Biblioteczka #2 – Łatwa i przyjemna zmiana w życiu

książki_22W drugiej odsłonie cyklu znajdują się 3 ciekawe i przyjemne książki dotyczące samorozwoju. Poradnik kojarzy się zazwyczaj z długimi teoriami i wymagającą dużego zaangażowania lekturą. Po przeczytaniu tego zestawienia przekonacie się, że nie musi tak być, a do doskonalenia się można podejść dużo bardziej na luzie.

Beata Pawlikowska „Planeta dobrych myśli”

Książka doczekała się trzech wersji: pierwszej, pierwszej rozszerzonej oraz trzeciej – z zupełnie nową treścią. Autorka przekazuje ciekawe porady w formie króciutkich wierszowanych notatek. Motywuje do działania, zachęca do dbania o swoje zdrowie, pomaga w uporządkowaniu listy zadań, a także w polubieniu zimy (na przykład powstrzymania się od narzekania gdy jest -15 stopni). Główne przesłanie książki to: jesteś we właściwym miejscu, we własnym czasie. Możesz wszystko, a rzeczy, które ci się przytrafiają, traktuj jako naukę na przyszłość. Zaletą „Planety dobrych myśli” jest to, że możecie ją otworzyć gdziekolwiek chcecie i naładować się pozytywną energią lekturą jednej notatki. Do tych cytatów możecie wracać wielokrotnie, możecie powtarzać je jak mantrę, a w końcu sami zauważycie, że wasze myślenie stanie się bardziej pozytywne!

John C. Parkin, Gaia Pollini Helion „Filozofia sukcesu, czyli f**k it”

To książka z obrazkami, do której ma się ochotę wracać. Autorzy mają nieco inne nastawienie od Pawlikowskiej, choć również reprezentują życie w harmonii ze światem. Przesłaniem tej lektury jest sentencja: nic nie musisz, ale możesz. Nie chodzi o demotywację, ale uwolnienie się od przekonania, że sprawy z pozoru ważne (praca itp.) są mało istotne w skali całego kosmosu. To, co ważne dla jednych, nie jest istotne dla drugich. Autorzy proponują, by wybrać dla siebie z tej książki to, co jest odpowiednie dla czytelnika. Jeśli ktoś jest zainteresowany całą filozofią, może sięgnąć po inne dwie książki Johna C. Parkina: „Filozofia f**k it, czyli jak osiągnąć spokój ducha” oraz „Terapia f**k it. Prosty sposób na szczęście”.

Napis

Leo Babauta „52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu”

Może ta książka nie jest wyjątkowo zabawna, ale jest naprawdę praktyczna. Jest mała i poręczna, a w środku autor przedstawia 52 krótkie rady, których wprowadzenie w życie ułatwi naszą codzienność. Możecie ją kartkować i wybierać te zadania, które najbardziej was interesują. Babauta jest minimalistą i wychodzi z założenia, że drobne szczegóły mogą znacznie poprawić komfort i jakość życia. Rady są dosyć proste – świadome oddychanie, uporządkowanie biurka, ale też np. sporządzenie budżetu. Kluczem do sukcesu jest wcielenie ich w życie i regularne powtarzanie. Autor podkreśla, abyśmy wybrali te rady, które najlepiej pasują do naszego życia. „52 zmiany” są przewidziane po jednej na każdy tydzień roku, ale możecie ustalić własne tempo.

W następnym odcinku cyklu znajdziecie książki na temat wegetarianizmu i weganizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *