Raport Szczęścia 2023: być jak Finowie!

Finlandia ponownie najszczęśliwszym krajem świata! (fot.: unsplash.com/Arttu Päivinen)

Szczęście to jedna z najważniejszych wartości w życiu człowieka, która wiąże się z wieloma czynnikami. ONZ mierzy i ocenia jakość jego poziomu, przygotowując coroczny Światowy Raport Szczęścia. Przyglądamy się wynikom najnowszego badania.

Lata kryzysów a szczęście

Mija ponad dziesięć lat od opublikowania pierwszego Światowego Raportu Szczęścia. Mija także dziesięć lat, odkąd Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję ustanawiającą Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Przypada on na 20 marca. Od tamtego czasu coraz więcej ludzi zaczęło wierzyć, że sukces społeczeństw poszczególnych państw powinno oceniać się na podstawie szczęścia ich obywateli.

Raport Szczęścia opublikowany w marcu 2023 roku odnosi się do danych zebranych w latach 2020-2022. Był to okres związany z pandemią COVID-19, wojną w Ukrainie, inflacją oraz negatywnymi skutkami zmian klimatu. Jak podają autorzy raportu, okres pandemii nie wpłynął na wyniki, a więc są one zbliżone do tych z okresu 2017-2019. Co ciekawe, zauważono także wzrost życzliwości w społeczeństwie w ostatnich trzech latach, a zachowania i postawy prospołeczne stały się o około 25% częstsze niż przed pandemią.

Wyznaczniki sukcesu

Na podstawie danych zbieranych z 137 krajów, specjaliści opracowują raport przedstawiający ocenę jakości poziomu szczęścia w czasie ostatnich trzech lat. Mierzonych w skali od 1 do 10 jest sześć czynników, na podstawie których wyznacza się średnią ocenę. Są to: PKB per capita, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność podejmowania decyzji, hojność, a także postrzeganie korupcji. Na miejscu pierwszym po raz szósty z rzędu znalazła się Finlandia ze średnim wynikiem 7,80 na 10 możliwych. Za nią Dania z wynikiem 7,59 punktów, a potem Islandia (7,53) i Izrael (7,47). Warto zwrócić uwagę, że Danię uznano za najbardziej uczciwy kraj na świecie w 2022 roku. Zdobyła ona pierwsze miejsce w raporcie „Corruption Perception Index” dotyczącym korupcji.

Korupcja w 2022 roku: Dania najbardziej uczciwym krajem

Europa przoduje

Średni wynik czołowej dziesiątki jest na poziomie 7,41 punktów na 10 możliwych. Najwyższe lokaty badania zdominowały państwa europejskie, które w czołowej dziesiątce stanowią 80%. Jedynymi krajami spoza Europy jest wspomniany wcześniej Izrael oraz Nowa Zelandia, która trafiła na 10. miejsce. Później pojawia się także Kanada (13. miejsce), Stany Zjednoczone (15. miejsce) oraz Kostaryka (23. miejsce).

Polska uplasowała się w rankingu na 39. miejscu na 137 badanych krajów, osiągając średni wynik na poziomie 6,26. Jest to najwyższa pozycja w dziesięcioletniej historii raportu! Warto zauważyć, że już w 2019 roku Polska znalazła się zaledwie jedno miejsce niżej, bo na 40. miejscu. W 2020 roku nasz kraj trafił na 43. pozycję, w 2021 był na 44. miejscu, a w zeszłym roku była to 48. lokata. Wyżej od Polski znalazły się mniej oczywiste kraje, takie jak: Litwa, Rumunia, Urugwaj, Słowacja czy nawet Kosowo.

Mniej optymistyczne statystyki

Kontynuując przyglądanie się wynikom raportu, widać, że najniższe wyniki należą do jednych z najbiedniejszych regionów, a więc państw Afryki i Azji Południowej. W ostatniej trójce znalazły się takie kraje jak: Sierra Leone (3,14 punktów), Liban (2,39) oraz ogarnięty wojną Afganistan (1,86). Z państw europejskich najniżej uplasowała się Macedonia Północna (87. miejsce), Gruzja (90. miejsce), a także Ukraina, która pojawiła się na 92. lokacie z wynikiem 5,07 punktów. Spośród krajów Unii Europejskiej najsłabiej wypadła Bułgaria, która trafiła na 77. lokatę.

Kierunek: szczęście

Światowy Raport Szczęścia kilkukrotnie zwraca uwagę na konieczność traktowania szczęścia narodowego przez rządy badanych państw jako cel operacyjny. Władze powinny zwracać uwagę na szczęście i dobre samopoczucie obywateli, które stają się jednymi z kryteriów prowadzonej polityki. Skuteczność działania rządów poprowadzi do podejmowania ważnych kroków, które wpłyną na ludzkie szczęście.

Pełny Światowy Raport Szczęścia 2023 (w języku angielskim) można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 2 =