5 sposobów na ziemniaka
4 min readZiemniak jest źródłem białka, skrobi i witamin C oraz B. Zawiera również cenne składniki mineralne, makro i mikro elementy, takie jak potas, fosfor, magnez, kwas foliowy, wapń i żelazo. Dziś proponujemy kilka dań z tym pysznym warzywem.
Frytki
Każdy zna na nie przepis, ale 5 pomysłów na ziemniaka bez niego by się nie odbyło. Kiedy nie mamy czasu na przyrządzanie obiadu, to najlepiej po prostu usmażyć pyszne frytki. Ich przygotowanie jest banalnie proste i szybkie. Mogą też służyć, jako zamienniki do tradycyjnych gotowanych ziemniaków.
Składniki:
ziemniaki
olej rzepakowy
sól
sos
w zależności od upodobań można dodać mieloną paprykę lub zioła
Ziemniaki obieramy ze skórki i myjemy. Kroimy w słupki (cienko lub grubo w zależności od upodobań). Osuszamy je ręcznikiem. Następnie smażymy na mocno rozgrzanym na patelni oleju (możemy to sprawdzić wrzucając jedną frytkę – jeśli wokół niej będą tworzyć się bąbelki, to wrzucamy resztę). Gdy frytki się smażą, drewnianą lub plastikową łopatką, od czasu do czasu mieszamy je w patelni. Kiedy będą zarumienione, to znaczy, że są już gotowe.
Żeby nie były mocno nasiąknięte olejem, wykładamy je na ręcznik papierowy i lekko osuszamy. Następnie solimy. Możemy też dodać zioła oraz sos.
Do przygotowania sosu będą potrzebne majonez, ketchup, musztarda, sok z cytryny, czerwona ostra papryka, sól oraz pieprz. Mieszamy po dwie łyżki majonezu z ketchupem i musztardą. Skrapiamy sokiem z cytryny i doprawiamy. Całość mieszamy i gotowe.
Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane powinny mieć złoto-brązowy kolor i być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Są pyszne, gdy dodatkowo posypiemy je cukrem lub solą. Można też zrobić z nich placek po węgiersku lub polać śmietaną czy roztopionym serem.
Składniki:
ziemniaki
cebula
szczypta soli
jajko
trochę mąki
olej roślinny
Na początek ziemniaki obieramy ze skóry i myjemy. Następnie obieramy też cebulę i trzemy warzywa na tarce. Do startych ziemniaków dodajemy sól oraz mąkę, zawartość dokładnie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy placki od 3 do 5 minut z każdej strony. Gotowe placki dobrze jest odłożyć na talerz z wyłożonym ręcznikiem papierowym, by zebrał zbędny tłuszcz. Jemy zaraz po usmażeniu z ulubionym dodatkiem.
Pieczone ziemniaki ze szpinakiem
Na obozach pieczone ziemniaki to danie obowiązkowe. W domu jednak również możemy je przygotować, wystarczy tylko piekarnik.
Składniki:
ziemniaki
mrożony szpinak
5 dużych ząbków czosnku
2 łyżki naturalnego jogurtu
kozi ser lub oscypek
oliwa z oliwek
masło klarowane
majeranek/tymianek/sól morska
koperek
Ziemniaki dokładnie myjemy i nie obieramy ich, a nacieramy oliwą z tymiankiem oraz majerankiem. Rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni C. Blaszkę albo foremkę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej ziemniaki. Pieczemy przez 20 minut i po upływie tego czasu, przewracamy je na drugą stronę i ponownie pieczemy przez następne 20 minut.
Rozgrzewamy patelnię i wrzucamy na nią 2 łyżki klarowanego masła oraz szpinak. Dodajemy obrany oraz posiekany czosnek, solimy. Na koniec duszenia dodajemy jogurt.
Każdego ziemniaka należy pokroić do 2/3 głębokości. W powstałą szczelinę nakładamy gorący szpinak oraz kilka plasterków koziego sera (lub oscypka). Możemy posypać koperkiem i podać na jogurcie.
Chipsy
Nie ma zdrowszych i smaczniejszych chipsów niż te zrobione we własnej kuchni. Te ze sklepu często nas kuszą, jednak warto z nich zrezygnować dla tych z poniższego przepisu.
Składniki na porcję dla dwóch osób:
450g ziemniaków
2 duże łyżki oleju
sól
Rozgrzewamy piekarnik do 240 stopni C. W tym czasie myjemy i suszymy ziemniaki. Kroimy je na równe plasterki, a następnie rozkładamy pokrojone kawałki na blaszce piekarnika. Polewamy je olejem i solimy. Pieczemy przez 30-40 minut do momentu, aż staną się zarumienione i chrupiące.
Chipsy będą jeszcze pyszniejsze z ostrą salsą. Do jej przygotowania potrzebne będą 3 dojrzałe pomidory, 1 połówka cebuli, pół świeżego lub szczypta sproszkowanego chili, 2 duże łyżki świeżej kolendry, 1 limonka lub cytryna, szczypta cukru, soli oraz pieprzu.
Zaczynamy od pokrojenia pomidorów i cebuli na drobne kawałeczki. Później oczyszczamy chili z pestek i siekamy. Mieszamy pomidory, cebulę, chili, kolendrę, cukier i odrobinę soku z limonki albo cytryny. Na koniec solimy i pieprzymy.
Ziemniaki smażone w omlecie
Składniki:
8-10 ziemniaków
4 łyżki stołowe masła
2 jajka
½ szklanki mleka
2 cebule
zielenina (pietruszka/bazylia)
sól
oliwa
Gotowane ziemniaki kroimy w niewielkie kostki i smażymy. Następnie solimy i zalewamy mieszaniną jajek z mlekiem. Całość zapiekamy w piekarniku. Do ziemniaków dodajemy smażoną cebulę. Przed podaniem można posypać zieleniną.
Jesień to pora roku, w której królują ziemniaki, a ilość przepisów na ich przyrządzanie jest nieograniczona. Może wy też znacie jakieś ciekawe pomysły? Podzielcie się z nami w komentarzach!