Skarb kibica przed startem mistrzostw świata w Katarze

W niedzielne popołudnie startuje najważniejsza piłkarska impreza. Niosący za sobą mnóstwo kontrowersji turniej zorganizowany zostanie po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie i w kraju islamskim. To również ostatni mundial, w którym biorą udział 32 drużyny. Na następnych mistrzostwach w 2026 roku liczba drużyn zostanie powiększona do 48 reprezentacji. Tytułu na 32. edycji bronić będzie Francja po zwycięstwie w 2018 roku. Zapraszam na garść najważniejszych informacji na temat najważniejszego piłkarskiego święta.

Wybór gospodarza turnieju nastąpił w 2010 roku, kiedy to Sepp Blattter wyciągnął z koperty karteczkę z napisem “QATAR”. Oprócz Kataru do organizacji mistrzostw kandydowały także: Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Jak się później okazało, Arabowie zapłacili niebotyczne pieniądze za przyznanie im praw. Katarski turniej potrwa od 20 listopada do 18 grudnia, kiedy to rozegrany zostanie mecz o mistrzostwo. Mecze odbywać się będą na 8 stadionach w 5 miastach. W fazie grupowej 32 ekipy zostały podzielone na 8 czterozespołowych grup. Z każdego zbioru do 1/8 finału awansują dwie najlepsze reprezentacje. Pozostałe drużyny niestety pożegnają się z turniejem. Następnie, już w formie drabinki pucharowej, rozegrana zostanie 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz mecz o 3. miejsce i finał.

Podział na grupy mistrzostw świata:

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H
Katar Anglia Argentyna Francja Hiszpania Belgia Brazylia Portugalia
Holandia USA Polska Dania Niemcy Chorwacja Szwajcaria Urugwaj
Senegal Walia Meksyk Australia Japonia Kanada Serbia Ghana
Ekwador Iran Arabia Saudyjska Tunezja Kostaryka Maroko Kamerun Korea Południowa

Polacy trafili do grupy C wraz z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Pierwsze spotkanie rozegramy we wtorek o 17:00, rywalem będą Meksykanie. Następnie w sobotę 26 listopada o 14:00 zmierzymy się z Arabią, a w środę 30 listopada o 20:00 czeka nas najtrudniejsze starcie przeciwko Argentynie. Poza naszą grupą czeka nas kilka hitowych pojedynków. Broniący tytułu Francuzi zmierzą się z Duńczykami. Trójkolorowi będą kolejnymi mistrzami, którzy spróbują przerwać niechlubną klątwę, według której obecni zdobywcy tytułu w kolejnej edycji nie wychodzą z grupy. W grupie E czeka nas prawdziwe El Clasico europejskiej piłki, a mianowicie mecz Hiszpania-Niemcy. Ciekawie rysuje się również sytuacja w zbiorze B, gdzie kwestia tego, kto wyjdzie do 1/8 finału jest sprawą bardzo otwartą. Oczy całego świata na pewno zwrócone będą na mecze Kataru, czy przypadkiem gospodarze nie kombinowali przy ustawianiu wyników spotkań.

Mecze rozgrywane będą o wielu różnych godzinach, więc fani, którzy chcieliby śledzić na bieżąco mundialowe zmagania, muszą uważnie spoglądać na godzinę startu spotkania. Cały turniej można oglądać na antenach TVP oraz na platformie sport.tvp.pl. Dla pewności polecam śledzić oficjalną stronę FIFA wraz z rozpiską wszystkich starć i kanałów, na których będą one transmitowane. Niezmiennie mecze polskiej kadry transmitowane będą na pierwszym kanale telewizji publicznej. Mistrzostwa globu potrwają od 20 listopada do 18 grudnia. Fazę grupową zaplanowano w dniach 20.11-02.12. Następnie bez ani jednego dnia przerwy rozegrana zostanie 1/8 finału od 3 do 6 grudnia. W dniach 9-10.12 odbędą się ćwierćfinały. Mecze strefy medalowej oglądać będzie można 13 oraz 14.12, a najważniejsze starcia o medale kilka dni później, bo 17 i 18 grudnia. Mistrzowie rozjadą się do domów na święta bożonarodzeniowe w doskonałych humorach. Tytułu broni reprezentacja Francji.

 

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =