Przyszły historyku, studiuj na UG!

fot.ug.edu.pl

Jesteś pasjonatem historii, zwyczajów dawnych ludów albo kochasz uczyć się o wojnach? A może po prostu jesteś ciekawy świata i uwielbiasz poznawać swój region? Wydział Historyczny rozpoczyna rekrutację i z otwartymi ramionami czeka na nowych studentów!

Wydział Historyczny jako samodzielna jednostka na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonuje od 1 września 2008 roku, wskutek podziału ówczesnego Wydziału Filologiczno-Historycznego na dwie odrębne jednostki. Dzisiaj na Wydziale Historycznym działają trzy Instytuty: Historii, Archeologii oraz Historii Sztuki. Studenci mają do wyboru osiem kierunków ściśle powiązanych z tą ogromną nauką, jaką jest historia. Studia historyczne są więc doskonałą okazją do poszerzania swoich horyzontów oraz realizowania pasji. Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego daje dużo możliwości i cieszy się dużą popularnością wśród maturzystów.

Historia chlubą wydziału

Słysząc hasło Wydział Historyczny z pewnością pierwsza rzecz jaka przychodzi na myśl to właśnie studiowanie historii. Nic dziwnego, bo jest to zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej oblegany kierunek tego wydziału. Daje on studentom wiele możliwości. Jakich? O tym opowiedziała mi Elwira, która od października zacznie historyczne studia magisterskie.

fot.ug.edu.pl

– Historia jest bardzo specyficznym kierunkiem studiów i przede wszystkim, żeby tam iść, trzeba to kochać, bo inaczej można się „zajechać” na śmierć. Jest naprawdę masa książek do czytania, mnóstwo rzeczy do zapamiętania, chociaż wszystko zależy od prowadzącego. Jednak spora grupa wykładowców robi wejściówki, do których trzeba kuć tydzień w tydzień oraz robić sobie notatki, bo prowadzący lubią też pytać na wyrywki. Na szczęście większość wykładowców jest bardzo prostudencka, więc na przykład zapewniają dodatkowe terminy egzaminów. – mówi Elwira.

W jakich zajęciach mają okazję uczestniczyć studenci historii? – Co do samego toku studiów, to warto wiedzieć, że każdym semestrem „rządzi” inna epoka – oprócz starożytności, która ciągnie się przez pierwszy i drugi semestr. Myślę, że to ważne dla początkującego historyka. Chronologia jest ważna. Oprócz przedmiotów ściśle dotyczących historii mamy też oczywiście inne zajęcia, w zależności od specjalizacji. Na przykład na specjalizacji nauczycielskiej mamy dodatkowo pedagogikę, psychologię czy filozofię. Na tej specjalizacji mamy też praktyki w szkole podstawowej, uczymy się prowadzić lekcje. Innym ważnym przedmiotem jest „wstęp do badań historycznych” – tam uczymy pisać się prace naukowe. – kontynuuje Elwira.

Podczas studiów historycznych jest możliwość wybrania jednej z trzech specjalizacji: nauczycielskiej, archiwistycznej, medialnej. Pomaga to wyklarować i edukować się na bliżej wyprofilowanych zajęciach. – Tak jak powiedziałam, my na specjalności nauczycielskiej uczymy się tego zawodu. Pozostałe specjalizacje są mi zupełnie obce, ale wiem, że mają wiele przedmiotów właśnie takich zawodowych. Ponadto uczą się oczywiście epok i języków: angielskiego i łaciny. Specjalizacja archiwistyczna jest typowa dla osób, które w przyszłości będą pracować np. w IPN-ie czy archiwach, więc potrzeba tam dużo cierpliwości. Na archiwistyce jest także niemiecki. Podsumowując, jeśli ktoś lubi historię, to studiowanie na tym kierunku serio jest fajne! – kończy Elwira.

W Instytucie Historii działa też Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci zaangażowani w działalność tego koła organizują między innymi konferencje naukowe, wyjazdy oraz inne ciekawe wydarzenia na kampusie.

Poszerzanie horyzontów

Budynek Instytutu Historii Sztuki

fot.sztuka.historia,ug.edu.pl

Jednym z ciekawszych oraz młodszych kierunków Wydziału Historycznego jest historia sztuki. Głównym celem edukacji w tej dziedzinie jest poznanie dziejów sztuki zarówno polskiej, jak i światowej. Absolwenci mogą pracować w wielu instytucjach o różnorakim charakterze. Zdaniem Zuzanny, studentki historii sztuki, kierunek ten bardzo poszerza horyzonty.

Historia sztuki na Wydziale Historycznym to kierunek bardzo otwierający, rozwijający, a co więcej – uwrażliwiający na piękno. Poszerza horyzonty nie tylko kulturowe, ale też powiększa znajomość pewnych mechanizmów, potrzeb człowieka, kultury, religii czy sytuacji społeczno-politycznych. Historia sztuki uczy wrażliwości nie tylko na obrazy czy rzeźby, ale też architekturę, urbanistykę, modę czy design. Uczy doceniać dobrze dobrane kolory, misternie dopasowane detale czy miękkie pociągnięcia pędzlem. Przyda się też na niej pamięć fotograficzna, umiejętność szybkiego kojarzenia obrazów. Dzięki takiemu holistycznemu spojrzeniu, każdy znajdzie w tej dziedzinie coś dla siebie. Historia sztuki to na pewno bardzo rozwijający kierunek, który z każdym rokiem pokazuje nowe możliwości – mówi Zuzanna.

Kolejnym atutem są z pewnością zajęcia ze specjalistami. Prowadzący zajęcia są otwarci na propozycje swoich studentów, co polepsza współpracę i sprawia, że studiowanie może stać się przyjemnością – Nasi wykładowcy z dużą serdecznością dzielą się swoją ogromną wiedzą i widać, że są na uczelni dla nas. Zawsze są otwarci na pytania i propozycje. Dużo dzieje się też poza zajęciami – grupowe lub indywidualne wyjścia na wernisaże, wykłady znanych historyków sztuki, mnóstwo konferencji naukowych online czy też zajęcia terenowe. Dzięki wszechstronności, absolwenci mogą być równie przewodnikami, dziennikarzami, historykami, artystami czy blogerami. Absolwent może zajmować się też konserwatorstwem zabytków czy organizowaniem różnorodnych wydarzeń. Studiowanie historii sztuki może być też wartościowym przygotowaniem do studiów na Akademii Sztuk Pięknych czy też pozwala łączyć też inne kierunki np. krajoznawstwo i turystykę historyczną – kontynuuje studentka.

–  Historia sztuki to kierunek, który może zachwycić i zadziwić. Warto go zauważyć, docenić i rozważyć – kończy z entuzjazmem Zuzanna.

Poznawanie przeszłości przez wykopaliska

fot. Facebook – Archeologia UG

Dla osób lubiących prkatykę i badania terenowe idealnym kierunkiem będzie archeologia, która pozwala badać historię w sposób praktyczny. Co o niej uważa jeden ze studentów? –  Archeologia na Uniwersytecie Gdańskim jest dość młodym, ale prężnie rozwijającym się kierunkiem. To dość szeroka dziedzina nauki, jest ona interdyscyplinarna, co oznacza, że zrzesza w sobie wiele nauk i technik. Jak ktoś ma pomysł, to ten kierunek może mu się spodobać. Nie trzeba być historykiem, żeby studiować archeologię. Archeologia to też oczywiście badania wykopaliskowe i nasi studenci mają okazję jeździć w wiele ciekawych miejsc – mówi mój rozmówca.

Jedną z zalet kierunku jest z pewnością odrębny budynek instytutu położony w centrum Gdańska. – Jesteśmy kierunkiem zamiejscowym, co oznacza, że jesteśmy poza kampusem. Budynek naszego Instytutu znajduje się na Śródmieściu i tam mamy większość zajęć. Ma to wiele wad i zalet. Największym plusem odrębnego budynku jest fakt, że wszyscy praktycznie się znamy i mamy dobry kontakt z wykładowcami. Archeologia trzyma się razem. Wykładowcy są jednymi z lepszych w swoich dziedzinach i zawsze wyciągają do nas pomocną dłoń. Nie ma rzeczy, w której by nam nie pomogli – kontynuuje student archeologii.

W Instytucie Archeologii działają także koła naukowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów wykopalisk i nie tylko. – Na kierunku mamy dwa koła naukowe: Koło Naukowe Studentów Archeologii oraz Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej. Oba prężnie działają i oferują członkom wiele aktywności, takich jak wyjazdy po Polsce i zagranicę. Prowadzą też badania z zakresu archeologii eksperymentalnej i organizują konferencję. 

Język niemiecki i poznawanie Pomorza

fot. ug.edu.pl

Innym bardzo przyciągającym kierunkiem działającym na Wydziale Historycznym jest niemcoznawstwo. Łączy on w sobie treści filologiczne z historycznymi i pozwala studentom zdobyć wszechstronną wiedzę i umiejętności. Ponadto, żeby zacząć studia na tym kierunku, wcale nie trzeba znać niemieckiego. O niemcoznawstwie opowiedział mi Damian, jeden ze studentów.

– Największym plusem kierunku jest to, że tak naprawdę nie trzeba znać języka i naukę można zacząć od podstaw.  Pomaga w tym imponująca liczba godzin, która umożliwia opanowanie języka na poziomie B1 i pogłębienie dotychczasowych umiejętności. Do tego oczywiście każda dziedzina i nauka dotycząca Niemiec. Przedmioty typu: kino niemieckie, architektura czy zajęcia dotyczące Pomorza Gdańskiego są bardzo rozwijające –  mówi Damian.

Na tym kierunku jest także możliwość wybrania jednej z dwóch specjalizacji.  Koniec końców wybieramy też specjalizację: historyczną albo turystyczno-biznesową. Ja akurat wybrałem tą drugą, na której jest kilka ciekawych ekonomicznych przedmiotów. 

Dla kogo jest ten kierunek? Kto powinien rozważyć studiowanie niemcoznawstwa? Niemcoznawstwo jest dla każdego, kto interesuje się historią i kulturą, szczególnie Niemiec. Jest też dobry dla osób chcących wejść w świat literatury, filozofii bądź sztuki niemieckiej, a także dla każdego, kto jest zainteresowany swoim regionem. Jeśli ktoś uważa, że niemcoznawstwo nie jest dla niego bo nie zna języka, to niech się nie martwi. Sam rozpoczynając studia byłem zmieszany, tym bardziej że historia jakoś bardzo mnie nie fascynowała. Dzisiaj jednak nie żałuję. Warto wybrać ten kierunek, może czasami zaryzykować, a może się okazać, tak jak w moim przypadku, że – dass es Volltreffer war – to był strzał w dziesiątkę! –  kończy Damian z uśmiechem.

Etnologia, krajoznawstwo… czyli pozostała oferta i rekrutacja

Przyszli studenci mają  do wyboru na Wydziale Historycznym jeszcze trzy kierunki: etnologię, religioznawstwo oraz krajoznawstwo i turystykę historyczną. Absolwenci tych kierunków mogą pracować w przeróżnych instytucjach, muzeach czy organizować wydarzenia o charakterze historycznym. Etnologia pozwala poznać i zrozumieć inne kultury oraz ich antropologię. Studenci religioznawstwa poznają różne religię i tradycje oraz zagłębiają się w literaturę dotyczącą danego wyznania. Ukończenie krajoznawstwa i turystyki pozwala zostać na przykład przewodnikiem wycieczek.

Jak widać oferta edukacyjna wydziału jest spora i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli lubisz historię i czujesz, że któryś z powyższych kierunków będzie dla Ciebie idealny, nie zwlekaj i złóż papiery na Wydział Historyczny. Rekrutacja na rok akademicki 2021/22 zakończy się w lipcu, a szczegóły dotyczące poszczególnych terminów i wymaganych dokumentów znajdziesz pod tym adresem: https://historia.ug.edu.pl/rekrutacja_na_wydzial_historyczny.

Nie zwlekaj i studiuj na UG!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − trzy =