Czy masz duszę wolontariusza?

Praca, którą wykonuje się z potrzeby serca jest bezcenna. Ale czy w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego, jak bezinteresowna pomoc? Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to doskonała okazja, aby przybliżyć czym tak naprawdę jest wolontariat.

Pomagasz = zyskujesz

Wielu osobom wolontariat  kojarzy się z ciężką pracą wykonywaną za darmo. Chociaż takie wyobrażenie działa na wielu odstraszająco, to w studenckich kręgach idea ta zyskała ostatnimi czasy duży rozgłos. Małgorzata, wieloletnia wolontariuszka, uważa, że w ten sposób można okazać komuś zupełnie obcemu trochę serca. – Największą radość sprawia mi, gdy widzę to szczęście na twarzach moich podopiecznych – dodaje.  Do SANYO DIGITAL CAMERAbezinteresownego pomagania innym zachęciła ją starsza siostra. Obecnie obie dziewczyny biorą udział w programie „Starszy brat, starsza siostra”, w którym zajmują się pomocą niepełnosprawnym. Ania (studentka oligofrenopedagogiki) razem ze swoją podopieczną uczęszcza na choreoterapię (jest to tzw. muzykoterapia aktywna, czyli terapia tańcem). Według Kamili, która społecznie udziela się dopiero od niedawna, takie doświadczenie „wzbogaca młodego człowieka, pozwala mu odkryć zarówno swoje słabości, jak i mocne strony”. 

Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością wśród młodzieży akademickiej cieszą się wyjazdy wakacyjne. W ramach zagranicznego wolontariatu studenci mają możliwość  nauki języków obcych i zdobycia unikatowego doświadczenia. Jednakże programy zagraniczne to przede wszystkim ekscytująca przygoda, poznanie innej kultury oraz nawiązanie nowych znajomości. Warto również wspomnieć, że udział w każdego rodzaju wolontariatach stanowi wartościowy wpis do naszego CV. Informacja o działalności dobroczynnej jest dowodem na to, że potrafimy działać również bez wynagrodzenia. Kto wie, czy nie będzie to dla nas kiedyś przepustką do kariery zawodowej.

Sytuacja w kraju

Trudno zaprzeczyć, że wolontariat w Polsce jest zjawiskiem jeszcze mało powszechnym. Nie jest to bynajmniej wina braku organizacji wspierających tę ideę. Już od 1993 roku Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu tworzy Sieć Centrów Wolontariatu. Jej przedstawiciele współpracują z różnymi instytucjami, tworzą lokalne struktury organizacji oraz, przede wszystkim, zajmują się propagowaniem samej idei co skutkuje zrzeszaniem coraz większej liczby wolontariuszy. W tym miejscu należy też wspomnieć o najstarszej polskiej organizacji humanitarnej – Polskim Czerwonym Krzyżu, który oprócz różnych akcji charytatywnych, zajmuje się  propagowaniem idei krwiodawstwa i pozyskiwaniem honorowych dawców krwi.

wospWszyscy zapewne znają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która też bazuje przecież na bezinteresownej pracy całego sztabu ludzi. Już 12 stycznia 2014 będziemy mogli wziąć udział w 22. finale WOŚP. Tym razem fundacja postawiła sobie za cel zebranie pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej.

Jeżeli nie jesteśmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka już niedługo czeka na nas coroczna akcja Polskiej Akcji Humanitarnej – „Świąteczny Stół Pajacyka” oraz „Szlachetna paczka”, której zadaniem jest zbiórka odzieży, zabawek, słodyczy, czy żywności na rzecz potrzebujących rodzin z całej Polski. W tym roku organizowana jest w 508 lokalizacjach w całym kraju. Monika, studentka pedagogiki, która bierze udział w tegorocznej edycji zaznacza, że zgłosiła się do tej inicjatywy, ponieważ „chcę pomóc bliskim, sąsiadom, czy przyjaciołom, którzy nie  mogą liczyć na zbyt wesołe święta”.

Gdzie szukać ofert dla wolontariuszy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, bo tak naprawdę wystarczy tylko się rozejrzeć. Wolontariusze są zawsze mile widziani w  hospicjach, szpitalach, przedszkolach, schroniskach dla zwierząt i wielu innych placówkach. Należy pamiętać, że wolontariat to nie tylko opieka nad ludźmi, czy zwierzętami. Wiele organizacji zatrudnia młodych ludzi również jako pomoc biurową. Kserując, segregując dokumenty, tłumacząc teksty z języków obcych, czy administrując stronę internetową też pomagasz. Na wolontariuszy czekają telefony zaufania oraz dyżury w recepcji. Ochotnicy mogą brać również udział w organizowaniu kampanii społecznych, czy zbieraniu podpisów pod petycjami.

LOGobialeStudentom Uniwersytetu Gdańskiego oraz mieszkańcom Trójmiasta zainteresowanym wolontariatem na pewno pomocny okaże się portal internetowy Kiwi. Ma on na celu wymianę wiadomości i komunikację pomiędzy organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi oraz firmami odpowiedzialnymi społecznie. Dzięki Kiwi mieszkańcy Gdańska i okolic mają dostęp do aktualnych ofert dla wolontariuszy. Propozycji jest mnóstwo, chętni mają więc w czym wybierać. Oprócz pracy charytatywnej, za pośrednictwem Kiwi możemy dowiedzieć się o aktualnie organizowanych kursach, projektach oraz inicjatywach. Na przykład, w najbliższym czasie (14-15.12.2013) ochotnicy będą mogli uczestniczyć w szkoleniu „Podstawy kontaktu z osobą głuchoniewidomą”.

Cechy dobrego wolontariusza

Wydaje się, że zostać wolontariuszem jest bardzo łatwo. Jednakże ci, którzy aktywnie uczestniczą w programach charytatywnych, wiedzą, że czasami nie jest to takie różowe. Zanim podejmiemy decyzję o zaangażowaniu się w jakiś projekt musimy przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze, dobry wolontariusz musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę chce i czy ma czas zajmować się tego typu przedsięwzięciem. Już na początku najlepiej sprecyzować ile godzin w tygodniu możemy poświęcić na taką działalność. – Zdarza się, że ciężko pogodzić studia, życie towarzyskie i wolontariat – mówi Małgosia. Określenie tego na początku pomoże zarówno ochotnikowi jak i organizacji, która go zatrudnia. Musimy pamiętać również o tym, że praca wolontariusza nie zawsze jest łatwa, lekka i przyjemna. Często jest to zmaganie się z ludzkim cierpieniem, chorobami, a nawet ze śmiercią…

Pamiętajmy jednak, że bezinteresowne poświęcenie czasu innym jest czymś bezcennym. Wolontariuszki zgodnie twierdzą, że z takiej działalności czerpią niesamowitą satysfakcję. – Dzięki temu czujesz, że robisz coś dla kogoś, że możesz uszczęśliwić drugiego człowieka dając cząstkę siebie – mówi Monika.

 

Więcej informacji  o wolontariatach możecie znaleźć na stornach:

http://old.wolontariat.net.pl – Sieć Centrów Wolontariatu

http://www.kiwi.org.pl/ – portal Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku

https://www.aiesec.org/ – wolontariat zagraniczny

http://evs.org.pl/evs/ – wolontariat europejski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + siedemnaście =