„O tym się nie mówi” – Prawnicza Akademia Filmowa na Uniwersytecie Gdańskim

fot. Facebook.com/kolo.naukowe.prawa.miedzynarodowego

Na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się Prawnicza Akademia Filmowa oraz projekcja filmu „O tym się nie mówi”. To obywatelski projekt dot. historii kobiet, które doświadczyły wad embriopatologicznych płodu. Organizatorem wydarzenia na uniwersytecie jest Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego.

“O tym się nie mówi” to inicjatywa realizowana przez Fundację Damy Radę.

– To oddolny, obywatelski projekt stworzenia filmu dokumentalnego na temat historii kobiet, które doświadczyły wad embriopatologicznych płodu. W filmie oddamy głos kobietom, które miały wybór i tym, które od roku nie mają wyboru, jak również lekarzom ginekologom i psychiatrom, którzy każdego dnia widzą dramat swoich pacjentek – podali w swoich mediach społecznościowych organizatorzy, rozpoczynając projekt.

Swoje poparcie dla projektu można było wyrazić m.in. poprzez wpłaty na zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostały na jego realizację. Wsparcie dla “O tym się nie mówi” okazały również takie postacie jak: Beata Kawka, Joanna Brodzik, Kamil Baleja, Mirosław Zbrojewicz czy Katarzyna Z.Michalska, prezentując je w filmikach, udostępnionych w mediach społecznościowych projektu.

Oficjalna premiera internetowa filmu miała miejsce 22 października 2022 r. na kanale projektu #OTSNM w serwisie You Tube.

Wydarzenie na Uniwersytecie Gdańskim poświęcone projekcji filmu oraz spotkaniu omawiającym kwestie prawnych i medycznych skutków orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. sprawy K 1/20) zakazującego aborcji z powodu wad letalnych płodu, odbędzie się w Audytorium C na Wydziale Prawa i Administracji UG w poniedziałek, 21 listopada o godz. 17:15.

Organizatorami spotkania są: Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego oraz inicjatywa “O tym się nie mówi”.

– Będziemy rozmawiać o prawach kobiet i wolności wyboru. « By każdy_a dla kogo istotny jest temat aborcji w Polsce, samodzielnie wyrobił_a sobie zdanie. Aby “o tym się mówiło”» – merytorycznie i otwarcie – informują na facebookowym wydarzeniu organizatorzy.

Do dyskusji zostali zaproszeni eksperci oraz ekspertki z zakresu prawa:

  • Magda Krzyżanowska-Mierzewska, radczyni prawna, członkini Komisji ds. Praw Człowieka OIRP w Gdańsku;
  • Dawid Marko, adwokat, asystent w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki WPiA UG;
  • Anna Podolska, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Własności Intelektualnej WPiA UG;
  • Małgorzata Puto, doktorantka w Katedrze Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej WPiA UG;
  • Paweł Sut, doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa WPiA UG.

Zaproszeni na wydarzenie zostali również twórcy oraz twórczynie filmu: dr Anna Michalik — położna, dr Magdalena Muszel – socjolożka, Sława Rafalak — aktywistka na rzecz praw człowieka, lek. med. Mateusz Wartęga.

Projekcje filmu wyświetlane były w wielu miejscowościach w Polsce. Ostatnio “O tym się nie mówi” zagościło do Zielonej Góry, Warszawy czy Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − trzynaście =