„Europa nie jest na sprzedaż”
4 min readEva Kaili, grecka europosłanka i jedna z 14 wiceprzewodniczących Europarlamentu została aresztowana. Podczas nalotu belgijskich służb zabezpieczono 1,5 mln euro. Kto jest zamieszany w sprawę? Co wspólnego ma z tym Katar i trwające Mistrzostwa Świata?
Kaili chronił immunitet, jednak kobieta została złapana na gorącym uczynku, więc według unijnego prawa nie mogła się nim zasłonić. Aresztowano także jej męża, asystenta jednego z europosłów oraz ojca, który niósł w pośpiechu walizkę pełną pieniędzy i prawdopodobnie chciał opuścić kraj. W związku ze sprawą zatrzymano także Luce Visentiniego, sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Zamieszanym w sprawę, belgijski sąd postawił zarzuty prania brudnych pieniędzy, korupcji i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Europarlament zareagował bardzo stanowczo i sprawnie. Roberta Metsola, przewodnicząca instytucji potępiła wszelkie przejawy korupcji. Maltańska polityk natychmiastowo zwołała posiedzenie prezydium Parlamentu, a niedługo po nim doszło do głosowania w kwestii odwołania Kaili. Metsola ewidentnie poruszona ustaleniami belgijskich służb wygłosiła emocjonalne, aczkolwiek bardzo rzeczowe orędzie, w którym podkreślała, jakie wartości powinny być wiodące w Unii i których z nich trzeba za wszelką cenę bronić. Wspólnota potrzebuje przejrzystości i wiarygodności, która nie może być zaburzona przez kilkoro ludzi o złych zamiarach. W Komisji Europejskiej pojawiły się nawet pomysły, aby powołać specjalną instytucję, która wnikliwie kontrolowałaby posłów i unijnych urzędników m.in. właśnie w kontekście korupcji.
I am in politics to fight corruption.
To stand up for Europe.
We will meet this test head on.
There will be no impunity.
There will be no sweeping under the carpet.
There will be no business as usual.@Europarl_EN stands against enemies of democracy wherever they come from. pic.twitter.com/60SW8TzV1K— Roberta Metsola (@EP_President) December 12, 2022
Kaili ma problemy nie tylko w Brukseli. W Grecji służby zamroziły majątek byłej wiceprzewodniczącej, a partia socjalistyczna PASOK, do której należała na swoim rodzimym podwórku, usunęła ją z szeregów. W sprawie pojawia się też kwestia Kataru. Organizator tegorocznych mistrzostw silnie walczy o swój dobry wizerunek na arenie międzynarodowej. Opinia kraju znad Zatoki Perskiej została zszargana, gdy na jaw wyszły fakty o korupcji w FIFA i kupowaniu mistrzostw, a także o warunkach bytowych pracowników, którzy brali udział w budowie stadionów.
Według wstępnych ustaleń Katar miał zapłacić Kaili i innym urzędnikom, aby Ci walczyli o jego dobre imię w Europie. Po nagłośnieniu afery, zwrócono uwagę, jak często kobieta chwaliła ten kraj, mówiąc o nim jako o wzorze dla poszanowania praw człowieka i pracy. W świetle ostatnich wydarzeń taka retoryka nabiera nowego znaczenia.
"There will be no impunity. None. Those responsible will find this Parliament on the side of the law,"@EP_President Roberta Metsola on the ongoing probe into allegations of bribery by a non-EU country involving MEPs and assistants of the Parliament. https://t.co/ngRdWU1MJP pic.twitter.com/AXkYKOBZwD
— European Parliament (@Europarl_EN) December 12, 2022
Posłowie związani z Europejską Partią Ludową wysunęli w Parlamencie wniosek, aby ukarać nie tylko korumpowanych, ale także tych, którzy korumpowali. Eurodeputowani są zbulwersowani całą sytuacją i chcą stanowczych działań. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Europarlamentu — „Jako środek natychmiastowy, posłowie zdecydowali się zawiesić wszelkie prace nad aktami legislacyjnymi dotyczącymi Kataru, w szczególności dotyczącymi liberalizacji wizowej i umowy lotniczej UE z Katarem, a także planowanych wizyt, do czasu, aż sytuacja stanie się bardziej przejrzysta. Posłowie proszą również o zawieszenie przepustek bezpieczeństwa dla przedstawicieli katarskich interesów do czasu, aż dochodzenia sądowe przyniosą wyjaśnienie.”
Metsola zapowiedziała swoje wsparcie dla śledztwa i początek zmian — „Rozpoczniemy proces reformy, aby sprawdzić, kto ma dostęp do naszych pomieszczeń, jak finansowane są te organizacje, organizacje pozarządowe i ludzie, jakie mają powiązania z krajami trzecimi, zażądamy większej przejrzystości w zakresie spotkań z podmiotami zagranicznymi i osobami z nimi związanymi.” Europarlament stanowi kluczowy element w funkcjonowaniu Unii. Na drodze współpracy z Radą przyjmuje ustawy i koordynuję politykę państw członkowskich. Organ prawodawczy musi być przykładem, nieskazitelną instytucją, a Metsola wydaje się twardym politykiem, który chętnie pójdzie w tym kierunku. Z jej ust wybrzmiało stanowczo — „Europa nie jest na sprzedaż.”
The integrity of @Europarl_EN comes first and foremost.
Today at 1200hrs, @Europarl_EN will vote on the unanimous proposal of the Conference of Presidents to bring to an end the term of office of Vice-President Eva Kaili. pic.twitter.com/IknC0Zv6q3
— Roberta Metsola (@EP_President) December 13, 2022