NASCAR: Gragson wygrywa w Talladedze

W sobotę 23 kwietnia odbył się wyścig NASCAR w ramach Xfinity Series. Miał on miejsce w Talladedze (Alabama), a w rozgrywkach zwyciężył Noah Gragson. Drugie miejsce zajął Jeffrey Earnhardt. Dla Gragsona jest to drugi triumf w tym sezonie.

Gragson jest reprezentantem drużyny JR Motorsports i po torach jeździ chevroletem z numerem 9. 23-latek z Las Vegas już od dłuższego czasu jest rozpoznawalnym i polaryzującym środowisko kibicowskie kierowcą NASCAR. Znany jest ze swojego charakteru oraz agresywnego stylu jazdy. Jest zdecydowanie najpopularniejszym kierowcą w wyścigach niższej kategorii. Kojarzony jest również ze swoich bezpośrednich wywiadów, w których raczej nie zwraca uwagi na to, jakich to słów czy zwrotów używa. Gragson pochodzi ze stabilnej finansowo rodziny. Jego pradziadek był najdłużej rządzącym burmistrzem Las Vegas. Pomógł zakończyć segregację rasową w kasynach. Natomiast ojciec kierowcy był biznesmenem i działał w branży nieruchomości. Wspierał on finansowo karierę sportową syna, jednak od 2019 odsiaduje wyrok w więzieniu, po tym jak brał udział w wypadku, mając prawie dwukrotnie przekroczoną dopuszczalną ilość alkoholu w organizmie.

Noah Gragson wygrał wyścig po restarcie przed trzecią dogrywką i pokonał tym samym Jeffreya Earnhardta, wnuka siedmiokrotnego mistrza NASCAR Cup — Dale’a Earnhardta. Jeffrey ukończył rozgrywki 0,131 sekundy za Gragsonem. Kierowca Chevroleta z numerem 9 objął prowadzenie po tym, gdy jego koledze z drużyny Justinowi Allgaierowi zabrakło paliwa. Earnhardt mocno starał się nadgonić rywala w końcówce wyścigu, udało mu się ostatecznie skończyć na 2. miejscu, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze. Ostatnie miejsce na podium wywalczył AJ Allmendinger, czwartą lokatę zajął Landon Cassill, a czołową piątkę zamknął Ryan Sieg. Jest to drugie zwycięstwo Gragsona w tym sezonie i pierwsze na trasie w Talladedze. Gragson jako kluczową w sukcesie wskazał strategię paliwową.

Ten samochód był niesamowity. Drużyna JR Motorsports nigdy się nie poddaje. Mieliśmy cztery naprawdę szybkie samochody. Luke Lambert (szef ekipy) przygotował świetny plan na wyścig. Wszystko sprowadza się do strategii paliwowej. — źródło: motorsport.com

Następny wyścig Xfinity Series zaplanowany jest na sobotę 30 kwietnia na Dover Motor Speedway. Rywalizacja kierowców rozpocznie się o 19:30 czasu polskiego.