35 rocznica katastrofy w Czarnobylu

Prypeć, miasto-duch. Gdy 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w czarnobylskiej elektrowni jądrowej, to miejsce już zmieniło się na zawsze. Jednak opuszczonym budynkom nie doskwiera samotność. Obecnie to atrakcja turystyczna, gdzie poziom promieniowania jest niższy niż w samym centrum Warszawy. Przez 35 lat narodziło się wiele pytań, teorii i legend. Jak zmieniło się podejście do energii atomowej na świecie? Jak dzisiaj wyglądają okolice czarnobylskiego sarkofagu?

O wybuchu w Czarnobylu zadecydował ludzki błąd. Operatorzy przeprowadzili eksperyment, w którym podnieśli moc reaktora, niestety przyczynili się tym do katastrofy. Początkowo uważano, że była to kwestia błędnej konstrukcji, lecz tę tezę po latach obalono. Chmura radioaktywnych pyłów dosięgnęła prawie całej Europy. ZSRR nie poinformował o awarii w czwartym bloku elektrowni. Sprawę starano się zatuszować. Gdy opinia publiczna oficjalnie dowiedziała się o wybuchu – zapanował chaos. O szczegółach tego wydarzenia możecie przeczytać w artykule na naszej stronie.

Historię sprzed 35 lat ukazano w produkcji HBO, miniserialu „Czarnobyl”. Choć trzymający w napięciu i świetnie zrealizowany, przyczynił się do mitologizacji tej katastrofy. Liczba turystów odwiedzających byłą elektrownię drastycznie wzrosła. Kiedyś można było natknąć się na teorie spiskowe o słynnych czarnobylskich mutantach. Obecnie zwiedzanie opuszczonej Prypeci stało się atrakcją turystyczną przyciągająca poszukiwaczy przygód i fanów postapokaliptycznych klimatów.

Czarnobyl to przede wszystkim historia ludzi. Po wybuchu, z Prypeci ewakuowano tysiące osób. Nie pozwolono im na powrót, a ci po latach musieli mierzyć się z depresją i zespołem stresu pourazowego. To pośrednie ofiary, o których niestety rzadko się wspomina.

Podobno dom to miejsce, do którego zawsze się wraca. O mieszkańcach tego nie do końca opuszczonego miejsca, możecie dowiedzieć się z materiału „Ludzie Czarnobyla”. 

Przez lata zmieniło się również podejście do elektrowni jądrowych. Zaczęto uważać je za niebezpieczne. Wiele państw ograniczyło wydobycie energii atomowej. Nie zauważa się przy tym realnego zagrożenia, a są nim kopalnie węgla. Co roku w Polsce, odnotowuje się 50 tysięcy zgonów spowodowanych smogiem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o konsekwencjach Czarnobyla i zmianach, jakie zaszły na przestrzeni lat, koniecznie obejrzyjcie film na kanale ciekawehistorie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *