Bartosz Kurek sportowcem roku w plebiscycie PS!

Za nami 84. Gala Mistrzów Sportu. 5 stycznia 2019 poznaliśmy dziesięciu najlepszych sportowców Polski. Czytelnicy Przeglądu Sportowego oraz widzowie Polsatu zdecydowali, że złoty champion trafi w ręce Bartosza Kurka – mistrza świata w siatkówce oraz MVP tej imprezy. Siatkarz minimalnie wyprzedził Kamila Stocha.

Plebiscyt ma na celu wyłonienia najlepszego sportowca w Polsce. Pierwszą edycję konkursu przeprowadzono w 1926, a wygrał ją Wacław Kuchar. Piłkarz, ale również lekkoatleta, łyżwiarz i hokeista. Z oczywistych przyczyn wyboru nie dokonywano w latach 1939-1947. Z kolei w 1953 r. na przeszkodzie stanęły kłopoty organizacyjne – najlepszą dziesiątkę wyłoniono dopiero trzydzieści sześć lat później. Najwięcej razy, bo pięciokrotnie, tytuł sportowca roku zdobywała Justyna Kowalczyk. Lekkoatleci wygrywali łącznie 31 razy. Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie. Pierwszy utworzono w 1925 r. w Szwecji.

Tegoroczna gala odbyła się w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton. Jej współorganizatorem w przeszłości była TVP, a obecnie tę rolę przejął Polsat. Poprowadzili ją flagowi dziennikarze sportowi stacji – Paulina Chylewska i Jerzy Mielewski. Podczas imprezy zaprezentowano krótki film o zmarłej w czerwcu ubiegłego roku Irenie Szewińskiej. Wybitna lekkoatletka i jedna z najwybitniejszy postaci w historii polskiego sportu czterokrotnie wygrywała plebiscyt PS. Złożony jej hołd był najbardziej wzruszającym momentem całej uroczystości.

Oto najlepsza 10. plebiscytu

10. Michał Haratyk – mistrz Europy w pchnięciu kulą z Berlina, rekordzista Polski (22,08)

9. Robert Lewandowski – piłkarz reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, uczestnik MŚ 2018, w 2018 rozegrał 100. mecz w biało-czerwonych barwach, jeden z najskuteczniejszych piłkarzy w historii kadry

8. Andrzej Bargiel – pierwszy człowiek, który na nartach zjechał ze szczytu K2 (8611 m. n. p. m.)

7. Anita Włodarczyk – mistrzyni Europy w rzucie młotem z Berlina, podczas finałowego konkursu ustanowiła rekord ME (79,94 m)

6. Bartosz Zmarzlik – żużlowy wicemistrz świata 2018

5. Adam Kszczot – halowy mistrz świata z Birmingham i mistrz Europy z Berlina w biegu na 800 m.

4. Justyna Święty-Ersetic – halowa wicemistrzyni świata w sztafecie 4×400 m z Birmingham, dwukrotna mistrzyni Europy z Berlina (bieg indywidualny na 400 m i sztafeta 4×400 m)

3. Michał Kubiak – kapitan drużyny, która zdobyła mistrzostwo świata w siatkówce 2018, jeden z dwóch najlepszych przyjmujących mistrzostw globu

Zwycięzca 84. plebiscytu PS fot. przegladsportowy.pl

2. Kamil Stoch – wygrał cztery konkursy i klasyfikację generalną 66. TCS, indywidualny mistrz olimpijski oraz brązowy medalista konkursu drużynowego z Pjongczang, dwukrotny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich z Oberstdorfu, zwycięzca turniejów Willingen 5, Raw Air, Planica 7, triumfator klasyfikacji generalnej PŚ w sezonie 2017/2018

1. Bartosz Kurek – mistrz świata w siatkówce 2018, MVP całego turnieju. Lider naszej kadry jest pierwszym siatkarzem, który zwyciężył w plebiscycie.

– Kamil, jesteś Bogiem, ja tu tylko na chwilę wskoczyłem – skomentował swoje zwycięstwo Kurek.

Podczas gali przyznano również statuetki w kategoriach dodatkowych

Wyczyn roku – Akcja ratunkowa na Nanga Parbat

Drużyna roku – reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn

Trener roku – Vital Heynen

Trener indywidualny roku – Stefan Horngacher

Niepełnosprawny sportowiec roku – Igor Sikorski

Mecenas polskiego sportu – Zakłady Bukmacherskie Fortuna

Nagroda „Serce dla sportu– Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska

Nagroda „Nadzieja dla sportu” – Grupa Kapitałowa Energa

Po wręczeniu ostatniej statuetki, na scenę zostali poproszeni wszyscy nagrodzeni, a z głośników poleciało nieśmiertelne „We are the champions. Następnie goście gali do białego rana tłumnie bawili się na tradycyjnym Balu Mistrzów Sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *