Czyńmy dobro w święta – ,,Sprawni Inaczej” na WNS

fot. Anna Doroszuk

Nie masz ochoty przeciskać się przez tłumy w galeriach, a dalej nie masz prezentów dla bliskich? Żaden problem! Zakupy w tym roku zrobisz na Wydziale Nauk Społecznych UG, gdzie znajdziesz gadżety świąteczne od fundacji „Sprawni Inaczej”.

„Sprawni Inaczej” to Gdańska organizacja pomagająca osobom niepełnosprawnym w usamodzielnianiu się, umożliwiająca im otrzymanie pracy i pozwalająca zyskać więcej swobody w kierowaniu swoim życiem. Fundacja niesie dobro od 1989 roku, w którym to grupa rodziców i nauczycieli postanowiła zadziałać na rzecz osób niepełnosprawnych w każdym wieku.  Z ich inicjatywy, powstało wiele ośrodków rehabilitacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych. Dziś fundacja zaangażowana jest w program Erasmus+, w ramach którego do Polski na wymianę przyjeżdżają wolontariusze z całego świata. „Sprawni Inaczej” w tej chwili mają swoje placówki w aż sześciu miastach w Polsce, gdzie z niezmienną determinacją zrzeszają osoby lubiące pomagać i dają  potrzebującym szansę na samodzielne i szczęśliwe życie.

fot. Anna Doroszuk

W tym roku zamiast corocznie organizowanego kiermaszu przedświątecznego w Fundacji, produkty przygotowane przez jej podopiecznych zostaną wystawione na sprzedaż na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu. Są to dzieła pracowni ceramicznej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gdańsku, która zrzesza osoby dorosłe- w większości z niepełnosprawnością intelektualną, ale również takie z różnego rodzaju problemami psychicznymi czy neurologicznymi. Organizacja w poprzednich latach wielokrotnie była gościem na rozmaitych targach i jarmarkach- m.in. na Jarmarku Dominikańskim i Jarmarku Wdzydzkim. Poza tym WTZ prowadzi też warsztaty nie tylko podczas Dni Otwartych Fundacji, ale także jako goście w Bibliotece Oliwskiej, Narodowym Centrum Morskim i wielu, wielu innych.  Poza zakupami świątecznymi na WNS, wyroby pracowni można nabyć w „Sklepiku na Schodkach” otwieranym w sezonie letnim przy ul. Północnej 5, lub „Sklepiku Ceramicznym” zlokalizowanym w siedzibie Fundacji- ul. Niedźwiednik 21. Ceramikę można zamówić też online poprzez stronę na Facebooku

Cały dochód zebrany z zakupionych rękodzieł zostanie przekazany na fundusz „Sprawnych Inaczej”. Jak mówi organizator:

„W każdym roku planujemy, na co przeznaczone zostaną pieniądze ze sprzedaży naszych wyrobów- dwa lata temu było to dofinansowanie wycieczki do Krakowa, wcześniej wyjazd do Danii, a w tym roku planujemy zakup busa przystosowanego do przewozu wózków inwalidzkich”.

fot. Anna Doroszuk

Wybór jest szeroki- można zaopatrzyć się w ręcznie robione figurki, ozdoby świąteczne, a nawet elementy zastawy stołowej. Warto pamiętać, że taki prezent będzie nie tylko pięknym gestem pomocy, ale także jedynym w swoim rodzaju egzemplarzem ręcznie wyrabianych ozdób, których obdarowana osoba nie znajdzie nigdzie indziej.
Fundacje można wesprzeć również przeznaczając 1% podatku, lub poprzez aplikację FaniMani– bezpłatne pomaganie przy okazji zakupów w internecie.

Gdzie?
Sekretariat Instytutu Pedagogiki (pok. A418)

Kiedy?
środa 7.00-14.00

czwartek 7.00-14.00

piątek 10.00-14.00

Akcja trwa do 23 grudnia.

Dobrym uczynkiem pożegnajmy pechowy rok 2020!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =