Maraton filmowy na Halloween. 5 propozycji na wieczór

dynie Halloween

fot. freestocks/Unsplash

Wraz z nadejściem Halloween, przychodzi czas, gdy fikcyjne duchy, upiory i wszelkiego rodzaju istoty pozaziemskie zaczynają grasować, a atmosfera nasyca się tajemniczością i grozą. Jednym z najlepszych sposobów, aby w pełni wczuć się w tę straszną aurę, jest zorganizowanie własnego maratonu filmowego. Nieważne, czy spędzacie ten wieczór sami, w domowym zaciszu, czy też może z grupą przyjaciół. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam 5 propozycji dreszczowców, które sprawią, że nie odejdziecie od ekranu na dobre kilka godzin. Wspólnym elementem wszystkich przedstawionych w zestawieniu filmów na Halloween jest ukazanie w nich historii kobiety, która walczy z przeciwnościami losu. Zajrzyjcie również do naszych wcześniejszych przeglądów filmowychpoleceń.

  1. Psychol (ang. Alone, 2020)

Fabuła filmu Psychol skupia się na postaci Jess, która decyduje się na samotną i odległą podróż, aby rozpocząć nowe życie. Jej plany niszczy nieznany mężczyzna, który wyraźnie zaczyna podążać jej trasą i zaczepiać na każdym postoju. Jess staje się ofiarą seryjnego przestępcy i zostaje zmuszona do walki o przetrwanie w okolicy, gdzie nie ma nikogo, kto mógłby jej pomóc. Psychol wyróżnia się prostotą i surowością fabuły, a także wielką determinacją Jess o przeżycie i uwolnienie się spod rąk psychopaty. Straszne obrazy lasów to przecież idealny krajobraz na Halloweenowy wieczór. Jeśli jesteś miłośnikiem filmów o trudnych, survivalowych sytuacjach – to coś dla Ciebie. Z moich 5 propozycji na Halloween ten tytuł jest pozycją idealną dla kogoś, kto za klasycznymi horrorami nie przepada. Film zachwyci każdego miłośnika sztuki przetrwania i lekkiego napięcia podczas oglądania. Ta propozycja jest też dobrym wyborem na początek wieczoru.

  1. Kalendarz adwentowy (ang. The Advent Calendar, 2021)

Choć do adwentu zostało nam jeszcze nieco ponad miesiąc, ja proponuję obejrzeć na koniec października francuski dreszczowiec Kalendarz Adwentowy. Eva, poruszająca się na wózku, dostaje od przyjaciółki niemiecki i staromodny kalendarz adwentowy z okazji urodzin. Obowiązuje jedna zasada korzystania z niego – jeśli zjesz pierwszą czekoladkę, musisz zjeść wszystkie, po jednej każdego dnia. Wkrótce okazuje się, że każda ze słodkości ma magiczne i często straszne dla bohaterki konsekwencje. Dziewczyna nie może już wycofać się z tej krwawej gry, ale kalendarz nie tylko karze, ale i wynagradza. Na Evę czeka niezwykła nagroda, jeśli zdoła przetrwać. Czy jednak nadzwyczajny prezent będzie ważniejszy od poświęceń i śmierci bliskich? Każda dobra i zła decyzja Evy w tej sytuacji zostanie sprawiedliwie osądzona. Kalendarz adwentowy bardzo przyjemny formą i całkiem lekki fabułą dreszczowiec, idealny na wieczór filmowy!

  1. Nad przepaścią (ang. The Ledge, 2022)

Dwie przyjaciółki podczas wyjazdu przypadkowo trafiają na 4 mężczyzn. Dość szybko okazuje się, że ta krótka znajomość kończy się śmiercią jednej z nich. Kelly niefortunnie i z dużej odległości uwiecznia na kamerze ostatnie chwile swojej towarzyszki. To nagranie stanowi jedyny dowód zabójstwa, jakiego dopuszcza się jeden z poznanych chłopaków – Joshua. Ten postanawia zmanipulować pozostałych mężczyzn i przekonać ich do współpracy w pozbyciu się dowodów zbrodni, tym samym rozpoczynając pościg za Kelly. Zdesperowana dziewczyna w obliczu braku czasu na ucieczkę zaczyna wspinać się klif. Zaraz za nią podąża czterech silnych i zdeterminowanych mężczyzn, w tym Joshua, który nie cofnie się przed niczym, by unicestwić Kelly i niewygodny dowód w sprawie. Czy Kelly uda się wyjść z tego cało? Z pewnością niektóre sceny przyprawiają o lęk wysokości, a niektóre wyglądają wprost nierealnie. Jednak polecam ten film dla dreszczyku emocji, który czuje się w chwilach, gdy Kelly stara się przetrwać bez zabezpieczeń na ogromnych wysokościach.

  1. Hush (2016)

Hush to przejmujący thriller, pełen napięć i walki o przetrwanie. Główna bohaterka, niesłysząca Maddie, mieszka w urokliwym domku na odludziu. Sielankowe życie brutalnie przerywa grasujący w okolicy tajemniczy psychopata. Na nieszczęście Maddie, zamaskowany morderca, który przypadkiem trafił na jej dom, traktuje zabicie jej jak grę w kotka i myszkę. Maddie jest odcięta od świata, nie potrafi mówić ani wezwać pomocy, co bardzo utrudnia jej jakąkolwiek obronę przed napastnikiem. Każdy ruch naszej bohaterki może zdecydować o jej życiu lub śmierci. Ten thriller jest niesamowicie wciągający, a dodatkowo widz ciągle przeżywa razem z Maddie jej wybory. Ten film polecam wam szczególnie do oglądania w większej grupie – piski przerażenia na pewno będą słyszalne przez praktycznie cały film.

  1. Wrota do piekieł (ang. Drag me to hell, 2009).

Idealna wręcz pozycja na Halloween. Film opowiada historię młodej i uczynnej Christine, pracującej w banku. W nierównej walce o awans staje przed ciężkim wyborem. Albo pomoże przerażającej, starszej kobiecie w przedłużeniu czasu zapłaty zaległych rat hipotecznych albo zachowa zimną krew i postąpi zgodnie z twardą polityką firmy. Niestety tym razem Christine, mimo, że podejmuje z naszego punktu widzenia logiczną decyzję o odmówieniu pomocy staruszce, ma ona tragiczne konsekwencje dla niej samej. Stara kobieta okazuje się mściwą Romką, która rzuca na naszą bohaterkę klątwę. Christine zostaje skazana na los pełen przerażających nawiedzeń i zdarzeń. Na uniknięcie śmierci i ściągnięcie klątwy bohaterka ma zaledwie kilka dni. Jak na fabułę pełną wydarzeń paranormalnych, to z dużym przejęciem można śledzić losy głównej bohaterki, która znalazła się w tragicznej sytuacji.

Halloween to fajny czas 🙂

Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie filmy doskonale wprowadzą Was w klimat Halloween. Nie zrażajcie się niskimi ocenami w wyszukiwarce. Taka już specyfika oceniania horrorów czy thrillerów na różnych stronach i forach. Jeśli jesteście miłośnikami tych gatunków filmowych to zapewne wiecie, że aby dobrze ocenić film, trzeba go obejrzeć samodzielnie. Nie zapominajmy, że Halloween to także świetna okazja do spotkań z najbliższymi. Może to być wieczór pełen śmiechu, ciekawych rozmów, wspólnego przygotowywania przekąsek i oglądania filmów. Dla tych, którzy wolą spędzić czas samotnie – niech ta noc będzie chwilą relaksu i odpoczynku, na którą każdy z nas zasługuje. Bez względu na to, jak wybieracie uczcić to święto, Happy Halloween!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + cztery =