Will Smith – ikona kina i popkultury

źródło: https://www.instagram.com/willsmith/

Ikona światowej popkultury. Muzyk i aktor wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami. Dwukrotnie nominowany do Oscara, czterokrotnie do Złotego Globu.  Idol wielu nastolatek i nie tylko. Znany z filmów takich jak: Faceci w czerni, Bad boys czy Dzień niepodległości – Will Smith, artysta, którego nazwisko jest jego własnym znakiem towarowym. 

Urodził się 25 września 1968 roku w Filadelfii, gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. Już jako młody chłopiec pasjonował się muzyką. W wieku 12 lat rozpoczął swoją przygodę z rapem, co w przyszłości skutkowało założeniem przez niego zespołu nominowanego później do nagrody Grammy. Był bardzo pilnym i zdolnym uczniem, otrzymał nawet propozycję stypendium na Massachusetts Institute of Technology, którą odrzucił, gdyż nigdy nie planował pójścia do college’u.

Gdy miał 16 lat rozpoczął swoją współpracę z Jeffem Townes’em, przyjmując pseudonim Fresh Prince. Początkowo rozwijał się na arenie muzycznej, lecz wszystko zmieniło się w 1990 r., kiedy podpisał kontrakt z telewizją NBC i wystąpił w popularnym sitcomie Bajer z Bel-Air. Będąc przez 6 lat gwiazdą amerykańskiej telewizji komediowej, zyskał duży rozgłos i sławę, co przyczyniło się do licznych propozycji filmowych. Przełomem w karierze młodego artysty było wcielenie się w rolę Mike’a w filmie Bad boys. Był to początek jego świetlanej kariery. Rok później zagrał głównego bohatera w Dniu Niepodległości, w 1997 roku odniósł sukces na planie Facetów w czerni, a w 1999 roku w roli Bardzo dziki zachód, którą przyjął, odrzucając propozycję wcielenia się w Neo ze słynnego Matrix’a.

W 2001 roku udowodnił, że potrafi wcielić się w rolę o wiele bardziej wymagającą i zagrał w filmie Ali”, Michaela Mann’a, gwarantując sobie nominację do Złotego Globu i Oscara. Jak się później okazało, dramatyczne role również stały się mocną stroną jego gry aktorskiej. W 2006 roku ponownie został nominowany do prestiżowych nagród za film W pogoni za szczęściem, a 2 lata później wystąpił we wzruszającym dramacie Siedem dusz.

Sukcesy osiągane przez Willa Smith’a na wielu płaszczyznach skutkowały założeniem jego własnej wytwórni Overbrook Entertainment. Nazywano go najbardziej dochodowym aktorem w historii Hollywood. W 2008 roku został przedstawiony jako jeden z dziesięciu najbardziej fascynujących postaci tego roku. Sam prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, powiedział, że jedyną osobą, która mogłaby wcielić się w jego rolę w biografii, jest właśnie Will Smith.

Prywatnie aktor dwa razy zawarł związek małżeński. W 1995 roku z Sheree Zampino, a owocem tego małżeństwa stał się syn Wilard Christopher Smith III. Obecnie jego żoną jest Jada Pinkett Smith, z którą ma dwójkę dzieci (Jaden Christopher Syre oraz Willow Camille Reign).

Poniżej zamieszczam kilka filmów, które według mnie są idealnym pomysłem na spędzenie czasu w długie, zimowe wieczory:

Bad Boys (1995), Bad Boys II (2003)
Dzień Niepodległości (1996)
Faceci w czerni (1997), Faceci w czerni II (2002), Faceci w czerni III (2012)
Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta (2005)
W pogoni za szczęściem (2006)
Siedem dusz (2008)
1000 lat po ziemi (2013)
Focus (2015)
Ukryte piękno (2016)
Aladyn (2019)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *