Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – Polacy z medalami!

Sportowcy z całego kontynentu zjechali się do Polski, by wziąć udział w Halowych Mistrzostwach w Lekkoatletyce. Gospodarzem tegorocznych mistrzostw był Toruń. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w trzynastu konkurencjach – w aż ośmiu z nich medale zawisły na szyi Polaka. Trzydniowa rywalizacja zakończyła się 07.03.2021 r.

To żadna tajemnica – polscy lekkoatleci należą do najlepszych na świecie. Udowodnić to postanowili nasi zawodnicy w biegu na 800 m. Patryk Dobek ustanowił osobisty rekord, biegnąc w czasie 1:46,81 min. Taki wynik przełożył się na pierwsze miejsce na podium i złoty medal! Zaraz za nimi, bo z czasem 1:46,90 min, linię mety przekroczył Mateusz Borkowski. Srebro jest pierwszym krążkiem tego zawodnika w halowych mistrzostwach seniorów. Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Jamie Webb (1:46,95 min).

Marcin Lewandowski, twarz polskiej lekkoatletyki i zawodowy żołnierz, wywalczył srebro w biegu na 1500 m. Wojskowy dobiegł do mety w czasie 1:46,90 min. Minimalnie szybszy był Jakob Ingebrigsten – Norweg wyprzedził Lewandowskiego o 0,12 sekundy. Brąz w tym wyścigu przypadł Jesúsowi Gómezowi. Pochwalić się może też Piotr Lisek, dla którego skoki o tyczce są naturalne jak oddychanie. Polak osiągnął swój najlepszy wynik w tym sezonie, skacząc 5,80 m. Taki rezultat zapewnił Liskowi brąz na szyi. Poza zasięgiem okazał się być złoty medalista. Armand Duplantis skoczył 6,05 m, ustanawiając nowy rekord halowych mistrzostw Europy. Po Szwedzie na podium stanął Valentin Lavillenie, francuski zawodnik skończył również z wynikiem 5,80m. Rekord życiowy poprawił też Paweł Wiesiołek, co przełożyło się na brąz w siedmioboju.

Tradycyjnie nie zawiodły nas lekkoatletki. Srebrna okazała się być Justyna Święty-Ersetic, która dystans 400 m pokonała w 51,41 s. W konsekwencji zajęła drugie miejsce na podium, za Holenderką Femke Bol (50,63 s). Jeszcze więcej medali panie wywalczyły w biegu na 800 m. Srebrny medal przypadł Joannie Jóźwik – wyścig ukończyła w 2:04 min. Tuż za Jóźwik biegła Angelika Cichocka, czas 2:04,15 min zapewnił biegaczce brązowy krążek.

Polki mogą się też cieszyć z biegu drużynowego. Sztafeta 4 × 400 m udowodniła solidność naszej kadry – biało-czerwone zdobyły trzecie miejsce w Europie. Drużyna, która ukończyła bieg w czasie 3:29,94 min, składała się z: Natalii Kaczmarek, Małgorzaty Hołub-Kowalik, Kornelii Lesiewicz i Aleksandry Gaworskiej.

Polscy zawodnicy i zawodniczki zdobyli łącznie 10 medali (1 złoty, 5 srebrnych i 4 brązowe), co przełożyło się na dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Najlepsi okazali się być Holendrzy – 7 medali, w czym aż 4 złote. Kolejne Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce odbędą się za 2 lata w Turcji.