Ruszają siatkarskie mistrzostwa świata. Skarb kibica przez najważniejszą tegoroczną imprezą w Polsce

bartosz kurek siatkówka

fot. FIVB

Już 26 sierpnia startuje 20. edycja siatkarskich mistrzostw świata. Impreza wyłaniająca najlepszą drużynę globu, zorganizują wspólnie Polska i Słowenia. Tytułu po zwycięstwach w 2014 oraz 2018 roku bronić będzie reprezentacji Polski. Zapraszam na krótki przewodnik po najważniejszej tegorocznej imprezie w naszym kraju.

Pierwotnie mistrzostwa świata miały zostać zorganizowane w Rosji, jednak z powodu inwazji na Ukrainę 1 marca FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) poinformowała o odebraniu Rosji praw organizatora. Miesiąc później, bo 14 kwietnia, Polska została oficjalnie współgospodarzem razem ze Słowenią. Impreza zostanie zorganizowana w trzech miastach. W Polsce status miasta-gospodarza otrzymały Katowice oraz Gliwice. W Słowenii grać będą w Lublanie. W fazie grupowej 24 drużyny podzielono na sześć czterozespołowych grup. Z każdego zbioru awansują po dwie najlepsze ekipy, a reprezentacje z trzecich miejsc utworzą małą tabelę, na podstawie której kolejne 4 z 6 drużyn awansują dalej do 1/8 finału. Następnie już w formie drabinki pucharowej rozegrana zostanie 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz mecz o 3 miejsce i finał. W Spodku oglądać będzie można zmagania grupy A oraz C, w której znajduje się Polska, a następnie oba półfinały i mecze o medale. Gliwice otrzymały cztery mecze 1/8 oraz dwa ćwierćfinały. Pozostałe spotkania, a więc cztery grupy, cztery starcia 1/8 oraz dwa ćwierćfinały rozegrane zostaną w Lublanie.

Podział na grupy mistrzostw świata:

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F
Ukraina Brazylia Polska Francja Włochy Argentyna
Serbia Kuba USA Słowenia Kanada Iran
Tunezja Japonia Meksyk Niemcy Turcja Holandia
Portoryko Katar Bułgaria Kamerun Chiny Egipt

Polacy trafili do grupy C wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem oraz Bułgarią. Pierwsze spotkanie rozegramy z Bułgarami 26 sierpnia. Dwa dni później, czyli 28 sierpnia, zmierzymy się z Meksykiem, a na koniec zagramy z USA 30 sierpnia. Wszystkie mecze odbędą się o godzinie 20:30. Cały turniej oglądać można na antenach Polsatu Sport. Dodatkowo spotkania reprezentacji Polski transmitować będzie TVP1. Polscy kibice bilety na mecze naszej kadry wykupili dosłownie w kilka chwil, a wejściówki na finałowe starcia rozeszły się w ciągu dwóch minut!

Mistrzostwa globu potrwają od 26 sierpnia do 11 września. Faza grupowa zaplanowana jest w dniach 26-31 sierpnia. Następnie 1/8 finału potrwa od 3 do 6 września, a ćwierćfinały odbędą się 7 oraz 8 września. Półfinały, mecz o 3 miejsce oraz finał zaplanowane są na drugi weekend września, czyli 10-11. Tytułu od 2014 roku broni reprezentacji Polski.

 

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − cztery =