Mówią „Nie mam się w co ubrać”. Ruszyła 21. edycja Szlachetnej Paczki!
3 min read13 listopada otwarto Bazę Rodzin Szlachetnej Paczki. Od temtego momentu każdy ma 4 tygodnie na to, aby wybrać rodzinę, której chce pomóc. Paczkę można przygotować samodzielnie, z przyjaciółmi, rodziną. Pan Mateusz ma tylko dwie pary spodni. Jedne do pracy w domu – nosi w nich drewno i wodę. Drugie czekają, jak sam mówi: „na tę moją ostatnią drogę”. Pani Cecylia po śmierci męża spłaca kredyt. Po opłaceniu rachunków na przeżycie zostaje jej 18 zł. Takich rodzin jest więcej. Aby im pomóc, wystarczy wejść na stronę http://www.szlachetnapaczka.pl.
Komu możesz pomóc?
Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do osób starszych i samotnych, rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych lub dotkniętych ciężką, często nagłą chorobą. Dla takich ludzi pełna lodówka, zrobione zakupy, ciepły posiłek czy chwila odpoczynku od obowiązków, są mało realnymi marzeniami. Kiedy – mimo zimy – mówią „Nie mam się w co ubrać”, opisują prawdę.
Pani Agata jeszcze rok temu miała stabilne życie, do momentu nieszczęśliwego wypadku, w którym zginął jej mąż. Od tamtego czasu została sama wraz z dwójką dzieci, którymi musiała się zająć. W trakcie pandemii zamknięto przedszkola, a pani Agata nie miała nikogo, kto mógłby poświęcić czas jej pociechom. Straciła pracę z powodu częstych nieobecności, nie ma za co kupić zimowych ubrań. Oszczędza na sobie – je coraz mniej, bywają dni, że wcale. „1000 kalorii? Taką mam dietę – przymus”. Takich rodzin są tysiące.
Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Jak to możliwe w kraju, w którym ubóstwa doświadcza około 2 mln obywateli? Raport o Biedzie w Polsce jest mocnym głosem w debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo. Oprócz poruszających historii i danych znajdują się tam także wnioski z badania „Portret Biedy. Jak Polacy postrzegają problem ubóstwa”, przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę. Przestańmy bagatelizować problem biedy, który dotyka niemałą część Polaków. Zachęcam do zapoznania się z tegorocznym Raportem https://www.szlachetnapaczka.pl/wp-content/uploads/2021/11/Raport-o-biedzie-2021-Szlachetna-Paczka.pdf
Zeszłoroczna edycja Szlachetnej Paczki zaangażowała w pomoc prawie pół miliona Polaków. Ponad 14 tysięcy rodzin otrzymało pomoc materialną wartą 51 mln zł. W tym roku rusza 21 edycja, do której również można się przyłączyć i podarować komuś prezent na święta.
Aby wybrać rodzinę należy wejść na stronę http://www.szlachetnapaczka.pl i zapoznać się z listą potrzeb, która zostanie wysłana mailowo wraz z potwierdzeniem wyboru. Kolejnym krokiem jest zrobienie potrzebnych zakupów i przygotowanie paczki. Pamiętaj, nie jesteś sam_a! Paczkę dla jednej rodziny organizują średnio 24 osoby. Gdy prezent jest przygotowany, należy go dostarczyć do wskazanego w mailu magazynu Szlachetnej Paczki. Rozwożenie podarunków następuje w tzw. Weekend Cudów, tj. 11-12 grudnia tego roku.
Przygotowanie takiego podarunku nie jest trudne. Każda osoba/grupa, która zdecyduje się zostać darczyńcą, dostaje kontakt do wolontariusza – opiekuna rodziny. Poza tym, przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 9.00 do 20:00 działa Infolinia Szlachetnej Paczki. Wystarczy zadzwonić pod numer: 12 333 78 00.
Podaruj innym trochę uśmiechu na święta!