Dni Mózgu w Trójmieście

fot. https://www.facebook.com/dni.mozgu.trojmiasto

fot. https://www.facebook.com/dni.mozgu.trojmiasto

Jak świętować Światowy Tydzień Mózgu? Najlepiej zgłębiając jego tajemnice! 

Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja organizowana przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Dzieje się to w ramach Światowego Tygodnia Mózgu – Brain Awareness Week oraz Europejskiego Dnia Mózgu (18 marca). W 2021 roku odbyła się już 11 edycja tego wydarzenia i trwałą ona od 15 do 21 marca. Każdy dzień pełen był ciekawych atrakcji. Łącznie podczas akcji odbyło się ponad 70 warsztatów, gier, pokazów, czy wkładów, wśród których znalazły się tematy takie jak: „Alternatywne stany świadomości”, „Zakochany mózg”, „Mózg jak da Vinci”, „Zwierzęta i ich niesamowite mózgi”, „Lampka wina dla zdrowotności”, „Neurobiologiczna wojna płci”, „Mózg w obliczu śmierci” i wiele, wiele innych. Tak szeroka tematyka pozwoliła każdemu uczestnikowi znaleźć kwestie ciekawe dla siebie samego. Jednocześnie umożliwia ona przybliżenie w ciekawy sposób pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów, a także ogólną wiedzę o budowie i działaniu mózgu.

Na oficjalnej stronie Uniwersytetu Gdańskiego czytamy wypowiedź doktora Wojciecha Glaca, popularyzatora wiedzy na temat mózgu i organizatora Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim – W tym roku akcja zorganizowana została w formie zdalnej, on-line, a dla zainteresowanych dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy ponad 70 wykładów, warsztatów oraz gier. Dodatkowo, głównie z myślą o najmłodszych, dzięki grantowi Fundacji Dana oraz Federation of European Neuroscience Societies wyślemy pocztą do zainteresowanych tekturowe mózgowe czapeczki do samodzielnego złożenia i pokolorowania.

Tegoroczna edycja w całości odbyła się w formie zdalnej. Na większości wykładów przewidziana była ograniczona liczba osób – 1000 miejsc. Nie obowiązywały jednak na nie żadne zapisy, dzięki temu udział wciąć mógł każdy zainteresowany. Duży odzew Dni Mózgu otrzymały także w mediach społecznościowych, tj. na swojej Faceebookowej stronie: https://www.facebook.com/dni.mozgu.trojmiasto. Właśnie za pośrednictwem social mediów przewidziano uruchomienie transmisji z wykładów, gdzie chętnym nie wystarczyło miejsc. Jak co roku program wydarzenia dostępny był przez oficjalną stronę internetową Dni Mózgu w Trójmieście: https://dnimozgu.ug.edu.pl/.

Za organizację akcji odpowiedzialni byli: Wydział Biologii UG, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka, Studenckie Koło Naukowe Homunculus. Patronat nad wydarzeniem objęli: Centrum Nauki Experyment oraz koła naukowe Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 7 =