Zniesienie obostrzeń związanych na pandemią COVID-19

pixabay

Maj jest miesiącem, w którym zostaje zniesionych wiele obostrzeń. Czy to znak, że powoli wracamy do normalności? W dalszym ciągu jednak musimy na siebie uważać. Dodatkowo coraz więcej młodych osób może się już szczepić. Co więc się zmieni w najbliższych tygodniach?

Co dla wielu jest najważniejsze, już od 15 maja możemy chodzić na świeżym powietrzu bez maseczek. Nie zmienił się obowiązek zasłaniania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych takich jak: sklepy, transport zbiorowy, kościół czy kino. Od tego dnia również zaczęła funkcjonować gastronomia zewnętrzna, czyli ta na świeżym powietrzu z zachowaniem oczywiście bezpiecznej odległości oraz reżimu sanitarnego. Na dworze mogą także działać kina, teatry, opery oraz filharmonie. W edukacji w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich wprowadzono tryb nauki hybrydowej. Jeśli chodzi o sport 25% publiczności może przebywać na obiektach sportowych na świeżym powietrzu.

Od piątku 21 maja wejdą w życie kolejne zniesienia obostrzeń, a mianowicie: w kinach, teatrach, operach oraz filharmoniach obłożenie może wynosić 50% z zachowaniem dystansu społecznego, noszeniem maseczek oraz dezynfekcji rąk. Co ważne uczestnicy tam nie mogą spożywać posiłków oraz napojów. W dniu tym nastąpi również wznowienie działalności w domach i ośrodkach kultury oraz w świetlicach. Zaczną także działać parki rozrywki na świeżym powietrzu przy 50% obłożeniu.

28 maja nastąpi długo przez wszystkich wyczekiwane wznowienie działalności gastronomi w lokach przy obłożeniu 50% obłożenia. Oczywiście musi być zachowany dystans pomiędzy stolikami. Jeśli chodzi o wesela i komunie będą mogły one się odbywać przy liczbie 50 osób. Co ważne, w limit ten niewliczone będą osoby, które są już w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Kryte obiekty sportowe oraz baseny będą mogły funkcjonować przy 50% obłożeniu. Dodatkowo zaczną działać siłownie, solaria oraz kluby fitness z limitem jednej osoby na 15 m² z uwzględnieniem reżimu sanitarnego.

Kolejne zniesienie obostrzeń nastąpi 29 maja w sobotę kiedy to wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz średnich zaczną naukę stacjonarną. W czasie przerw sale będą wietrzone, a w każdy weekend będzie miała miejsce dezynfekcja placówek.

Warto również przypomnieć, że już od 9 maja każda pełnoletnia osoba może  rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *