Rosja wykluczona przez FIFA!

Rosja przed meczem z Egiptem w 2018 roku – fot. wikipedia.org

Pod naporem narodowych federacji piłkarskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego FIFA zdecydowała się na wykluczenie Rosjan z międzypaństwowych i klubowych rozgrywek na szczeblu europejskim i światowym. Sytuacja ma się utrzymać do momentu ustabilizowania sytuacji w Ukrainie. Na ten moment nadal trwa wojna, choć prowadzone są rozmowy między stronami konfliktu. Podjęta decyzja wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Wraz z rozpoczęciem konfliktu zbrojnego przez Rosję na terenie Ukrainy pojawiło się wiele informacji o ewentualnych sankcjach, które będą obejmować agresora na tle gospodarczym. Tyczyło się to także sportu, gdzie Rosjanie już odczuli konsekwencje swoich działań. Chodzi tu między innymi o odebranie prawa do organizacji tegorocznego finału Ligi Mistrzów, który został przeniesiony do Paryża czy dyskwalifikację Spartaka Moskwa z 1/8 finału Ligi Europy. Nie zmienia to faktu, że na decyzję międzynarodowej federacji piłkarskiej musieliśmy czekać w niepewności.

Głównym inicjatorem pomysłu wykluczenia Rosjan z gry na szczeblu międzynarodowym była Polska. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza od początku zmagań wojennych wywierał presję na FIFA, gwarantując, że polscy piłkarze nie wyjdą na murawę w obecnych okolicznościach. Ponadto Kulesza zwrócił się do szwedzkiej i czeskiej federacji, by te poparły inicjatywę. Nasi potencjalni barażowi rywale szybko zareagowali, również ogłaszając, że nie zagrają z Rosjanami. Wszyscy oczekiwali na decyzję co do tych zapewnień. W mediach pojawił się scenariusz, w którym mecz Polski z Rosją miałby zostać rozwiązany poprzez walkower na rzecz sportowców ze wschodu. Mimo takiej wizji PZPN twardo stał przy swoim stanowisku, chociaż widmo braku walki o mundial unosiło się w powietrzu.

Do FIFA zwrócili się również chociażby Francuzi czy Anglicy (ci drudzy także zagwarantowali, że z Rosją nie zagrają). Pierwsza decyzja władz piłkarskich była przez wielu uważana za haniebną. Zgodnie z nią Rosjanie mieli rozgrywać swoje mecze na neutralnym terenie pod nazwą Rosyjskiej Unii Piłkarskiej. Ponadto nie mogliby używać swojej flagi podczas wydarzeń sportowych, zostałyby zmodyfikowane stroje oraz rosyjscy piłkarze nie usłyszeliby swojego hymnu przed meczem. Internet zawrzał po tej informacji. Dla mnóstwa osób niezrozumiałej. Wszyscy wciąż oczekiwali, że reprezentacja Rosji nie będzie mogła w ogóle uczestniczyć w jakichkolwiek rozgrywkach. Cezary Kulesza podtrzymał swoje zdanie odnośnie meczu barażowego – nie będziemy grać z napastnikami suwerennego i wolnego kraju. Takie samo zdanie wyraziła Szwecja. Obawy zrodziły się wraz z oczekiwaniem na stanowisko Czechów, długo ociągali się z ostateczną decyzją, co do podtrzymania wcześniejszych zapewnień. Ostatecznie, zdania nie zmienili.

Nadszedł moment, gdy MKOl wydał zalecenie co do wykluczenia Rosjan ze wszystkich możliwych imprez, turniejów, meczów na szczeblu międzynarodowym. To w połączeniu z ogromną presją wywieraną przez europejskie federacje piłkarskie, przyniosło oczekiwany efekt. W poniedziałkowy wieczór FIFA zdecydowała się na wykluczenie Rosji z baraży, co uniemożliwia jej awans na tegoroczne mistrzostwa świata. Dla polskiej reprezentacji oznacza to możliwość bezpośredniego awansu do barażowego finału, gdzie zmierzymy się z Czechami bądź Szwedami na własnej ziemi – konkretnie na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Innymi opcjami jest ewentualna gra w półfinale z kadrą Słowacji, Węgier lub Norwegii. Zapewne już niedługo przekonamy się, który wariant zostanie wprowadzony w życie.

Decyzja FIFA jest satysfakcjonująca dla wyczekujących jej ludzi. Pozostaje jednak niesmak, że trzeba było na nią czekać tak długo. Rosjanie rozpoczynając wojnę ofensywną, podczas której z ich rąk ginie i zostaje ranna ludność cywilna, muszą ponieść konsekwencje swoich działań na różnych płaszczyznach. Dzięki temu indoktrynowane społeczeństwo rosyjskie będzie mogło poddać bieżącą sytuację refleksji. To kluczowe by zamieszkujący Rosję ludzie sami zrozumieli, że wojna prowadzona przez ich władze jest rozgrywana w sposób nieczysty i zasługujący na potępienie. W walce z bezpodstawną agresją należy używać zdecydowanych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *