Pionierzy gdańskiej fotografii

Na wszystkich miłośników fotografii i Gdańska czeka w Ratuszu Głównego Miasta niezwykła gratka. W czwartek (28 kwietnia) otwarto wystawę ukazującą unikalne i pierwsze zdjęcia miasta, portrety dawnych Gdańszczan, a także inne zdjęcia fotografów mających swoje atelier nad Motławą.

Na początku stycznia 1839 roku na zebraniu Francuskiej Akademii Nauk uroczyście przedstawiono środowisku naukowemu wynalazek dagerotypii. W sierpniu, na spotkaniu Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu zaprezentowano go publiczności. A już miesiąc później, we wrześniu 1839 roku, w Gdańsku odbył się publiczny pokaz dagerotypów. Chociaż wieści o nowym wynalazku rozpowszechniły się dość szybko jak na tamte czasy to jednak fotografia początkowo była dostępna tylko nielicznym i na jej spopularyzowanie trzeba było trochę poczekać, głównie z powodów finansowych.

atelierDziś możemy wrócić do tych czasów, dzięki wystawie  w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Prace zebrane na wystawie „Pionierzy gdańskiej fotografii” ukazują nie tylko obraz dawnego Gdańska i jego niezwykłej architektury, ale także pierwsze portrety gdańszczan wykonane w atelier gdańskich fotografów. Na ekspozycji zaaranżowano  takie studio zakładu fotograficznego, w którym można zobaczyć typowe elementy scenerii, które budowały nastrój i prestiż osoby portretowanej oraz charakterystyczny system podpórek, który umożliwiał wykonanie nieporuszonego zdjęcia (pierwsze techniki fotografowania wymagały nawet kilkuminutowego czasu naświetlania). Oprócz tego na wystawie prezentowany jest XIX-wieczny sprzęt fotograficzny, najstarsze gdańskie dagerotypy,  a prawdziwą perłą w kolekcji jest unikatowy dagerotyp ukazujący Boulevard du Temple w Paryżu.

Fotografie składające się na ekspozycję zostały wypożyczone m.in. z Muzeum Sopotu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz kolekcji prywatnych, w tym kolekcji Ireneusza Dunajskiego – pasjonata, który przez około 10 lat prowadził badania nad historią gdańskiej fotografii. Praca ta zaowocowała wydaniem książek „Fotografia w Gdańsku 1839-1862” oraz „Fotografia w Gdańsku 1863-1867”, które zostały zaprezentowane także na wernisażu wystawy.

Kiedy: wystawa czynna będzie do 2 października

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Bilety: 6-10 zł, we wtorek wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

 

fot. Maja Bieńkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =