Historia pewnego zespołu

oasis3G1Oasis – legenda rocka, czy nieudana kopia The Beatles? Choć od rozpadu tej grupy mijają już 4 lata, to zespół wciąż cieszy się ogromną sławą, która pozwala wierzyć, że jeszcze kiedyś ujrzymy braci Gallagher na jednej scenie.

Oasis jest jednym z najpopularniejszych zespołów w historii brytyjskiej muzyki. Początki grupy są związane z rozwojem brit-popu, który dominował w latach 90. w Wielkiej Brytanii. Grupa powstała w 1991 roku w Manchesterze z inicjatywy Liama Gallaghera. W niedługim czasie do składu dołączył jego starszy brat – Noel, który nadał grupie niepowtarzalny klimat. W latach 90. na brytyjskiej scenie muzycznej dominowały dwa niezależne zespoły: Blur i właśnie Oasis. Dla brit-popu charakterystyczne było melodyjne, gitarowe brzmienie, wzbogacone o nieprzeciętny wokal, który miał porywać tłumy na stadionie. W Oasis akcenty nie były rozłożone do końca w ten sposób, bowiem elementy wokalne zostały podzielone między braci, co nie zmienia faktu, że głównym frontmanem pozostawał Liam.

oasis2And after all, you’re my wonderwall…

Największą popularność grupie przyniósł album ,,(What’s The Story) Morning Glory?”, wydany w 1995 roku. Zawierał takie utwory jak: ,,Wonderwall” i ,,Don’t Look Back In Anger”. Album pokrył się pięciokrotną platyną, a zespół rozpoczął na dobre międzynarodową karierę. Razem ze sławą pojawiły się problemy między braćmi, które przesłoniły sukces kolejnej płyty ,,Be Here Now”. Mimo nadszarpniętej (kolejnymi wybrykami) opinii, zespół sukcesywnie zdobywał popularność na całym świecie. Koncerty przypominały sprawnie wyreżyserowany spektakl, w którym oprócz aktorów, ważną rolę odgrywała publiczność. Grupa stworzyła swój styl, niektóre słowa w utworach powstawały specjalnie ze względu na umiejętności wokalne Liama. Inspiracją dla braci Gallagher była twórczość The Beatles oraz późniejsza solowa kariera Johna Lennona. Utwór z ostatniej płyty Oasis zatytułowany ,,I’m Outta Time” został zadedykowany właśnie Lennonowi.

W trakcie nagrywania kolejnej płyty, latem 1999 grupę opuścił gitarzysta Bonehead. Przed 2000 rokiem do zespołu dołączyli: Gem Archer i Andy Bell. Już w nowym składzie grupa ukończyła ,,Standing on the Shoulder of Giants”. Jesienią 2000 roku zespół świętował ogromny sukces światowej trasy koncertowej, a występ na stadionie Wembley uwieczniono na wideo i wydano na CD i DVD. Kolejne albumu nie zbliżały się jednak poziomem do ,,(What’s The Story) Morning Glory? “. Przełomem okazał się utwór ,,Stop Crying Your Heart Out”, nagrany w 2002 roku. Piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu ,,Efekt motyla”. Rock&roll’owy styl życia przełożył się na coraz słabsze warunki wokalne Liama, przez co kolejna płyta powstała dopiero w 2005 roku. Premiera nowego albumu była wielokrotnie przekładana, w międzyczasie z grupy odszedł perkusista Alan White. Z synem Ringo Starra, Zakiem Starkey’em na perkusji nagrano ,,Don’t Believe the Truth” i płyta ujrzała światło dzienne w maju 2005. Trzy lata później ukazał się album ,,Dig Out Your Soul”, który jak się okazało, był ostatnim w dotychczasowym dorobku Oasis. Ostatnia wspólna trasa koncertowa przyniosła tylko finansowy sukces, bowiem napięte stosunki między braćmi doprowadziły do rozpadu zespołu w 2009 roku. Liam razem z pozostałymi członkami grupy stworzył nowy projekt pod nazwą ,,Beady Eye”. Z kolei Noel rozpoczął działalność solową.

oasis3,,Bóg jest fanem Oasis.”

Bracia Gallagher słyną z niekonwencjonalnych wypowiedzi, który są cytowane częściej od tekstów piosenek napisanych przez Noela. Gitarzysta stwierdził, że jest spokojny o swoje życie duchowe, bowiem Bóg jest na pewno fanem Oasis. Z kolei jego brat zapytany o to, co najbardziej podoba mu się w Nowym Jorku, odpowiedział: ten napis, LG, jak Liam Gallagher. Mimo ogromnej, międzynarodowej sławy, zespół wystąpił tylko raz w Polsce, w 2000 roku na warszawskim Torwarze. W zeszłym roku mogliśmy za to posłuchać w Gdańsku solowego projektu Noela pod nazwą ,,Noel Gallagher’s High Flying Birds”. Artysta wystąpił w gdańskiej Strefie Kibica, podczas EURO 2012.

Przyszłość

Mimo widocznych różnic charakterów, Liam planuje reaktywować grupę najwcześniej w 2015 roku. Miałaby wtedy zostać zorganizowana trasa koncertowa z okazji 20-lecia wydania największego albumu ,,(What’s The Story) Morning Glory?”. Noel odrzucił jednak propozycję i stwierdził, że jedynym powodem dla, którego mógłby znowu grać w jednym zespole z bratem jest bankructwo, co jest jednak mało prawdopodobne. Liam nie traci animuszu i oprócz trasy koncertowej planuje stworzyć film, który miałby przedstawiać historię grupy. Byłaby to z pewnością ciekawa opowieść o muzykach, którzy czerpiąc inspiracje z innych, stworzyli swój oddzielny styl. Nie ma w historii brytyjskiej muzyki zespołu, który wzbudzałby podobne kontrowersje. Dla jednych są wielcy, inni widzą w braciach Gallagher marnych naśladowców The Beatles. Mimo różnic w ocenie dokonań grupy, jedno pozostaje niezmienne: Liam i Noel stworzyli projekt, który na stałe wpisał się w historię muzyki, a utwór ,,Wonderwall” jest doskonałą wizytówką całej brytyjskiej kultury.

 

fot. materiały promocyjne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 13 =