Wydział Biologii z zawsze otwartymi skrzydłami

fot. Uniwersytet Gdański

Niektórzy z nas widzą więcej. Wielu literatów, dla przykładu, posiada swego rodzaju trzecie oko z funkcją palca. Pozwala im ono dostrzec i dotknąć niematerialnego, ubrać je w słowa. Biolodzy również widzą więcej, wiedzą, że w każdej i na każdej rzeczy kryje się coś, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec naszym niedoskonałym okiem. Wyostrzaniem wzroku przyszłych biologów zajmuje się Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Długa historia w skrócie

Wydział Biologii UG to przeszło 50 lat historii i tradycji. Pracy, nad poznawaniem świata, który otacza nas wszystkich. Tak samo jak zmienia się, ewoluuje otoczenie wokół nas, biolodzy, zoolodzy, biotechnolodzy i wszyscy inni zaangażowani w pracę na rzecz biologii idą z duchem czasu, a razem z nimi, cały Wydział.

Fot. P. Rutkowski

Nowa siedziba Wydziału Biologii, w której obecnie kształcą się studenci, została oddana do użytku w 2012 roku. Unowocześnienie budynku wpłynęło korzystnie na komfort pracy studentów i pracowników. Piękny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny łączy się z jego funkcjonalnością, o której mówią studenci. 

 

 


Budynek Wydziału Biologii bardzo mi się podoba. Jest zrobiony w funkcjonalny sposób, dzięki czemu łatwo można się rozeznać, gdzie co jest. Jest ogromny i przez to nie czuje się tak bardzo tej zamkniętej przestrzeni, wszyscy się mieszczą i wszystko jest widoczne. Tylko czasem trzeba się sporo nachodzić, żeby znaleźć odpowiednią salę. – mówi jeden ze studentów. 

Wydziału jest ładny, nowoczesny, a do tego ciekawy, ale nie do końca dobry dla ludzi z lękiem wysokości – dopowiada jedna ze studentek –  Można w nim oglądać interesujące wystawy, a jak ktoś się zmęczy, może usiąść pod palemką. Mamy też windy dla osób niepełnosprawnych lub tych, którzy nie przepadają za schodami – mówi.


fot. Grzegorz Cech

W zdrowym ciele zdrowy duch

Podziwianie pięknego budynku to jednak nie wszystko. Ważniejsze jest to, co ma nam on do zaoferowania w kontekście edukacji. Oferta kształcenia Wydziału Biologii przewiduje cztery kierunki studiów: biologia, biologia medyczna, genetyka i biologia eksperymentalna oraz ochrona zasobów przyrodniczych. Każdy z kierunków ma swój unikalny profil kształcenia, istnieje także duży wybór specjalności i zajęć fakultatywnych. To pozwala studentom na rozwój ich biologicznych zainteresowań. Dostosowane są one także do potrzeb rynku pracy. 

Studenci biologii, sztandarowego kierunku Wydziału, mają szansę zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami biologii w zakresie m.in biotechnologii, immunologii czy mikrobiologii. Uczą się, aby w przyszłości pracować w laboratoriach, szkołach, na uniwersytetach czy w innych ośrodkach badawczych. Kształcący się na kierunku genetyka i biologia eksperymentalna, otwartym w roku akademickim 2018/2019, poszerzają natomiast swoją wiedzę z zakresu genetyki, inżynierii genetycznej czy biologii molekularnej. Kierunek ten zapewnia studentom wiedzę i umiejętności przydatne w dalszej działalności badawczo-rozwojowej. A to tylko dwa z kierunków dostępnych na Wydziale.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej, Wydział Biologii zatrudnia 206 pracowników, w tym 48 profesorów i doktorów habilitowanych. Ludzie odpowiedzialni za kształcenie studentów są prawdziwymi pasjonatami. Studentki i studenci chwalą sobie kontakt, jaki mają z wykładowcami, a także osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie ćwiczeń i zajęć terenowych. Podejście osób zajmujących się kształceniem na Wydziale Biologii motywuje studentów i daje im nadzieje na to, że ich praca może być także ich największą pasją. 


Są wykładowcy i prowadzący ćwiczenia, którzy mają miano „dobrej cioci”, zawsze pomogą, dbają o to, czy wszystko rozumiemy, stwarzają atmosferę, w której nikt nie boi się o nic zapytać, poprosić o ponowne wytłumaczenie. To jest niesamowite, bo dzięki temu lepiej rozumiemy wszystko i nie mamy zaległości w materiale. Na wykładach i ćwiczeniach oprócz potrzebnej nam wiedzy do zrealizowania materiału, dzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Daje nam to poczucie, że uczymy się tego, co faktycznie będzie nam potrzebne – mówi student biologii. 


Wydział składa się z 14 katedr, Laboratorium Izotopowego, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, Sekcji Dydaktyki Biologii, Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów oraz dwóch stacji terenowych: Stacji Biologicznej, oraz Stacji Badania Wędrówek Ptaków.

Funkcjonują na nim również koła naukowe, w liczbie 12, dzięki którym studenci mogą jeszcze bardziej poszerzać wiedzę na temat biologicznego świata, a także rozwijać swoje pasje. Jednym z kół naukowych jest Studenckie Koło Naukowe Botaniczne „Zioło”, na którym studenci mogą nauczyć się między innymi opracowywania flor, zbiorowisk rezerwatów i innych obszarów chronionych. W ramach Wydziału funkcjonują także: Studenckie Koło Naukowe Ornitologiczne „Kos” czy Studenckie Koło Naukowe Fizjologów „Homunculus”, a także wiele innych. Wdzięczne nazwy łączą się z fascynującymi projektami, które powstają w ramach funkcjonowania kół. Pandemia nieco przystopowała ich działanie, ale studenci mają nadzieję na to, że ich ulubione Koła Naukowe wrócą jeszcze silniejsze po jej zakończeniu.

Posłuchaj starszej koleżanki

Jak jest na biologii? Jak na razie bardzo mi się podoba. Fajnie się bawię, poznaje spoko ludzi. Według mnie, jeśli ktoś lubi biotematy i chciałby spróbować, to jak najbardziej warto. Wspomnienia z zajęć są świetne i mamy bardzo ciekawe przedmioty. Jak na każdym kierunku, trzeba się liczyć z tym, że te mniej ciekawe też trzeba zdać, jest bardzo dużo nauki, ale to wynika z tego, że biologia to obszerna dziedzina. Jeśli tylko człowiek ma zdrowe podejście i miłą atmosferę na roku, to zdecydowanie da się przeżyć  mówi studentka biologii. 

fot. Uniwersytet Gdański

Czy moje oczekiwania względem studiów zostały spełnione? Będąc na pierwszym roku, nie mogę odpowiedzieć w pełni na to pytanie, bo to jest mocno ogólny rok  mówi jeden ze studentów.  Jeśli ktoś jest ukierunkowany już w swoich zainteresowaniach na konkretną dziedzinę, to na pewno będzie miał motywację, by przetrwać ten mętlik ogólnych zajęć i za rok-dwa, zająć się tym, co go faktycznie interesuje. Natomiast taka ogólna nauka na początku ma też swoje plusy, ponieważ osoby, które nie ogarniają, co chcą robić, poznając każdą dziedzinę biologii tak z  grubsza, mają wstępny ogląd i mogą zdecydować, jakie działania podjąć dalej. Ogólnie polecam. 

Na pewno to ze nie są to studia łatwe, jak się może wydawać. Trzeba się mocno starać i interesować nie tylko ćwiczeniami, ale tez kołami naukowymi i pracami dodatkowymi. Jest to kierunek dla osób kochających „życie” i ogółem wszystko, co związane z biologią. Mimo to jestem miło zaskoczona możliwościami na tym kierunku, ilość nauki mnie trochę przytłoczyła, ale moim zdaniem warto. Na pewno zostaję, znalazłam coś dla siebie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *