Will Smith – ikona kina i popkultury

źródło: https://www.instagram.com/willsmith/

Ikona światowej popkultury. Muzyk i aktor wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami. Dwukrotnie nominowany do Oscara, czterokrotnie do Złotego Globu.  Idol wielu nastolatek i nie tylko. Znany z filmów takich jak: Faceci w czerni, Bad boys czy Dzień niepodległości – Will Smith, artysta, którego nazwisko jest jego własnym znakiem towarowym.

Urodził się 25 września 1968 roku w Filadelfii, gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. Już jako młody chłopiec pasjonował się muzyką. W wieku 12 lat rozpoczął swoją przygodę z rapem, co w przyszłości skutkowało założeniem przez niego zespołu nominowanego później do nagrody Grammy. Był bardzo pilnym i zdolnym uczniem, otrzymał nawet propozycję stypendium na Massachusetts Institute of Technology, którą odrzucił, gdyż nigdy nie planował pójścia do college’u.

Gdy miał 16 lat rozpoczął swoją współpracę z Jeffem Townes’em, przyjmując pseudonim Fresh Prince. Początkowo rozwijał się na arenie muzycznej, lecz wszystko zmieniło się w 1990 r., kiedy podpisał kontrakt z telewizją NBC i wystąpił w popularnym sitcomie Bajer z Bel-Air. Będąc przez 6 lat gwiazdą amerykańskiej telewizji komediowej, zyskał duży rozgłos i sławę, co przyczyniło się do licznych propozycji filmowych. Przełomem w karierze młodego artysty było wcielenie się w rolę Mike’a w filmie Bad boys. Był to początek jego świetlanej kariery. Rok później zagrał głównego bohatera w Dniu Niepodległości, w 1997 roku odniósł sukces na planie Facetów w czerni, a w 1999 roku w roli Bardzo dziki zachód, którą przyjął, odrzucając propozycję wcielenia się w Neo ze słynnego Matrix’a.

W 2001 roku udowodnił, że potrafi wcielić się w rolę o wiele bardziej wymagającą i zagrał w filmie Ali”, Michaela Mann’a, gwarantując sobie nominację do Złotego Globu i Oscara. Jak się później okazało, dramatyczne role również stały się mocną stroną jego gry aktorskiej. W 2006 roku ponownie został nominowany do prestiżowych nagród za film W pogoni za szczęściem, a 2 lata później wystąpił we wzruszającym dramacie Siedem dusz.

Sukcesy osiągane przez Willa Smith’a na wielu płaszczyznach skutkowały założeniem jego własnej wytwórni Overbrook Entertainment. Nazywano go najbardziej dochodowym aktorem w historii Hollywood. W 2008 roku został przedstawiony jako jeden z dziesięciu najbardziej fascynujących postaci tego roku. Sam prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, powiedział, że jedyną osobą, która mogłaby wcielić się w jego rolę w biografii, jest właśnie Will Smith.

Prywatnie aktor dwa razy zawarł związek małżeński. W 1995 roku z Sheree Zampino, a owocem tego małżeństwa stał się syn Wilard Christopher Smith III. Obecnie jego żoną jest Jada Pinkett Smith, z którą ma dwójkę dzieci (Jaden Christopher Syre oraz Willow Camille Reign).

Poniżej zamieszczam kilka filmów, które według mnie są idealnym pomysłem na spędzenie czasu w długie, zimowe wieczory:

Bad Boys (1995), Bad Boys II (2003)
Dzień Niepodległości (1996)
Faceci w czerni (1997), Faceci w czerni II (2002), Faceci w czerni III (2012)
Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta (2005)
W pogoni za szczęściem (2006)
Siedem dusz (2008)
1000 lat po ziemi (2013)