Czesław Michniewicz zwolniony z Legii

fot. Wikipedia Commons

Trener Czesław Michniewicz po ponad roku prowadzenia Legii Warszawa musi pożegnać się z drużyną mistrzów Polski. Stołeczny klub po czwartej ligowej porażce z rzędu znalazł się w poważnym kryzysie. Umowa między szkoleniowcem a Legią została rozwiązana za porozumieniem stron po porażce z Piastem Gliwice 1:4 w ramach 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy.

Czesław Michniewicz zastąpił w roli trenera Aleksandara Vukovicia. Do Legii przyszedł z reprezentacji Polski, prowadził drużynę do lat 21. Sukcesy z kadrą (kwalifikacja do mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej) sprawiły, że Michniewicz zaczął być postrzegany jako potencjalny zastępca Serba w Warszawie i ratunek dla Legii. Oficjalnie zaprezentowano go 21 września 2020 roku i postawiono przed nim najważniejsze zadanie — mistrzostwo kraju. Michniewicz wyciągnął zespół z kryzysu i finalnie mógł cieszyć się pierwszym miejscem na podium ekstraklasy z pięcioma punktami przewagi nad drugim Rakowem. W perspektywie pojawiła się walka o europejskie puchary. I od tego momentu wszystko zaczęło się powoli psuć.

Sezon ligowy 2021/22 Legia pod wodzą Michniewicza zaczęła nie najlepiej. Jedynie trzy ligowe zwycięstwa Warszawiaków w dziesięciu rozegranych meczach to wynik pozostawiający wiele do życzenia. Złe rezultaty na rodzimym podwórku warszawscy kibice nie bez racji tłumaczyli grą w europejskich pucharach. Michniewicz po pięcioletniej przerwie wprowadził Legię do fazy grupowej Ligi Europy i zostawił drużynę na pierwszym miejscu w grupie z Leicester, Napoli i Spartakiem Moskwa. Ale nawet dobre wyniki w pucharach nie uratowały trenera Michniewicza, lecz tylko trochę odsunęły w czasie jego odejście. W rolę pierwszego szkoleniowca wcieli się dotychczasowy trener rezerw Legii — Marek Gołębiewski.

Średnia liczba punktów na mecz danych trenerów Legii ostatnich 10 lat:
1. Dean Klafurić – 2,27 (15 meczów)
2. Stanisław Czerczesow – 2,14 (35 meczów)
3. Henning Berg – 2,02 (97 meczów)
4. Ricardo Sa Pinto – 1,93 (28 meczów)
5. Jan Urban – 1,91 (80 meczów)
6. Jacek Magiera 1,90 (50 meczów)
7. Romeo Jozak – 1,89 (27 meczów)
8. Czesław Michniewicz – 1,85 (55 meczów)
9. Maciej Skorża – 1,82 (85 meczów)
10. Aleksandar Vuković – 1,82 (66 meczów)

Czas prowadzenia Legii przez szkoleniowców w ostatnich 10 latach: