Premiery w Heliosie 28.02. – 06.03.

Premiery w HeliosieW dzisiejszym przeglądzie premier każdy znajdzie coś dla siebie. Dwa zupełnie inne od siebie filmy akcji, dramat muzyczny i szalona komedia. Niezły miszmasz, prawda? Wszystkie cztery produkcje czekają na was w kinach już od piątku.

George Clooney w swojej karierze filmowej para się nie tylko aktorstwem. Udowadnia, że pracę aktora skutecznie można pogodzić z pracą reżysera. Nie inaczej jest w przypadku jego najnowszego filmu – „Obrońcy skarbów”. Clooney przenosi na ekran bestsellerową książkę Roberta M. Edsela i Breta Wittera, której akcja toczy się w czasie II wojny światowej. Na polecenie Hitlera naziści wykradają największe dzieła sztuki europejskiej, a wśród nich arcydzieła Michała Anioła, Leonarda da Vinci i Picassa. Dekretem prezydenta Stanów Zjednoczonych kilku skromnych historyków musi przekształcić się w grupę agentów do zadań specjalnych i na własną rękę odnaleźć i ocalić zrabowane dzieła. Siedmioro dyrektorów muzeów, artystów, architektów, kuratorów i historyków sztuki porzuca wszystko, czym do tej pory żyło i trafia w wir działań wojennych. Czas ucieka – czy uda im się odzyskać bezcenne skarby, zanim zostaną bezpowrotnie utracone? Ogromnym atutem filmu jest rewelacyjna obsada aktorska: nagrodzony Oscarem George Clooney („Spadkobiercy”), Cate Blanchett („Aviator”),  Matt Damon („Tożsamość Bourne’a”), Jean Dujardin („Artysta”) oraz nominowani do Oscara Bob Balaban („Gosford Park”) i Bill Murray („Między słowami”).

Po dość kiepsko przyjętym przez krytyków filmie „Gambit, czyli jak ograć króla” bracia Ethan i Joel Coenowie powracają na duży ekran. Ich najnowszy hit – „Co jest grane, Davis?” – otrzymał Grand Prix na 66. Festiwalu w Cannes i zbiera rewelacyjne recenzje krytyków na całym świecie. Poznajcie Llewyna Davisa (Oscar Isaac), młodego muzyka próbującego swoich sił na nowojorskich scenach folkowych na początku lat 60. XX wieku. Llewyn przenosząc się z jednej kanapy na drugą, z jednego nowojorskiego baru do kolejnego, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Po drodze marzy o zrobieniu wielkiej kariery muzycznej. Gra co prawda z Jimem Berkeyem (Justin Timberlake), ale nie da się ukryć, że muzycy mijają się w doborze repertuaru. Llewyn z pewnością nie należy do osób, które podejmują właściwe decyzje. Nieustająco zostawia i zabiera rzeczy od dziewczyny przyjaciela, z którą sam miał romans (Carey Mulligan). Ich dialogi, skrzące od ciętych ripost, zapewne przejdą do zbioru najlepszych tekstów Coenów. Pełna czarnego humoru komedia zachwyca nie tylko mistrzowskimi dialogami, ale także genialną muzyką. Wielbiciele duetu reżyserskiego z przyjemnością odnajdą w nim nawiązania do poprzednich filmów.

Czy potraficie (bez pomocy wszelkich źródeł) powiedzieć kto to Jaume Collet-Serra? Tak, ja też nie potrafię. Okazuje się, że jest to urodzony w Barcelonie amerykański reżyser hiszpańskiego pochodzenia. Jaume w swoim najnowszym filmie – „Non-Stop” – przedstawia pełne niebezpieczeństw życie agenta federalnego Billa Marksa (Liam Neeson). Marks ma za zadanie bronić bezpieczeństwa pasażerów linii lotniczych. Nie znosi latać, a swoją pracę traktuje jako zło konieczne. Ale dzisiejszy lot będzie daleki od rutyny. Chwilę po starcie na jego szyfrowany telefon przychodzi wiadomość z żądaniem 150 milionów dolarów okupu. W przypadku odmowy co 20 minut ginąć będzie kolejny pasażer. Wkrótce okaże się jednak, że przestępcom nie chodzi o pieniądze. Stawka jest znacznie wyższa. 13 000 metrów nad Atlantykiem, w pędzącej z prędkością 800 km/h maszynie rozpoczyna się gra o życie 146 podróżnych. Jeden z nich jest niebezpiecznym zabójcą. Odtąd każda sekunda może okazać się tą ostatnią…

Na koniec dzisiejszego przeglądu coś śmiesznego. Przygotujcie się na komedię twórców serialu „Pamiętniki wampirów” i sagi „Zmierzch”, w której przedstawione zostaną związki damsko-męskie z męskiego punktu widzenia. Prędzej czy później każda dziewczyna zada swojemu chłopakowi kłopotliwe pytanie – I co dalej? Potem jest już tylko gorzej.  To jest właśnie tytułowy „Ten niezręczny moment”. Jason (Zac Efron), Daniel (Miles Teller) i Mikey (Michael B. Jordan) to trzech kumpli, którzy na własnej skórze przekonali się, że związki na dłuższą metę nie są dla nich. Mikey’ego rzuca Vera (Jessica Lucas), Jason po raz kolejny słyszy od swojej dziewczyny, że jest niedojrzały, a Daniela przeraża wizja nudnego życia u boku ukochanej. Przyjaciele zawierają pakt: będą imprezować i podrywać laski, ale żaden z nich nie zaangażuje się na poważnie. Czy uda im się wytrwać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − osiem =