18/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Domowe sposoby na przeziębienie

3 min read

David Mao

Gdy po szarej zimie pojawia się pierwsze, wiosenne słońce, każdy ma ochotę zrzucić gruby płaszcz i wygrzewać się na ławce w parku. Jednak kwietniowo-majowa aura bywa zdradliwa, dlatego nietrudno o niechciany katar i osłabienie organizmu.

Czosnkowe antidotum

Nie zawsze mamy czas, a nawet siły, żeby odsiedzieć w kolejce do lekarza. Warto poznać kilka sposobów na uniknięcie korzystania z antybiotyków, które, co prawda szybko leczą, ale często  mają skutki uboczne. Jednym z najprostszych lekarstw jest mleko z miodem i czosnkiem. Mleko należy podgrzać (ale nie zagotować), dodać sprasowany ząbek czosnku oraz łyżkę miodu. Wskazane jest spożywanie tego napoju 2 razy dziennie. Walory smakowe stanowią kwestię dyskusyjną, ale specyfik działa bardzo dobrze, głównie za sprawą czosnku i jego właściwości antybakteryjnych.  Czosnek można także spożyć w postaci stałej, tzn. pokrojony w cieniutkie plasterki na kanapce, najlepiej z dodatkiem natki pietruszki (bogatej w witaminę C).

Gardłowa sprawa

Zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe, warto wypróbować kilka starych, babcinych sposobów na ból gardła. Jednym z nich jest płukanka wody wymieszanej z solą. Do szklanki wody wsypujemy łyżeczkę soli i płuczemy, najlepiej 3 razy dziennie. Gardło można płukać także naparami z ziół – szałwii, nagietka lub rumianku. Szałwia zawiera taninę, olejek eteryczny oraz gorycz, które działają odkażająco i łagodząco. Nagietek działa bakteriobójczo, a rumianek przeciwzapalnie oraz rozluźniająco, dzięki czemu łagodzi podrażnienia gardła. Wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów. Jeśli pijemy herbatę, warto dodawać do niej miód, cytrynę lub imbir. Warto także zastosować ciepłe okłady na gardło. Można je zrobić np. za pomocą ugotowanych, rozgniecionych ziemniaków, zawiniętych w ręcznik. Taki okład należy zawinąć przy szyi drugim ręcznikiem lub szalikiem i pozostawić do wystygnięcia.

Dominik Martin

Soki i…

Bardzo dobrym sposobem na zwalczenie pierwszych objawów przeziębienia jest sok z czarnego bzu. Jest to gatunek rośliny rosnącej właściwie w każdym regionie Polski, dlatego w okresie letnim warto zebrać jego owoce i spożytkować na naturalne lekarstwo. Sok ten można pić po łyżce 3 razy dziennie. Jeśli komuś nie odpowiada jego specyficzny smak, można go dolewać do herbaty. Innym rozwiązaniem jest sok z brzozy. Stanowi on świetne antidotum na wczesny ból gardła (potwierdzona informacja – autorkę wyleczył w jeden dzień!). Można kupić go w sklepach ze zdrową żywnością, a także w lepiej wyposażonych supermarketach. Osoby lubujące się w naturalnym sposobie robienia lekarstw muszą wiedzieć, że najlepsze soki pozyskuje się bezpośrednio z pnia drzewa. Do użycia nadają się także jego liście. Sok, który w wersji domowej powinien być złotej barwy, należy zalewać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Najlepiej pić go, gdy jest ciepły, co także pomaga przy infekcji gardła. Innymi „płynnymi” sposobami na wczesne, wiosenne przeziębienie, są znane i lubiane domowe nalewki. Malinówka, cytrynówka oraz miętówka mogą niewątpliwie pomóc, ale należy pamiętać o zachowaniu umiaru oraz ostrożności przy przyjmowaniu leków.

Zdrówka na wiosnę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 16 =