#Wieczna Wojna – Plan Dalet
3 min readW 1948 roku siły żydowskie rozpoczęły realizację planu Tochnit Dalet. Operacja została opracowana przez Jigeala Jadana, jednego z dowódców Hagany. Główne założenia całego przedsięwzięcia oscylowały wokół zorganizowania kilku do kilkunastu akcji zbrojnych, których celem było połączenie Jerozolimy z ziemią żydowską. W razie napotkania oporu zalecane było jego zdławienie i przesiedlenie ludności lokalnej poza nowe granice państwa Izrael.
Zbrodnie wojenne
Założenia te były skrupulatnie realizowane przez zbrojne organizacje żydowskie, takie jak Irgun czy Lehi, co sprzyjało występowaniu zbrodni wojennych. Jednym z najbardziej brutalnych przykładów działalności żydowskich nacjonalistów jest masakra w Deir Yassin. W nocy z 9 na 10 kwietnia w tej arabskiej wiosce doszło do pogromu. Żydowscy nacjonaliści zamordowali około 250 osób: mężczyzn, kobiety i dzieci. Jeden ze świadków tego zdarzenia, Meir Pail, ówcześnie pełniący stanowisko komendanta Palmachu, czyli zbrojnego ugrupowania syjonistycznego, w swoim zeznaniu tak opisywał to wydarzenie:
Walki i ostrzał skończyły się w samo południe. Wszystko ucichło, ale wioska jeszcze się nie poddawała. Ochotnicy z Irgunu i Lechi wyszli ze swoich kryjówek i rozpoczęli przeprowadzanie czystki w domach. Strzelali ze wszystkiego co się dało i wrzucali granaty do domów. Zabijali wszystkich, na kogo tylko się natknęli również kobiety i dzieci – co gorsza, przywódcy nie zrobili absolutnie nic, aby powstrzymać tę obrzydliwą jatkę. Ja sam wraz z niektórymi mieszkańcami zwróciłem się do dowódców, by rozkazali swoim ludziom zaprzestania strzelaniny, niestety bez powodzenia. W tym czasie wyprowadzono z domów dwudziestu pięciu mężczyzn. Zostali załadowani na ciężarówki i zawiezieni na ,,paradę zwycięstwa”, swego rodzaju triumfalny pochód rzymski poprzez dzielnice Machane Jehuda i Zichron Josef w Jerozolimie. Po jej zakończeniu zawieziono ich do kamieniołomów między Giw’at Szaul i Deir Yassin, gdzie zostali z zimną krwią zamordowani.
Czystki
Plan Dalet zapoczątkował całą serię aktów przemocy i przesiedleń. W ramach jego założeń doszło do takich operacji zbrojnych:
- Operacja Chamec – doprowadziła do zniszczenia i przejęcia przez Żydów wiosek położony w okolicach Jafy.
- Operacja Iftach – zlikwidowała problem arabski we wschodniej Galilei.
- Operacja Matate (Miotła) – skutkowała zajęciem i zniszczeniem wiosek na terenie łączącym Tyberiadę ze Wschodnią Galileą.
- Operacja Ben Ami – zlikwidowała problem arabski w zachodniej Galilei.
Zachodni Brzeg
Ben Gurion, pierwszy premier Izraela, nie zamierzał poprzestać jedynie na realizacji planu Dalet. W jego oczach kluczem do zapewnienia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie było zajęcie przez Izrael Zachodniego Brzegu. Plan ataku zakładał manewr wojsk izraelskich oskrzydlający twierdzę Latrun, co umożliwiłoby im wejście na Zachodni Brzeg, gdzie miałyby połączyć się z siłami maszerującymi od strony Jerozolimy i Judei. Planowane przez Ben Guriona przejęcie całego Zachodniego Brzegu okazało się jednak niemożliwe do zrealizowania. Jednak nie z powodu słabej logistyki czy braku odpowiednich sił. Na dzień przed wcieleniem planu zabity został hrabia Folke Bernadotte, aktywny orędownik pokoju na Bliskim Wschodzie z ramienia ONZ. Jego zabójstwo zmusiło premiera do przedstawienia planu całemu rządowi, gdzie miało odbyć się głosowanie nad jego zatwierdzeniem. W pierwotnym zamyśle Ben Gurion chciał pominąć ten etap i po rozpoczęciu działań zbrojnych, zaprezentować rządowi sfingowany atak sił jordańskich na Izrael. W głosowaniu plan premiera został jednak odrzucony, ponieważ znaczna część zgromadzenia obawiała się, jak zareaguje opinia światowa na to, że Izrael złamałby zawarty rozejm i zaanektował tak dużą liczbę nowych terenów, które nie zostały mu przyznane.
Historia pisana na nowo
Na skutek różnych działań izraelskich wymazanych z historii zostało około 350 arabskich wiosek znajdujących się na nowych terenach państwa Izrael.
CDN- ciąg dalszy nastąpi