Języki obce – brama do świata

Nauka języków obcych współcześnie jest nie tylko modna, ale też bardzo ważna. Od kilku lat jest coraz większy hype na poznawanie nowych języków, szczególnie wśród ludzi młodych. Nic w tym dziwnego skoro posiadanie umiejętności lingwistycznych ma wiele zalet i przede wszystkim jest przydatne w życiu. Jak skutecznie uczyć się nowego języka? Co nam w tym pomoże?

Każdy poznany przez nas nowy język obcy to atut. Łatwość dogadania się z obcokrajowcami, rozwój intelektualny, ale też kolejna pozycja w umiejętnościach w CV – to tylko niektóre powody, dlaczego warto ich się uczyć. Mówi się, że znajomość języków to brama do wiedzy – rzeczywiście tak jest. Język obcy przyda się nam również podczas podróżowania oraz w poznawaniu obcych kultur i tradycji. Tak naprawdę istnieje bardzo wiele powodów i każdy jest równie ważny. Jedno jest pewne – warto poznawać nowe języki niezależnie od naszej motywacji.

Nie ma jednej skutecznej recepty na naukę, każda osoba ma przecież inne preferencje. Tylko od nas zależy jaką formę wybierzemy. Bardzo łatwo rozwijać swoje językowe umiejętności oglądając filmy i seriale – łącząc przyjemne z pożytecznym. Bardzo pomaga czytanie zagranicznych gazet czy też blogów, a także rozwiązywanie ćwiczeń na różnego rodzaju stronach internetowych przeznaczonych do nauki konkretnego języka.

Szukając pomocy w sieci, można natrafić na przeróżne filmiki i lekcje online na przykład na YouTube. Myślę, że jest to ciekawa i efektywna droga do poszerzania wiedzy językowej. Dlatego postanowiłam przedstawić Wam kilka, moim zdaniem, wartych uwagi kanałów.

Kiedy przygotowywałam się do matury z angielskiego, natrafiłam na dwa bardzo ciekawe kanały – BBC Learning English oraz engVid. Doświadczeni i charyzmatyczni lektorzy codziennie publikują nowe filmy, a każdy z nich jest pełny nowego słownictwa oraz zasad gramatycznych. Tematyka nagrań jest różnorodna: od składni zdań, przez słownictwo aż po różne ciekawostki językowe. Dodatkowo każdy film pełen jest humorystycznych wstawek, więc oglądanie jest czystą przyjemnością! Wskazówki językowe, ciekawe historie oraz różne rady i triki językowe są bardzo pomocne i skutecznie poszerzają nasz wachlarz językowy.

Jeżeli czujemy się bardziej zaawansowani, możemy pooglądać filmy naukowe na kanale TED-Ed – oprócz rozwijania umiejętności językowych, kanał oferuje nam dużą porcję wiedzy na przeróżne tematy: od psychologii aż po historię i medycynę.

Również niemieckojęzyczna część YouTube oferuje nam ciekawe opcje. Jeśli chodzi o mój numer jeden, to bez wątpienia jest to kanał Easy German, tworzony przez rodowitych Niemców. Lekcje prowadzone z ulic niemieckich miast są odmienną i fajną formą prowadzenia zajęć. Lektorzy rozmawiają z przechodniami na różne, często przypadkowe tematy w języku niemieckim, co pozwala osłuchać się z mową naszych zachodnich sąsiadów. Możemy też poznać różnice w niemieckim słownictwie w poszczególnych krajach niemieckojęzycznych (często gościnnie w filmach występują Austriacy oraz Szwajcarzy). W przyswajaniu języka pomagają napisy mieszczące się na każdym video w dwóch językach: angielskim i niemieckim.

Początkującym polecam kanał Natalii Kamysz, który jest tak naprawdę kopalnią wiedzy dla osób rozpoczynających naukę. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z językiem niemieckim, bardzo pomogła mi seria “Niemiecki dla początkujących”. Codzienna dawka podstaw gramatyki i słownictwa, z tłumaczeniem przez młodą Polkę pomaga w przyswojeniu dość szybko podstaw języka niemieckiego. Klarowne wyjaśnienia, napisy na filmie oraz tekst w opisie pomagają „wkręcić się” w ten język.

Do nauki języka włoskiego ogromną popularnością cieszy się kanał freaksthheseries, który prezentuje zainteresowanym wiedzę w postaci mini serialu. Atutem są napisy w języku angielskim, które znacznie ułatwiają naukę, szczególnie na początku. Podobną formę przyjmuje kanał Casa Surace – przedstawia w filmach perypetie mieszkańców Mediolanu.

Dla raczkujących w języku francuskim serdecznie polecam kanał Learn French With Alexa, na którym można znaleźć kilkuminutowe filmiki ze świetnie wytłumaczonymi podstawami francuskiego. Filmiki dostępne są w języku angielskim oraz z napisami, co pomaga w sprawnym przyswajaniu nowej wiedzy. Warty uwagi jest też kanał Home Language, oferujący gramatykę i słownictwo. Dla tych, co z francuskim już mieli do czynienia, proponuje nagrania z  Français avec Pierre. Oprócz dawki nowego słownictwa można poznać szerzej francuską kulturę i tradycję.

Oczywiście powyższe pozycje to tylko niektóre możliwe formy nauki jakiegokolwiek języka. Pomimo różnorodności zaproponowanych przeze mnie kanałów na YouTube każdy z nich ma charakter edukacyjny. Warto na nie zerknąć i znaleźć swój ulubiony, a nauka języka na pewno będzie sprawiała dużo frajdy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + piętnaście =