Noworoczne postanowienie: zaprzyjaźnię się z teatrem. Premiery 2017 roku

wiedzminPolskie teatry zapraszają widzów w 2017 roku na coraz bardziej zaskakujące premiery. Trójmiasto również nie próżnuje. Co będziemy mieli okazję zobaczyć na deskach swoich ulubionych scen? Przed nami między innymi wojny powietrzne, adaptacje kultowych fantasy i powrót braci Grimm.  

Teatr Muzyczny w Gdyni: „Wiedźmin”
Na scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej powstanie musicalowa adaptacja wiedźmińskiego cyklu. Reżyserią spektaklu zajmie się Wojciech Kościelniak, twórca takich hitów Muzycznego jak „Lalka”, „Chłopi” czy „Zły”. Teatr już w 2015 roku odbył rozmowy z Andrzejem Sapkowskim w celu wiernego odwzorowania kultowego fantasy. Według zapowiedzi Geralt wraz z wiernym bardem Jaskrem, ukochaną Yennefer i całą plejadą potworów pojawią się w Gdyni jesienią.

Teatr Wybrzeże: „Zakochany Szekspir”
Adaptacja scenariusza Toma Stopparda i Marca Normana w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to kolejna z jubileuszowych premier Wybrzeża. Atrakcyjna fabuła miłosna o artyście co prawda nie pokrywa się z faktami historycznymi. Jest natomiast pełną humoru opowieścią, znaną i uwielbianą przez fanów na całym świecie. Szekspir będzie przeżywał swą niemoc twórczą i wszelkie inne perypetie w Gdańsku już od lipca.

Opera Bałtycka: „Madama Butterfly”
Już 20 stycznia w operze zaprezentowana zostanie po raz pierwszy wersja semi – stage jednej z najpiękniejszych oper Giacomo Pucciniego. Historia miłości amerykańskiego porucznika i młodej gejszy przepleciona jest wieloma nieszczęściami, intrygami, rodzinną klątwą oraz tradycyjnym japońskim samobójstwem, a wszystko to w wykonaniu solistów i chóru Opery Bałtyckiej. Ruszyła już sprzedaż biletów na widowisko.

Teatr Miniatura: „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!”
Pod koniec stycznia w teatrze lalek powstanie kolejna bajka dla dzieci. I nie tylko! Humorystyczna adaptacja baśni braci Grimm to ciekawy sposób na spędzenie czasu z magicznie ożywionymi marionetkami. Tym razem ciekawsza niż wydarzenia w cukrowej chatce będzie sama podróż Jaśka i Małgośki przez las. Co się podczas niej wydarzy? Pozwólcie sprawdzić swoim dzieciom i młodszemu rodzeństwu.

Teatr Muzyczny Roma: „Piloci”
Na najważniejszej musicalowej scenie Warszawy odbędzie się premiera spektaklu przygodowego, inspirowanego wydarzeniami bitwy o Anglię. Musical będzie opowiadał o losach bohaterów dywizjonu 307 z zastosowaniem najnowszych dostępnych teatrowi technik, takich jak projekcje 3D czy ściany ledowe. Dzięki temu będziemy świadkami między innymi inscenizacji dwóch bitew powietrznych. Wojciech Kępczyński, dyrektor teatru a zarazem reżyser przedstawienia oczekuje, że „Piloci” zastąpią cieszący się niebywałą popularnością spektakl „Mamma Mia!”, który od 2015 roku obejrzało tysiące widzów. Premiera planowana jest na październik.

Teatr Polski w Poznaniu: „Hymn do miłości”
„Hymn do miłości” to trzecia z części europejskiego tryptyku Marty Górnickiej. Premiera pierwszej z nich („Matka Courage będzie milczeć. CHÓR NA CZAS WOJNY”) została zaprezentowana premierowo w Izraelu, natomiast druga („M(OTHER) COURAGE”) – w Niemczech. Spektakle mają charakter eksperymentalny, prezentowane są za pomocą autorskiego pomysłu reżyserki – teatru chóralnego. Oryginalny, idealny dla miłośników sztuki nowoczesnej spektakl będzie miał swoją premierę 21 stycznia.

Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Jezioro Łabędzie”
Jedna z trzech zaplanowanych premier Teatru Wielkiego. Scena warszawska postanowiła przenieść tę dobrze znaną publiczności baśń o księciu Zygfrydzie w realia dworu carskiego w okresie ostatnich lat życia Piotra Czajkowskiego, głównym jej bohaterem będzie zaś carewicz Mikołaj. Mimo odstępstw od oryginału zachowane pozostaną klasyczne wykonania muzyczne oraz baletowe w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego i Polskiego Baletu Narodowego.

Teatr 6. piętro: „Ożenek”
„Ożenek”, sztuka autorstwa Mikołaja Gogola, uważana jest za komediowe arcydzieło. W wydaniu warszawskiego teatru wystąpi plejada powszechnie znanych aktorów, między innymi Paulina Chruściel, Anna Dereszowska, Cezary Żak, czy Michał Żebrowski, a spektakl wyreżyseruje uznany w Polsce i za granicą Andrzej Bubień. Sfinansowanie produkcji tak wymagającej sztuki jest nie lada zadaniem, teatr wierzy jednak, że przy pomocy miłośników Teatru 6. Piętro uda się je zrealizować w marcu.

Teatr Stary: „Wieloryb The Globe”
Nowy spektakl łódzkiego teatru dedykowany jest Krzysztofowi Globiszowi, który występuje w sztuce pierwszy raz po przebytym udarze mózgu. Wyreżyserowana przez Evę Rysovą opowieść o wyrzuconym na brzeg wielorybie i ratujących go członkiniach Greenpeace’u to przesiąknięta humorem dyskusja na tematy najpoważniejsze. W Teatrze Starym już 6 stycznia.

Teatr Rampa: „Cafe Sax”
Dawna Kawiarnia Sax kojarzona była przede wszystkim z Agnieszką Osiecką. Autorka wierszy i tekstów przesiadywała tam godzinami. Rozmawiając z nieznajomymi na „życiowych zakrętach” czerpała inspirację do tworzenia. W 20. rocznicę śmierci artystki warszawska Rampa złoży jej hołd spektaklem utrzymanym w atmosferze kameralnej kawiarenki. Aranżację muzyczną stanowią 22 piosenki poetki. Premiera „Cafe Sax” w reżyserii Cezarego Domagały już w styczniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − 2 =