Dekoracje bożonarodzeniowe – najnowsze trendy

świecznikDekoracje są nieodłącznym elementem magicznego bożonarodzeniowego nastroju. Choinki, wianki, świeczki, stroiki – w czasie Świąt wypełniają nasze domy i otoczenie. Dekorowanie staje się coraz modniejsze, w związku z tym pojawiają się trendy w tej dziedzinie, tworzone przez florystów i dekoratorów. Co jest obecnie atrakcyjne? O komentarz poprosiliśmy Hannę Smuczyńską – florystkę prowadzącą Kwiaciarnię Flora w Nowej Karczmie.

 Najbardziej kojarzącą się z Świętami ozdobą jest choinka. Jakie inne dekoracje pojawiają się obecnie w domach?

Do najpopularniejszych dekoracji bożonarodzeniowych należą wszelkiego rodzaju stroiki i wianki. Ich popularność na pewno wynika z tego, że można je umieścić wszędzie – na drzwiach, kominku, żyrandolu, na stole. Jeżeli chcemy, by w domu zapanował wyjątkowy klimat, warto sięgnąć też po świece i lampiony. Stworzą niesamowicie ciepłą i przytulną atmosferę. Tak, jak w przypadku wianków i stroików, można je umieścić w wielu miejscach w domu, ale również na podwórku. Nie słabnie też, oczywiście, zainteresowanie tradycyjnymi dekoracjami, takimi jak świąteczne obrusy, łańcuchy i bombki.

wianek1Czy ludzie chętniej korzystają z tradycyjnych dekoracji czy z nowości odbiegających od utartych konwencji?

Mimo że w Polsce Boże Narodzenie obchodzone jest raczej w tradycyjny sposób, ludzie coraz częściej sięgają po nowości, niekiedy dość odważne, odbiegające od utartych konwencji. Powszechne staje się eksperymentowanie w zdobieniach, co florystom i dekoratorom daje duże pole do popisu. Nowości nie przejawiają się jedynie w kolorach, ale w formie, w zastosowaniu ozdób, które nie kojarzą się bezpośrednio z Bożym Narodzeniem – np. motyle, kwiaty, pawie pióra. Popularność wśród klientów zyskały również naturalne dodatki – np. wieńce wykonane z szyszek, przypraw i owoców czy dekoracyjne gałązki.

Jaka kolorystyka dominuje w tegorocznych świątecznych dekoracjach? 

Szczególnie mroźne kolory, czyli biel i srebro, są bardzo często wykorzystywane do wszelkich ozdób. Są to barwy (łącznie z czerwienią), które razem z naturalnymi materiałami nawiązują do Skandynawii. Tworzą swego rodzaju eco style. Oczywiście, niezmiennie są kolory powszechnie kojarzone ze Świętami, czyli odcienie czerwieni, zieleni oraz srebra i złota, z tym że ten ostatni, coraz częściej bywa zdominowany przez miedź. Nietypowe będą też z wianek2pewnością pastele, które zdecydowanie wkroczyły na stroiki i wianuszki. Są to dość odważne ozdoby, zważywszy na tradycję, lecz coraz chętniej ludzie po nie sięgają i urozmaicają dekorację wnętrz.

Ozdoby można umieścić również na zewnątrz domu: balkon, ogródek… Po jakie dekoracje zewnętrzne sięgają obecnie ludzie?

Przede wszystkim są to lampki, lampiony, które oświetlają szybko nadchodzący w okresie zimowym mrok. Można ich użyć na wiele sposobów: oświetlić wejście do domu, przyozdobić nimi drzewka wokół posesji, czy powiesić na balustradach balkonów lub tarasów. Na drzwiach wejściowych warto powiesić wianuszki wykonane z roślin iglastych, szyszek, wikliny bądź suszonych owoców. Dekoracje bożonarodzeniowe pomogą wprowadzić nas w świąteczny nastrój. Jest naprawdę wiele propozycji, które stworzą w naszych domach niezwykłą atmosferę, lecz najważniejsze jest to, by nie zatracić istoty Świąt Bożego Narodzenia.

 

Na tej stronie można znaleźć więcej prac Pani Hani Smuczyńskiej.

Fot. Hanna Smuczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *