Społeczny Komitet chce budowy pomnika dla ofiar pedofilii w Gdańsku

Źródło: Beata Maciejewska

Posłanka Lewicy – Beata Maciejewska – ogłosiła zawiązanie Społecznego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Pedofilii w Gdańsku. Jego członkowie chcą, by w miejsce obalonego pomnika ks. Henryka Jankowskiego, stanął monument upamiętniający ofiary pedofilii.

W lutym 2019 roku grupa aktywistów obaliła pomnik oskarżanego o pedofilię ks. Jankowskiego. Miesiąc później Radni Gdańska podjęli decyzję o rozbiórce monumentu oraz o odebraniu dawnemu kapelanowi „Solidarności” tytułu honorowego obywatela miasta. 

O pomyśle upamiętnienia ofiar pedofilii poinformowała wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, Beata Maciejewska. Stanęła ona na czele komitetu, który postuluje, by Miasto Gdańsk zgodziło się na budowę rzeźby. Docelowo miałaby ona znajdować się w miejscu obalonego pomnika ks. Jankowskiego. Jak wskazują przedstawiciele zaangażowani w inicjatywę Maciejewskiej, wskazane miejsce powinno nabrać nowej symboliki, a ofiary pedofilii zasługują na upamiętnienie, okazanie szacunku oraz zadośćuczynienie. 

Inicjatywie swoje wsparcie udzieliła Barbara Borowiecka, która po 50 latach milczenia w 2018 roku opowiedziała publicznie o molestowaniu przez ks. Henryka Jankowskiego. Jako ofiara księdza pedofila, złożyła w sądzie w 2020 roku pozew przeciwko gdańskiej kurii, w którym żąda przeprosin i zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone przez prałata Jankowskiego oraz brak reakcji kościoła w tej sprawie. 

Komitet w najbliższym czasie ma ogłosić konkurs plastyczny na projekt pomnika oraz przedstawić dalsze plany działania w tej sprawie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − pięć =