Gdzie mieszka święty Mikołaj? O miejscach, które spierają się o “oryginalność”.

Dzieci pytają się, gdzie mieszka święty Mikołaj oraz jak zaadresować list do niego? Szukając odpowiedzi na te pytania, najczęściej trafiamy na Laponię – miejsce na kole biegunowym w Finlandii. Ale czy cały świat się z tym zgadza? Sprawdźmy.

Przybliżając sobie życiorys najpopularniejszego świętego na świecie, dowiadujemy się, że dobrotliwy biskup żyjący w IV wieku mieszkał w Mirze, czyli na południu obecnej Turcji. Zaczęły mijać stulecia, a legenda świętego Mikołaja odżyła. Brodaty mężczyzna w czerwonym stroju pojawił się w latach 30. XX wieku w reklamach Coca-Coli. W podobnym czasie fiński dziennikarz prowadził audycje dla dzieci, gdzie na potrzeby programu umieścił Mikołaja we wspomnianej już Laponii. Miejsce to stało się tak popularne, że stworzono tam Wioskę Świętego Mikołaja. Pomimo faktu, że pierwowzór z Miry był człowiekiem bezinteresownym i dobrym, jego następca z Rovaniemi rozkręcił niezły biznes. Wioska czynna jest przez cały rok, a za zdjęcie ze sobą Mikołaj każe sobie sporo płacić.

Przeciwieństwem świętego Mikołaja z Laponii może być ten z Grenlandii. Mieszka w chatce niedaleko wioski Uummannaq. W porównaniu ze swoim kuzynem spod koła biegunowego jest zdecydowanie bardziej skromny i swojski. Grenlandczycy i Duńczycy mówią na niego Julemandem, zdradzając przy tym fakt, że jest bałaganiarzem. Spowodowane może to być tym, że rzadko ktoś go odwiedza. Jego biuro, znajdujące się w mieście Nuuk prężnie działa, jednak samego świętego Mikołaja próżno tam szukać.

Oddalmy się na chwilę od Europy i sprawdźmy, gdzie mieszka święty Mikołaj w Ameryce. Santa Claus mieszka w miasteczku North Pole, co oznacza po angielsku Biegun Północny. Jest to miejsce położone pośrodku Alaski. Amerykańska siedziba Mikołaja to ulice nawiązujące swoimi nazwami do świąt oraz latarnie przypominające mikołajowe laski. Santa Claus z Alaski nosi kolorową koszulę oraz rozdaje banknoty w nominale miliona, a zamiast wizerunku prezydentów USA, widnieje na nich podobizna właśnie świętego Mikołaja!

Nie musimy jechać do Laponii czy na Alaskę, aby spotkać świętego Mikołaja, ponieważ w Polsce mamy również możliwość odwiedzenia jego wioski. Bałtów to wieś położona w województwie świętokrzyskim, gdzie dzieci i dorośli mają okazję porozmawiać z naszym polskim świętym Mikołajem. W jego wiosce możemy zostawić napisany przez nas list, zobaczyć jak pracują Elfowie czy pobawić się z Bałwankiem.

Przykłady sporów o ,,oryginalność” świętego Mikołaja pokazują, że w każdym zakątku świata możemy go spotkać. Oczywiście przykładów jest dużo więcej, to tylko kilka miejsc przebywania naszego dobrotliwego biskupa. Pamiętajmy również, że każdy z nas może być świętym Mikołajem, jeśli tylko będzie dobrym człowiekiem.

Zostawiam również adres świętego Mikołaja w Laponii oraz ten do jego wioski w Polsce. Może macie do niego jakieś pytania?

Adres świętego Mikołaja Laponia:

Santa Claus

Artic Circle

96930 Rovaniemi

Finlandia

Adres świętego Mikołaja Polska:

Święty Mikołaj

Bałtów 8a

27-423 Bałtów

Polska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *