Bruno Schulz. Festiwal 2021

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG, źrodło: Facebook Bruno Shulz Festiwal

W dniach 12-17 października odbyła się kolejna edycja BSF, czyli Bruno Schulz Festiwal. Wrocławskie wydarzenie o charakterze międzynarodowym poświęcone jest sztuce i literaturze, a powstało w 2012 roku na cześć wybitnego polskiego prozaika – Brunona Schulza. 

Festiwal trwał od wtorku do niedzieli. Jak co roku, odbyło się wiele spotkań, dyskusji i rozmów dotyczących stosunków polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich w literaturze oraz sztuce. Pierwszy dzień jednak rozpoczął się od Aukcji okaleczonych książek Olgi Tokarczuk. O co chodziło?

#OdeślijOldzeKsiążkę

fot. Max Pflegel, źródło: Facebook Bruno Shulz Festiwal

W czerwcu br. laureatka Literackiej Nagrody Nobla udzieliła wywiadu włoskiemu dziennikowi Corriere della Sera. Rozmowa została zatytułowana La Bielorussia come la Polonia: pagano la lentezza dell’Europa – czyli Białoruś jak Polska: płaci za opieszałość Europy. Wypowiedzi Tokarczuk m.in. o atakach na środowisko LGBT i wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, spotkały się z oburzeniem prawicowców. Ich zdaniem pisarka zrównała Polskę z Białorusią. W efekcie tej irytacji powstała akcja, w której internauci mieli odsyłać noblistce jej zakupione wcześniej książki. Anonimowa grupa przeciwników Tokarczuk, licząca około trzydzieści osób, postanowiła nie tylko je zwrócić, ale także zniszczyć. Fundacja pisarki, we współpracy z Bruno Shulz Festiwal, zorganizowała aukcję, z której środki finansowe zostaną przeznaczone na rzecz organizacji zajmującej się prawami osób LGBT+.

Książki można licytować do 22 października pod linkiem: https://allegro.pl/uzytkownik/Aukcje_FOT

Zdobywca każdej z 23 książek w nagrodę otrzyma dodatkowo wybrane przez siebie dzieło pisarki z dedykacją i podziękowaniem.

Kolejne dni festiwalu

Następne etapy Bruno Schulz Festiwal 2021 składały się z wielu paneli – dyskutowano m.in. na tematy niezależności instytucji kultury w Polsce, a także z autorami książek: Bagaż osobisty. Po Marcu, Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie, Zapisane, Wojenka, Obcy, inny, wykluczony, Młyny boże, Dybuk mniemany, Wygnaniec.

W sobotę, 16 października, rozmawiano z nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut: Jarosławem Dudyczem, Katarzyną Szwedą i Aleksandrem Trojanowskim, a także z nominowanymi w kategorii książka roku –  Janem Baronem, Kamilą Janiak, Radosławem Jurczakiem, Aldoną Kopkiewicz i Natalią Malek. Tego dnia wieczorem gościem był także Ryszard Krynicki – poeta, eseista, tłumacz, wydawca, a także laureat Silesiusa za całokształt pracy twórczej.

Ostatniego dnia odbyły się spotkania z laureatami nagród oraz trzy kolejne rozmowy – z Cezarym Łazarewiczem – autorem książki Żeby nie było śladów, Izą Klementowską i Witem Szostakiem o uchodźcach, Maciejem Henem o jego książce Beatlesi w Polsce, a także z Ewą Winnicką o jej dziele Greenpoint.

Na Facebooku Festiwalu zostały udostępnione zdjęcia oraz relacje z każdego dnia wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − sześć =