Historia Paris Fashion Week w pigułce

pexels-photo-94777Niekwestionowana stolica mody. Miasto miłości. Co roku wakacje spędzała tam Blair Waldorf, bohaterka kultowego serialu „Plotkara”. Miejsce, o którym mowa to oczywiście stolica Francji – Paryż. Marzysz o przejażdżce rowerem w berecie i z bagietką w koszyku? W najbliższym tygodniu nic z tego! Właśnie trwa największa impreza modowa na świecie – Fashion Week.

W Paryżu istnieją dwa różne tygodnie mody. Pierwszy to seria pokazów  haute couture, czyli tzw. high fashion (wysokiej klasy moda), a drugie to prêt-à-porter tzw. ready to wear (gotowe do ubrania). Dla niektórych pojawienie się w stolicy Francji na przełomie lutego i marca lub września i października to wielka atrakcja albo po prostu przekleństwo. Z jednej strony spotkamy tam największe gwiazdy z całego świata, z drugiej miasto potrafi być dosłownie sparaliżowane w tym okresie.

Fashion Week zaczyna się w Nowym Jorku, a kończy właśnie w Paryżu. W tych dwóch miastach prezentuje się najwięcej największych. Historia PFW zaczyna się już w XVIII wieku, chociaż NYFW uznaje się za głównego twórcę tego wydarzenia. Mimo to właśnie francuska projektantka  Jeanne Paquin, jako pierwsza, w XIX wieku pokazała swoją kolekcję publicznie, a niedługo po tym Paul Poiret zapoczątkował tradycję urządzania after party po pokazie.

Pierwszy oficjalny Paris Fashion Week odbył się w 1945 roku, a jego właściwa francuska nazwa brzmi: Semaine des Createurs du Mode. Podczas tych kilku dni organizowane jest około stu prezentacji. Od największych nazwisk do projektantów dopiero początkujących. Szansa zaprezentowania swojej kolekcji tam to niezwykłe wyróżnienie. W ostatnich latach tylko jedna polska artystka miała szanse zaprezentowania się w Paryżu, była nią Gosia Baczyńska.

Gosia Baczyńska na PFW

Gosia Baczyńska na PFW

Na najbardziej prestiżowym tygodniu mody Gosia Baczyńska znalazła się w głównym harmonogramie. Swój pierwszy pokaz na tym wydarzeniu miała w dniu, w którym swoje kolekcje prezentowały takie marki jak: Miu Miu, Hermes czy Louis Vuitton. Polska projektantka zadebiutowała w 2000 roku, a dziewięć lat później otworzyła pracownię i atelier w Warszawie.

A jakie kolekcje zobaczymy w tym roku? W dniu rozpoczęcia,  28 lutego, prezentuje się Saint Lauren i jest to najważniejszy pokaz tego dnia, w następnych obejrzymy takie marki jak m.in.: Maison Margiela, Lanvin, Dries Van Noten, Kenzo, Chloe, Balmain, Isabel Marant, Christian Dior, Elie Saab, Viviene Westwood,  Balenciaga, Céline, Valentino, Givenchy, Stella Mccartney, aż w końcu kultowe Chanel. Sami widzicie – największe gwiazdy prezentują się w Paryżu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + dwanaście =