FILMOTYWY #1 – Thriller i dziewczyna to przepis na dobry film?

film „Dziewczyna z tatuażem”

Wielbiciele filmów, które wywołują niepewność i zaskakują, będą zadowoleni. Ten tekst jest właśnie dla Was! Jeśli jesteś fanem thrillerów lub po prostu chcesz obejrzeć coś interesującego, to znajdziesz tutaj trzy produkcje, które mogą Cię zaciekawić. 

Premierowy tekst z nowej filmowej serii – FILMOTYWY! Co tydzień będą się pojawiać wpisy, które skupiają w sobie konkretne motywy. Dziś pierwszy z nich!

Pewna bliska mi osoba zauważyła pewną zależność. Jeśli thriller trwa dwie godziny oraz ma w tytule słowo „dziewczyna”, to jest duża szansa na dobry film. I muszę przyznać, że produkcje, które obejrzałam, potwierdzają tę tezę. Oczywiście ludzie mają różne gusta, ale uważam, że te dzieła są godne polecenia. Dodatkowo warto podkreślić, że wszystkie trzy filmy powstały na podstawie książek.

„Dziewczyna z tatuażem”

Dziennikarz (Daniel Craig), zostaje oskarżony o zniesławienie. Otrzymuje zlecenie odkrycia powodu zaginięcia przed czterdziestoma laty 16-letniej Harriet Vanger. Jego śledztwo wiąże się z poznaniem historii rodziny, a sekrety wpychają go w sidła niebezpieczeństwa. Główną postać, dziennikarza Mikaeala Blomkvist, gra, jak już wspomniałam Daniel Craig, który jest znany z roli Jamesa Bonda. W przeciwieństwie do agenta 007 nie jest idealnym bohaterem, a zwyczajną osobą, która boryka się z problemami. Za to tytułowa dziewczyna, to Lisbeth Salander (Rooney Mara). Jest ona surowa, nieustępliwa, a przy tym intrygująca.

Film, który zadziwia w kulminacyjnym momencie. Brutalne, realistyczne sceny. Wciągające poszukiwania prawdy, a także luźne i przyjemne wątki – to wszystko znajdziemy w tym dziele. Warto wspomnieć, że produkcja otrzymała Oscara za Najlepszy Montaż, ale była także nominowana w kategoriach: Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Dźwięk i Najlepszy Montaż Dźwięku.

film „Zaginina dziewczyna”

 „Zaginiona dziewczyna”

Nick (Ben Affleck) w piątą rocznicę ślubu odkrywa, że jego żona Amy (Rosamund Pike) zaginęła. W poszukiwania kobiety angażuje się całe miasto, a podejrzanym zostaje jej mąż. A to wszystko za sprawą pewnej intrygi. Zdawałoby się, że jest to oklepana historia, jednak okazuje się, że film jest jednak bardziej skomplikowany. Ta produkcja pokazuje, jak mogą zadziwić nas ludzie, których myśleliśmy, że dobrze znamy. Niespodziewane działania, a także decyzje postaci, w szczególności ta podjęta pod koniec przez głównego bohatera, zmuszają do refleksji.  Mamy tu także powolną akcję, która w pewnym momencie przyspiesza. Dodatkowym atutem jest to, że do tworzenia tej produkcji idealnie dobrano aktorów. Ben Affleck wielokrotnie krytykowany był za brak emocji. W tym filmie był to jego atut.

film „Dziewczyna we mgle”

 „Dziewczyna we mgle”

Akcja ma miejsce w górskim miasteczku Avechot, które jest odcięte od świata. Agent Vogel (Toni Servillo) ma rozwiązać zagadkę, która przeraża mieszkańców. Dotyczy ona zaginięcia 16-letniej dziewczyny. Film ten był reżyserskim debiutem pisarza Donato Carrisi – autora książki „Dziewczyna we mgle”. Historia została ukazana z dwóch perspektyw – inspektora, który prowadzi śledztwo oraz mężczyzny oskarżonego o popełnienie przestępstwa (Alessio Boni). Pytanie, czy naprawdę to on jest winny? Czy inspektor Vogel chce rozwiązać zagadkę? A może zależy mu na czymś innym? Porwanie porusza całe dotychczas spokojne miasteczko oraz media. Finału historii nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo okazuje się ona bardziej skomplikowana, niż na początku mogło się wydawać.

Jeśli lubisz nagłe zwroty akcji, nieoczywiste zakończenia oraz uczucie niepewność panujące podczas oglądania – są to filmy dla Ciebie! Mogą wymagać one większego skupienia niż na przykład komedie, ale uważam, że warto je obejrzeć w wolnym czasie. Jeśli myślisz, że nic w życiu nie może Cię zaskoczyć, to te produkcje udowodnią, że się mylisz. Ich bohaterowie też wiedli normalne życie, ale tylko do pewnego momentu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *