Jak przebiegają ferie zimowe w nowym formacie w Gdańsku?

Ponad 64 tys. uczennic i uczniów po Nowym Roku rozpoczęła ferie. Odbywają się one w nowym formacie w związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Miejska oferta zajęć przystosowała się do Covidowej rzeczywistości i wprowadziła nie tylko wiele wydarzeń online, ale i stacjonarnych, uwzględniających sanitarne normy. Jakie propozycje mają gdańskie instytucje kultury?

Miejskie półkolonie w tym roku organizowane są przez Chorągiew Gdańską Związku Harcerstwa Polskiego. Półkolonie są bezpłatne, rodzice lub opiekunowie ponoszą jedynie koszt wyżywienia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej udział w stacjonarnych zajęciach półkolonii mogą wziąć jedynie uczniowie 1-4 klasy szkoły podstawowej. Program będzie dostosowany do wieku uczestników. W czasie półkolonii odbędą się między innymi: zajęcia integracyjne, z ekspresji kulturalnej, gry terenowe, gry i zabawy stołkowe, gry i zabawy sportowe, które odbywać się będą na świeżym powietrzu i w szkole. Półkolonie odbywać się będą od 11 do 15 stycznia, zajęcia trwać będą 9 godzin dziennie.

Jest też różnorodna płatna oferta, w której znajdziemy na przykład zajęcia piłkarskie, taneczne, lekkoatletyczne, gimnastyczne, tenisowe, rugby czy nawet nurkowanie. Wśród organizatorów: AS Pomorze, Gdańska Akademia Lekkoatletyczna, klub piłkarski Gedania, Movement Arena.

W pandemii większość działań związanych z szeroko pojętą kulturą zostało przeniesionych do internetu. Podobnie stało się z zajęciami dla dzieci w ferie zimowe przygotowanymi przez  miejskie instytucje kultury. Zajęcia online dla dzieciaków przygotowały Muzeum Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Miniatura. Na większości zajęć obowiązują zapisy na adres mailowy.

Choć pandemia uniemożliwiła wejście na pokład Zaruskiego, młodzi fani żeglarstwa mogą wzbogacać swoją wiedzę w formule online. Zajęcia o tematyce morskiej adresowane są dla młodzieży w wieku 15-25 lat i prowadzone przez oficera programowego i kapitana żaglowca szkolnego „Generał Zaruski” – Piotra Królaka. Wszystko odbywa się przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Na czas ferii zimowych Muzeum Gdańska przygotowało tematyczne spotkania, których uczestnicy będą mogli nie tylko wirtualnie zwiedzić wnętrza muzealnych oddziałów, ale również porozmawiać z przewodnikami, wysłuchać ich niezwykle ciekawych opowieści oraz zadać pytania. A wszystko to na żywo za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Domowe Laboratorium, czyli ferie z Hevelianum. W drugim tygodniu ferii będą odbywać się pokazy popularnonaukowe na platformie Zoom.

Gdański Archipelag Kultury na ferie też organizuje zajęcia online. W dogodnym terminie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, można będzie udać się na spacer i odkrywać historię oraz tajemnice tej dzielnicy. Swoją ofertę, dla wszystkich chętnych dzieci, przygotowały wszystkie filie Archipelagu. Niezależnie czy uczęszczały na zajęcia do domu kultury przed pandemią. GAK Plama zaprasza na warsztaty dla dzieci online, słuchowisko, spektakle teatralne online oraz studio fotograficzne na świeżym powietrzu. GAK Projektornia prowadzi zajęcia warsztatowe online podczas dwóch tygodni ferii. GAK Wyspa Skarbów przygotowała różne aktywności online – warsztaty rodzinne, czytadełko na ekranie, biblioteka na wyspie, warsztaty manualne i muzyczne. GAK Stacja Orunia proponuje warsztaty z rękodzieła online oraz zaprasza na spacery po Oruni z przewodniczką.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowały na każdy dzień tych nietypowych ferii kilka atrakcji online, które pozwolą  spędzić czas ciekawie nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom. W programie m.in. czytanie bajek, warsztaty online i wirtualne podróże inspirowane książką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *