24/11/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

5 sposobów na szparagi

5 min read

fot. tumblr

szparagiSezon na szparagi oficjalnie otwarty. Jednak smak i sposób przyrządzania warzywa zdaje się wciąż wzbudzać sporo kontrowersji. Podobno cokolwiek by z nimi nie zrobić nie mają smaku. Bywają łykowate. Do niczego nie pasują. Na przekór negatywnym opiniom prezentujemy zatem garść przepisów, które pomogą szparagom zerwać z brzydką łątką bycia niezjadliwymi.

 Szparagi znali i stosowali już starożytni. W antycznej Grecji ceniono je nie tylko ze względu na smak, ale również ze względu na właściwości lecznicze. W XVI ta pochodząca z Azji Mniejszej roślina trafiła na francuskie stoły, szybko rozpowszechniając się w całej Europie. Klasyczne , o wyrazistym smaku zielone, delikatne w smaku białe, kojarzone z kuchnią śródziemnomorską fioletowe – szparagi nazywano jedzeniem królów. Są doskonałym źródłem błonnika, witaminy A, witaminy z grupy B, witaminy C, a także wapnia, potasu i kwasu foliowego. Poza tym są niskokaloryczne.

Szparagowa przystawka

Prosty i nie zajmujący wiele czasu sposób na szybki poczęstunek. Warzywa łączymy z dowolną suszoną szynką. Pieczemy. Jest to znacznie prostszy sposób niż gotowanie ich. Dzięki temu unikniemy rozgotowania, które zdarza się w przypadku szparagów bardzo często. Tak przygotowane są chrupiące i w połączeniu z wyrazistą, słoną wędliną tworzą całkiem zgrany duet. Można je podawać z sosem beszamelowym lub startym parmezanem.

fot. tumblr
fot. tumblr

Składniki:

-2 łyżki oliwy

-szczypta dowolnych ziół

-15 świeżych szparagów (najlepiej zielonych)

-15 plasterków szynki (np. szwarcwaldzkiej)

-parmezan (opcjonalnie)

 

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 200°C. Wykładamy blachę folią aluminiową bądź papierem do pieczenia i smarujemy oliwą. Szparagi płuczemy i pozbawiamy końcówek. Każdą łodyżkę owijamy plasterkiem szynki. Układamy na blaszce i posypujemy ziołami. Pieczemy ok. 15 minut, w trakcie obracając szparagi. Gotowe posypujemy startym parmezanem.

 

Zupa szparagowa

Zupa krem z białych szparagów, mimo swojej konsystencji, idealnie nadaje się na wiosenny obiad.

W smaku przypomina nieco krem ziemniaczany, jest jednak znacznie mniej sycąca. Świetnie komponuje się z ziołami prowansalskimi i sporą ilością zielonego pieprzu.

fot. tumblr
fot. tumblr

 

Składniki:

-pęczek białych szparagów

– dwa małe ziemniaki

– pęczek szczypiorku

-1/2 l bulionu warzywnego

– 1/2 l wody

-2 łyżki masła

-100 ml śmietany kremówki 30%

-3 łyżki pieprzu zielonego

-2 łyżeczk ziół prowansalskich

-sól i pieprz do smaku

 

 

Przygotowanie:

Szparagi czyścimy i kroimy w kostkę. Obrane ziemniaki kroimy w talarki, a szczypiorek siekamy. Wszystkie warzywa zalewamy wodą i bulionem, doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Następnie gotujemy na wolnym ogniu pół godziny. Pod koniec dolewamy śmietanki i masła. Miksujemy na gładki krem. Można podawać ze świeżym szczypiorkiem i grzankami.

 

Szparagi według White Plate

Nieco orientalne połączenie szparagów, bobu i makaronu soba proponuje Liska z White Plate. Niewątpliwie lekkie danie świetnie sprawdzi się na nadchodzące coraz cieplejsze dni. Warzywa gotuje się bardzo krótko, dzięki ich smak pozostaje niczym nie zmącony i naturalny. Bazylia zawarta w przepisie nadaje daniu świeżości.

 

Składniki:

-makaron soba (lub inny, dowolny)

-150 ml śmietanki kremowej (30%)
-3 łyżki mascarpone
-skórka starta z 1 cytryny
-2 łyżki soku z cytryny
-sól i pieprz do smaku
-30 g tartego Parmezanu

-300g bobu
-1/2 pęczka zielonych szparagów
-pół pęczka bazylii

 

Przygotowanie:

Gotujemy makaron al dente. Po przygotowaniu zostawiamy kilka łyżek wody. Szparagi pozbawiamy końcówek i kroimy w kostkę. Gotujemy kilka minut w osolonej wodzie, nie czekając, aż zmiękną. My proponujemy czas 5 minut. Podobnie w przypadku obranego z łupin bobu – gotujemy tylko chwilę. Skrapiamy sokiem z cytryny.

 

Śmietanę podgrzewamy, dodając skórkę cytrynową, a następnie serek mascarpone. Po zdjęciu z ognia dodajemy sok cytrynowy, sól i pieprz do smaku oraz kilka łyżek wody z makaronu i ugotowane warzywa i świeżą bazylię. Łączymy wszystko z makaronem i podajemy z parmezanem.

 

Propozycja Jamiego Olivera

Kolejne bardzo lekkie danie. Tym razem w iście włoskim stylu. Do jego przygotowania potrzebujemy odrobinę czosnku, pomidorki koktajlowe, bazylię i oregano, garść czarnych oliwek i chili. By uprościć nam zadanie Jamie proponuje szparagi upiec.

fot. tumblr
fot. tumblr

Składniki:

-2 pąki świeżych szparagów (można połączyć rodzaje)

-małe opakowanie koktajlowych pomidorów

-ząbek czosnku pokrojony w plasterkiem

-garść czarnych oliwek

-3 łyżki oliwy z oliwek

-garść świeżej bazylii

-szczypta oregano

-szczypta bazylii

-sól i pieprz do smaku

-suszona papryczka chili

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 220°C. Przygotowujemy szparagi i kroimy na krótsze kawałki. Siekamy bazylię. Kroimy pomidory (można również podawać w całości). Mieszamy pozostałe składniki z oliwą i pieczemy w naczyniu żaroodpornym około 15 minut. Można podawać z grillowymi ziemniakami lub makaronem.

Tarta!

Wytrawne ciasta to zawsze smaczny pomysł. Jest masa sezonowych wersji wytrawnego ciasta. Z burakiem, z dynią, z pomidorami, a w wersji wiosennej ze szparagami i kremowym sosem. Danie dość pracochłonne, ale warte poświęconego czasu.

fot. tumblr
fot. tumblr

Ciasto:

-200 g mąki pszennej

-100 g zimnego masła

-1 jajko

-1/2 łyżeczki soli

Do miski przesiewamy mąkę. Łączymy z pokrojonym w kawałki masłem. Dodajemy jajko i sól. Ugniatamy do uzyskania zwartej masy, można dodać odrobinę wody. Tak przygotowane formujemy w kulę, zawijamy w folię aluminiową i chłodzimy w lodówce 3 godziny. Przed pieczeniem formę smarujemy margaryną, a ciasto rozwałkowujemy i układamy. Na całą powierzchnie ciasta najlepiej położyć obciążenie. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku sucha fasola rozłożona na foli aluminiowej. Ciasto bez nadzienia pieczemy w 190°C (góra i dół) przez 20 minut, usuwamy obciązenie i pieczemy jeszcze chwilę do uzyskania złotego koloru.

Farsz:

-pęczek dowolnych szparagów (można łączyć)

-1 czerwona cebula

-szczypiorek

-200 ml śmietany kremówki 30%

-4 żółtka

-pół szklanki tartego sera mozzarella

-tymianek

-sól i pieprz do smaku

Szparagi przygotowujemy, krojąc na 2-3 części, i gotujemy w osolonej wodzie 5 minut. Cebulę i szczypiorek drobno siekamy. Piekarnik nagrzewamy do 150°C. W misce mieszamy trzepaczką śmietanę z żółtkami, serem i doprawiamy solą i pieprzem. Szparagi i cebulę układamy na spodzie tarty, posypujemy ziołami i zalewamy przygotowaną masą. Pieczemy pół godziny lub do zastygnięcia masy. Gotowe danie posypujemy świeżym szczypiorkiem.

Oto 5 prostych przepisów, które nie mogą się nie udać. Mamy nadzieje, że dzięki nim przekonacie się do szparagów. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 5 =