Kultura śmierci – niecodzienne cmentarze

subconsciious|tumblr

subconsciious|tumblr

Śmierć dotyczy wszystkich bez względu na pochodzenie, wiek czy  wyznawaną religię. Każda kultura wyodrębniła obrzędy, które pomagają społecznościom w oswajaniu wiecznego spoczynku oraz mają za zadanie kultywowanie pamięci o zmarłych. Przedstawiamy przegląd zaskakujących i ciekawych cmentarzy, które ukazują jak inni żegnają swoich bliskich.

W naszej kulturze umieraniu towarzyszy wiele obrzędów, które są głęboko zakorzenione w społecznej świadomości. Jedną z form podtrzymywania pamięci o tych, którzy odchodzą z tego świata, jest stawianie im pamiątkowych tablic oraz nagrobków. Rodziny pragną, by miejsce spoczynku zmarłych było odpowiednio udekorowane, ale jednocześnie wpisywało się w specyfikę danego cmentarza. Istnieją na świecie miejsca, które w specyficzny sposób przekazują informacje o spoczywających tam osobach. Nie znajdziemy tam szarych grobów ze zniczami i wiązanką kwiatów. Fantazja rodzin osób, które tam spoczywają sprawiła, że dziś są one atrakcją turystyczną, przyciągającą turystów z całego świata.

Wesoły cmentarz

Fot. Pawel Mazur BE&W

Fot. Pawel Mazur BE&W

W północnej części Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą, położona jest miejscowość Săpânța. Właśnie tam, wokół cerkwi zlokalizowany jest cmentarz, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego wyjątkowość polega na nietypowym podejściu do śmierci, którą przedstawia się… na wesoło. Kolorowe nagrobki przedstawiają zabawne scenki, opowiadające o tym, jak odeszli pochowani tam ludzie. Oprócz informacji o dacie narodzin i śmierci, znajdziemy także zabawne wierszyki, opowiadające tym, jacy zmarli byli za życia, czym się zajmowali oraz co było ich pasją.

Pomysł na wesoły cmentarz powstał w 1935 roku, dzięki Stanowi Ioanowi Pătraș, który stworzył humorystyczne epitafium. Obecnie na Cimitirul Vesel znajdziemy ponad osiemset nagrobków. Cmentarz jest jedną z największych atrakcji turystycznych Rumunii.

Mafijne podejście do śmierci

 Denis Tarasow|denistarasov.com
Denis Tarasow|denistarasov.com

Lata 90. w Rosji, naznaczone były ogromną ilością gangów, a ich porachunki były dla obywateli codziennością. Wojny gangów niosły za sobą wiele ofiar. Upodobanie do wystawnego stylu życia, okupionego najwyższą ofiarą, zostało odzwierciedlone za pomocą pochówku. Na rosyjskich cmentarzach znaleźć można olbrzymie nagrobki, mające ukazywać bogactwo i wielkość tych, którzy pod nimi spoczywają. Nierzadko na pomniku, obok podobizny, rzeźbi się także samochody, wnętrza czy drogie gadżety, które należały do zmarłego. Na rosyjskich cmentarzach znaleźć można całe aleje, w których leżą „uprzywilejowani”.

 

 

 

Skalne groby

Gokbel|Villa Tatil

Gokbel|Villa Tatil

Bogaci mieszkańcy tureckiego miasteczka Kaunos przygotowywali się do wiecznego spoczynku przez całe życie. Pochodzące z IX w. p.n.e. miasto, stanowiło mieszankę kulturową mieszankę kulturową. Licyjskie grobowce położone nad rzeką, przygotowywane były przez okres czterdziestu lat. Starożytny cmentarz wkomponowany zostały w zbocza skał, przez co dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Do dziś tajemnicą zostaje sposób w jaki zostały wykonane.

Przyjaciel na czterech łapach

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Zazwyczaj zwierzęta są traktowane przez swoich właścicieli jak pełnoprawni członkowie rodziny, więc po ich śmierci często decydują się oni na ceremonię pochówku. Cmentarze dla zwierząt są coraz popularniejszą formą czczenia pamięci ukochanych pupili. W Europie pierwszy cmentarze dla zwierząt stworzono w 1881 roku na terenie londyńskiego Hyde Parku. W Polsce pierwsze grzebowisko dla zwierząt powstało w 1991 roku w miejscowości Konik Nowy. Obecnie w naszym kraju istnieje kilkanaście cmentarzy, na których posiadacze zwierząt mogą pochować swojego czworonoga.

Mimo faktu, że każda kultura kultywuje pamięć o zmarłych, warto mieć świadomość, że to co dla nas bywa dziwne i niezrozumiałe, dla innych jest naturalne. Najistotniejszy jest jednak fakt, że dzięki tej różnorodności możemy odkrywać nieznane dotąd elementy życia. Cmentarze są jednym z najważniejszych reliktów, które świadczą o zwyczajach mieszkańców konkretnej kultury i daje nam możliwość poznania różnorodnych, pogrzebowych obrzędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 14 =