Jak wygląda praca modelki?

paradasnacks|tumblr

paradasnacks|tumblr

Wiele młodych dziewczyn marzy o pracy modelki. Najbardziej pociąga je w tym zawodzie sława, prestiż i życie w blasku fleszy. Nieliczne zdają sobie sprawę z tego, jak w rzeczywistości wygląda kariera w świecie modelingu. Oto kilka faktów, które zobrazują jak żyją i pracują osoby związane z tą branżą.

O świecie mody krąży wiele legend. Co jakiś czas w mediach publikowane są wywiady z dziewczynami, które żalą się na warunki pracy oraz wymagania, jakie stawiają przed nimi agencje. Te wyznania, a także specyfika modowej branży, który promuje szczupłą sylwetkę i nowe kanony urody, powoduje narastanie mitów demonizujących pracę w tym obszarze. Jak wyglądają kulisy pokazów mody? Czy modelki na prawdę nic nie jedzą? Przeczytajcie!

1. Jest łatwo, lekko i przyjemnie

Nic bardziej mylnego! Dziewczyny, które uważają, że praca modelki nie należy do trudnych i wyczerpujących są w błędzie. Kilku lub kilkunastogodzinne sesje zdjęciowe, przedmiotowe traktowanie, bieganie z castingu na casting są męczące fizycznie. Dodatkowo modelka musi prezentować się nienagannie na każdym castingu, od którego zależy czy dostanie dane zlecenie. Jest to praca pod presją – czasu, wyglądu i walki z konkurencją, której na tym rynku nie brakuje.

2. Jest ekscytująco

Niestety praca modelki polega głównie na… czekaniu. Czeka się na przymiarki, czeka się na makijaż i na fryzurę. Czeka się na ustawienie planu i oświetlenia. Później czeka się na swoją kolej na wybiegu. A po pokazie czeka się na następny casting i na telefon z informacją czy producent zdecydował się zatrudnić właśnie ciebie. – Kiedy dostałam się do jednej z polskich agencji, nie mogłam uwierzyć w swoje szczęście – opowiada Ania, modelka, która rozpoczęła przygodę z modelingiem w wieku piętnastu lat. – Wyobrażałam sobie, że poznam całkiem nowy, ekscytujący świat, że każdy dzień będzie pełen wrażeń. Rzeczywistość okazała się jednak rozczarowująca. Większość czasu podczas sesji zajmowały przymiarki i makijaż, czasem zdarzało się, że po trzech godzinach przygotowań do sesji zrobiliśmy trzy zdjęcia i fotograf kazał stylistom zmieniać ubranie, bo to wybrane źle wyglądało przed obiektywem. Dla mnie to oznaczało kolejne godziny szykowania. W rzeczywistości z sesji wychodziłam znudzona i zmęczona.

nobackstagepass|tumblr

nobackstagepass|tumblr

3. Dostaje się ubrania od projektantów

Wiele osób jest przekonana, że modelki otrzymują na własność prezentowane na wybiegu ubrania. W rzeczywistości takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Owszem, czasami projektant podaruje modelce jakiś drobiazg, ale nie są to często spotykane sytuacje.

4. Modelki są podziwiane i komplementowane

Dziewczynom marzącym o pracy przed obiektywem wydaje się, że na każdym kroku będą słyszały zachwyty nad swoją urodą. W rzeczywistości częściej niż komplementy będą słyszeć zarzuty pod swoim adresem. Zbyt duży nos, za krótkie nogi czy odstające uszy – każda część ciała poddawana jest surowej ocenie. Dziewczyny aspirujące do roli modelek muszą uodpornić się na krytykę i przedmiotowe traktowanie! – Od zawsze słyszałam od znajomych, ze powinnam być modelką, bo jestem szczupła i wysoka – mówi Iza. – Postanowiłam zaryzykować i wysłać do kilku agencji formularz kontaktowy i zdjęcia bez makijażu. Po kilku dniach dwie agencje zaprosiły mnie na casting do swojej siedziby. Kazano mi zabrać ze sobą strój kąpielowy i szpilki, przyjechać bez makijażu. Na początku zebrano ode mnie wymiary, zmierzono mój wzrost. Okazało się, że wymiary i wzrost są okej, ale panie z agencji stwierdziły, że mam zbyt wydatne policzki. Rozmawiały przy mnie, jakby mnie tam nie było, przyglądając się przy tym mojej twarzy. Podziękowałam im, czułam się strasznie będąc krytykowaną w taki sposób. Do drugiej agencji już nie pojechałam.

5. Modelki chorują na anoreksję

To bardzo częsty zarzut kierowany w stronę dziewczyn chodzących po wybiegu. Media co jakiś czas przedstawiają drastyczne historie modelek, którym agencje kazały chudnąć stosując głodówki. W rzeczywistości są to pojedyncze przypadki, ale stały się one stereotypem, który automatycznie przypisuje się modelkom. Większość dziewczyn zatrudnianych przez agencje ma idealne do tej pracy wymiary jeszcze przed rozpoczęciem kariery. Naturalne predyspozycje i szybki metabolizm w połączeniu ze zdrową dietą i ćwiczeniami pozwalają dziewczynom utrzymać pożądaną sylwetkę oraz piękną, zdrową cerę i lśniące włosy. Przed pokazem nie brak jednak modelek, które zajadają się pączkami czy fast-foodami 🙂 .

6. Zarabia się mnóstwo pieniędzy

Owszem, jeżeli jest się top modelką. Te można jednak zliczyć na palcach jednej ręki. Za pierwsze zlecenia modelki z reguły albo nie zarabiają nic albo są to drobne kwoty. Agencja, która reprezentuje daną modelkę i wysyła ją na wyjazdy pokrywa koszty tzw. booka, czyli portfolio ze zdjęciami modelki, które ta zabiera ze sobą na każdy casting. Wszystkie koszty odkładają się jednak w „długu modelki”.  Dług pokrywany jest z pieniędzy, które modelka otrzymuje po wykonaniu danego zlecenia. Najlepiej zarabia się na komercyjnych zleceniach, takich jak kampanie reklamowe. – Kiedy zaczynałam pracę w tym zawodzie, myślałam, że zarobię mnóstwo kasy. Rzeczywistość bardzo mnie rozczarowała. Podczas mojego pierwszego wyjazdu nie zarobiłam prawie nic. To się bardzo często zdarza, ale nie ma co się załamywać, jeżeli na prawdę lubi się swoją pracę – uśmiecha się Paulina.

7. Modelki są głupie

Gdyby tak było żadna nie zrobiłaby kariery w tym świecie. Modelka musi znać biegle obce języki. W świecie mody, w którym współpracuje się z osobami z różnych stron świata najłatwiej dogadać się po angielsku. Poza tym pracę w tym obszarze rozpoczyna się bardzo szybko – najczęściej jeszcze podczas nauki w szkole. Częstym wymogiem dobrych agencji jest okazanie świadectwa z dobrymi ocenami. Jeżeli stopnie są słabe, a modelka nie chce się uczyć, agencja nie wysyła jej na zagraniczne wyjazdy.

Praca modelki to nie zawód dla każdego. Presja, konkurencja i zmęczenie sprawiają, że nawet najsilniejsze dziewczyny miewają chwile załamania. Pomimo tych trudności warto jednak wspomnieć, że w żadnej innej branży nie spotkamy tylu ciekawych osobowości, nie nauczymy się pokory i wytrwałości. Dodatkowo możliwość podróżowania i poznania najpiękniejszych zakątków na Ziemi powoduje, że branża ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych dziewczyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 1 =