Tydzień Kobiet na UG!

źródło: uniwersytet gdański

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Święto to jest zawsze dobrym wyjściem do poruszenia spraw dla kobiet istotnych. Z taką też inicjatywą wyszedł w tym roku Uniwersytet Gdański, ogłaszając Tydzień Kobiet na UG od 1 marca.

Uczelnia, w ramach świętowania nadchodzącego dnia zaplanowała zbiórkę pieniędzy dla gdańskiej filii Fundacji Centrum Praw Kobiet. Jest to ogólnopolska organizacja, mająca swoje oddziały w kilku miastach, a jej główna siedziba mieści się w Warszawie. Powstała z inicjatywy Urszuli Nowakowskiej w 1994 roku. Zajmuje się walką o prawa kobiet, nie tylko prawnie, poprzez inicjowanie zmian ustawodawczych, ale także zmieniając postrzeganie pewnych kwestii w społeczeństwie. Oprócz działań edukacyjnych organizacja zajmuje się również zapewnianiem pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej i praktycznej osobom w potrzebie, niejednokrotnie interweniując w sprawach przemocy domowej czy walcząc o odzyskanie dzieci.

Poza zbiórką w ramach Tygodnia Kobiet, 5 marca odbyła się również debata na MS Teams. Rozmowa dotyczyła szerokiego spektrum zagadnień, z jakimi muszą mierzyć się współcześnie kobiety. Poruszono takie kwestie jak edukacja seksualna, równouprawnienie czy ubóstwo menstruacyjne. Debatę prowadziły: wiceprezydentka Gdańska, a także absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego Monika Chabior, psycholożka Centrum Praw Kobiet Marta Typa oraz dwie trójmiejskie przedsiębiorczynie. Pierwszą z nich była Paulina Wronecka właścicielka firmy eventowej „Pracownia Marzeń” oraz prowadząca całkowicie bezglutenową kawiarnię Zakręcona Cafe. Ostatnim gościem była Barbara Grobelna, założycielka firmy, oferującej szkolenia językowe dla dorosłych Be Good Academy, a także doktorantka na UG.

Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była Beata Chmiel z Wydziału Ekonomicznego UG, a swoim patronatem zdecydował się objąć je również JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Zbiórka trwa jeszcze do 8 marca, a zebranie środki wspomogą Fundację Centrum Praw Kobiet w kontynuowaniu niesienia pomocy kobietom. Wsparcie finansowe jest o tyle istotne dla dalszego funkcjonowania ośrodka, że jego dotychczasowe działania  zostały utrudnione przez pandemię. Jak wspomina sama organizatorka zbiórki, przez lock down i zamknięcie w domach wzrosła skala przemocy domowej, co oznacza tylko, że Fundacja jest jeszcze bardziej potrzebna. Wpłat dokonywać można poprzez serwis internetowy zrzutka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + dwa =