22. Kino na Granicy online!

Kino Na Granicy / Kino Na Hranici to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto Cieszyn podzielone rzeką Olzą, łączy Most Przyjaźni, symbolizujący jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem imprezy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Początkowo 22. edycja Kina na Granicy miała odbyć się w maju. Niestety, ze względu na ogólnopolski lockdown zaproponowano drugi termin – sierpień. Ogłoszenie Cieszyna „żółtą strefą” i związane z tym obostrzenia uniemożliwiły organizatorom na organizację imprezy tak, by oprócz prezentacji kina stanowiła ona także spotkanie widzów i święto kultury na granicy Polski i Czech. Zrezygnowano z prac nad imprezą w tradycyjnej formie i ostatecznie Kino na Granicy odbędzie się w dniach 23-29 listopada w wersji online. Cena pełnego karnetu wyniesie zaledwie 40 zł, karnet na wybór 10 filmów kosztować będzie 25 zł, a pojedynczy bilet – 5 zł.

Widzowie tegorocznej edycji Kina na Granicy zobaczą online około 50 filmów stanowiących mozaikę tego, co zaplanowano w programie 22. Kina na Granicy. Będzie to także swoista „przystawka” przed czekającą widzów 23. edycją. Zobaczyć będzie można po jednym z filmów z retrospektyw Miloša Formana („Konkurs”), Andrzeja Żuławskiego („Opętanie”), po trzy Jána Kadára i Elmara Klosa („Tam na konečné”, „Obžalovaný”, „Touha zvaná Anada”) i Warszawskiej Szkoły Filmowej („Nasza Klątwa”, „Mocna kawa wcale nie jest taka zła”, „Kontrola”) oraz reprezentację cykli tematycznych Łaskotki: „Widziadło” (reż. Marek Nowicki), „Panna zázračnica” (Štefan Uher), „Sladký čas Kalimagdory” (Leopold Lahola) i cyklu W sieci: „Proč se cítím jako kluk?” (Kateřina Turečková), „Děti online” (reż. Kateřina Hager), „Apparatgeist” (reż. Marie-Magdalena Kochová) oraz „Sieć” (reż. Krzysztof Krauze).

Nie zabraknie także akcentu węgierskiego, filmu „Akik maradtak”, w reżyserii Barnabása Tótha. Najwięcej będzie jednak nowych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019/2020, m.in. „Staříci” (reż. Ondřej Provazník, Martin Dušek), „Tiché doteky” (Michal Hogenauer), „Vlastníci” (Jiří Havelka), „Poslední aristokratka” (Jiří Vejdělek), „Baťa, první globalista” (Peter Kerekes), „Osamelí bežci: Ideme ďalej!” (Martin Repka), „Raj na zemi” (Jaroslav Vojtek), „Dolina Bogów” (Lech Majewski), „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (Maciej Pieprzyca) i „Eastern” (Piotr Adamski). Zestaw ten wzbogacą cieszące się popularnością podczas zeszłorocznej czeskie hity, takie, jak: „Domestik” (Adam Sedlák), „Chata na prodej” (Tomáš Pavlíček), „Teroristka” (Radek Bajgar), „Toman” (Ondřej Trojan) i „Zlatý podraz” (Radim Špaček).

Warunki pandemiczne wymusiły na większości organizatorów przeniesienie festiwali filmowych do Internetu. Korzystajmy z tego! Więcej informacji można znaleźć na Facebooku Kina na Granicy i na oficjalnej stronie festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *