Psychodelia na stadionie

fot. https://www.instagram.com/galeria.start/

W ten weekend stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku zupełnie zmieni swoje oblicze. Zamiast piłkarzy i tłumów kibiców możecie spodziewać się tam sztuki i prawdziwie psychodelicznych doznań. To wszystko za sprawą  Galerii Start — organizacji non profit zrzeszającej studentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz innych pasjonatów sztuki. 

O Galerii Start

Organizacja od 2012 roku za cel stawia sobie promocję młodych artystów poprzez organizację wystaw i projektów promocyjnych. Tam swoje dzieła mogą prezentować nie tylko studenci i absolwenci ASP, ale również każdy inny artysta, który pragnie pokazać swoją sztukę szerokiej publiczności. Galeria przy każdym swoim projekcie stara się zrzeszać lokalne społeczności i organizuje swoje wydarzenia w niesłusznie zapomnianych, niegdyś kultowych lokalizacjach na mapie Trójmiasta. Poprzednie projekty Galerii Start miały miejsce między innymi w Wielkiej Zbrojowni przy ASP, w zabudowaniach stoczniowych nad Plenum, a także w Artformatorze.

O projekcie Psychodelia

Pierwsza edycja Psychodelii odbyła się w zeszłym roku na Gdańskiej stoczni. Wystawę odwiedziło wtedy ponad 1000 osób. Uczestnicy wydarzenia mieli szansę obejrzeć interpretacje artystyczne nieczęsto poruszanej tematyki psychodelii. Organizatorom przyświecał cel przybliżenia istoty konotacji sztuki z substancjami psychoaktywnymi. Artyści podjęli tematykę na różne sposoby. Pojawiły się prace malarskie, instalacje artystyczne, rzeźby, grafiki a nawet performance.

Z względu na specyficzny motyw przewodni, większość odwiedzających stanowiły osoby młode. Co ciekawe jednak, starsze osoby pojawiające się na wystawie zachwalały inicjatywę i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

Druga edycja

Po dużym sukcesie pierwszej wystawy, organizatorzy postanowili podjąć tematykę psychodelii raz jeszcze — tym razem na większą skalę. Na tegorocznej edycji pojawi się większa liczba prac nie tylko ciekawych wizualnie, ale również uzmysławiających istotę odmiennych stanów świadomości w sztuce. Odwiedzający  będą mieli szansę nie tylko cieszyć oko zdumiewającymi instalacjami artystycznymi, ale również zwiedzić przestrzeń stadionu na co dzień niedostępną — aresztu dla agresywnych kibiców.

fot. zbrojowniasztuki.pl

Gdzie i kiedy?

Na wystawę zapraszamy wszystkich chętnych dnia 17.07.2021 na Stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku. Prace można będzie oglądać w godzinach 18:00-24:00.

Poczytajcie tu! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − dwa =