Przegląd świątecznych piosenek

Wielkimi krokami zbliżają się Święta. Z rozgłośni radiowych dochodzą do naszych uszu piosenki o Świętym Mikołaju, reniferach, choinkach, prezentach i wielu wielu innych rzeczach, kojarzących się z tym magicznym czasem. Co roku narzekamy na przesycenie stacji radiowych takimi utworami jak „Last Christmas” czy „All I want fo Christmas is You”. Ale czy bez nich Święta byłyby takie same? To tak, jakby przed Gwiazdką nie wyemitowali „Kevina” w telewizji. Lecz zgadzam się co do tego, że kompozycje, o których wspomniałam są już banalne. Dlatego teraz coś mniej oklepanego.

1.Frank Sinatra „White Christmas”

Większości marzą się Białe Święta, o których śpiewał Frank Sinatra. Za utwór „White Christmas”, film „Gospoda świąteczna” z 1942 roku otrzymał Oscara za „najlepszą piosenkę”, na 15. ceremonii rozdania nagród. Do roku 1997 plasował się na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się singli na świecie (ponad 30 milionów egzemplarzy). Rokrocznie przypominana w czasie Bożego Narodzenia. Również u nas.

2. Chris Rea „Driving Home for Christmas”

Piosenka dla wszystkich tych, którzy na Święta muszą dojechać do domu – ciepły głos Chrisa Rea będzie ich prowadził, dodając cierpliwości w korku i otuchy w ciemności. Wokalista podkreśla w utworze fakt, że nie może doczekać się momentu, w którym zobaczy twarze bliskich, kiedy dotrze w końcu do rodzinnego domu, pełnego wspomnień. Nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim podróży pełnej spełnionych, miłych oczekiwań.

3. Elvis Presley „Santa Claus is back in town”

Także Król Rock’n’rolla tworzył kawałki w świątecznych klimatach.

4. Brenda Lee „Rockin’ around Christmas Tree”

Skąd możemy kojarzyć tę piosenkę? Oczywiście z naszego ulubionego „Kevina”. Mimo że na nagraniu głos wokalistki brzmi bardzo dojrzale, śpiewając ten utwór miała zaledwie 13 lat! Piosenka, o dziwo, nie sprzedawała się w tamtym czasie dobrze. Do momentu, w którym Brenda Lee stała się popularna w latach 60. i wkroczyła z rock’n’rollową ścieżką dźwiękową na listę Billboardu.

5. Eartha Kitt „Santa Baby”

Coś na kształt życzeń kierowanych do Świętego Mikołaja przez ekstrawagancką kobietę. Pragnie ona dostać naprawdę ekskluzywne podarunki: jachty, dekoracje od Tiffaniego i inne drogie prezenty. „Sana Baby” to jeden z największych hitów artystki i, jak sama podkreślała, jedna z jej ulubionych piosenek.

6. Anna Maria Jopek „Biel”

Nie jest to może propozycja, nasuwająca od razu świąteczne skojarzenia. Nie mówi wprost o Mikołaju, reniferach i prezentach… Ale subtelnie i wręcz namacalnie wprowadza w klimat zimowego piękna i zachwytu nad tą „najpiękniejszą z barw”, jak napisał Marcin Kydryński, autor tekstu i muzyki. Wsłuchajcie się w „nieobjętą biel” poetyki tego utworu.

7. Dean Martin „Let it snow!”

Utwór stworzony przez liryka Sammy’ego Cahn’a i kompozytora Jule’a Styne’a w lipcu 1945 roku. Tak, w lipcu. Napisano go w Hollywood podczas fali upałów. Najczęściej kawełek jest uznawany za świąteczny, mimo że w utworze nie ma motywu bożonarodzeniowego. Na przestrzeni czasów coverowany przez niezliczoną ilość muzyków. Let i snow, let it snow, let it snow!

8. Chuck Berry „Run Rudolph, run”

Kto nie zna bajki o czerwononosym reniferze? To teraz coś dla fanów Rudolfa w wersji rock’n’rollowej w wykonaniu jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla!

9. Diana Krall „The Christmas song”

Znów zwalniamy tempo. Wprowadzamy spokojny, nostalgiczny nastrój ciepłym głosem Diany Krall. Gdy wokalistka śpiewa można wyobrazić sobie z łatwością, że siedzimy z kubkiem gorącej czekolady na miękkim dywanie przy kominku, a za oknem prószy śnieg. I tak oto przeszliśmy z rock’n’rolla do jazzu.

10. The Temptations „Silent night”

Na koniec jedyna kolęda w tym zestawieniu, I to ta najbardziej znana. Ale w jakim wykonaniu!

Życzymy udanych przygotowań do tego magicznego czasu, jakim są Święta Bożegp Narodzenia. Klimat świąt można poczuć na każdym kroku, ale chyba warto na moment się zatrzymać, uśmiechnąć do siebie i pomyśleć o kimś nam bliskim. Przywołać miłe wspomnienie. I dopiero z tym małym cudem w sercu dać się pochłonąć świątecznej gorączce.

Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − jeden =