„Moje płyty to nie sprinty, to maratony” – sylwetka Katy Perry

katy1

http://www.metrotimes.com

Grzeczna skandalistka i „kociak” popkultury. Ambasadorka dobrej woli UNICEF, piosenkarka i aktorka, najpopularniejsza użytkowniczka portalu Twitter (ponad 60 milionów obserwujących). Obdarowała głosem filmową Smerfetkę, stworzyła trzy rodzaje perfum sygnowanych jej nazwiskiem, a do tego przyznano jej tytuł kobiety roku 2012 wg magazynu Billboard. Katy Perry, bo właśnie to o niej mowa, według niektórych zasługuje na tytuł nowej ikony popkultury. Zgadzacie się z taką oceną?

Katheryn Elizabeth Hudson (bo właśnie tak nazywa się Katy Perry) urodziła się 25 października 1984 r.  w Santa Barbara w USA. Jej rodzice są pastorami, więc karierę muzyczną rozpoczęła od muzyki gospel.  Dorastałam w domu, który był swego rodzaju kloszem bliskich kontaktów z religią. W tamtym okresie słuchałam współczesnej muzyki chrześcijańskiej (…) Ciągle mam w głowie te pieśni. Mniej więcej raz w tygodniu budzę się i po głowie chodzi mi któraś z nich. Nucę je sobie na rozpoczęcie dnia  zwierzała się artystka. Już jako nastolatka Katy wydała swój pierwszy album – ,,Katy Hudson”, jednak według jej samej „efekt końcowy nie był taki, jakiego sobie życzyła”. Później przyszedł czas na płytę z zespołem The Matrix (z którym współpracowała m.in. Britney Spears i Avril Lavinge) i praca nad solowym krążkiem, który nie został wydany. W 2007 roku artystka przyjęła pseudonim Katy Perry, ponieważ często była mylona z amerykańską aktorką Kate Hudson. Perry natomiast jest panieńskim nazwiskiem jej matki.

Trzy płyty, trzy trasy

katy-perry-prismatic-world-tour-19

http://fotpforums.com

Twórczość wokalistki została zauważona przez Jasona Floma z wytwórni Virgin Records. To właśnie dzięki niemu, w 2007 roku, artystka wydała swój pierwszy krążek promujący album ,,One of the Boys „Ur so Gay”, który jednak nie osiągnął sukcesu komercyjnego. Późniejsze single – „I Kissed a Girl i „Hot n Cold” stały się zaś numerem jeden w 30. krajach. W przypadku ,,One of the Boys”, mojego pierwszego albumu, inspiracją było całe moje życie. W mojej głowie kłębiły się pomysły nawet z czasu kiedy miałam 17, 18 i 19 lat – twierdziła Katy. W 2009 roku wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową – Hello Katy Tour, podczas której odbyło się 79 koncertów na 5 kontynentach.

Rok 2010 roku to czas drugiego studyjnego albumu artystki – „Teenage Dream”, który dotarł do pierwszej dziesiątki bestsellerów muzycznych, pokrywając się platyną m.in w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i  Kanadzie.   „Teenage Dream” powstał z inspiracji konkretnym etapem mojego życia – konkretnie jako 25-latki. Uważam, że człowiek ewoluuje w sposób naturalny. Uwielbiam się zmieniać i mam nadzieję, że idę w dobrym kierunku – tłumaczyła w wywiadach. Pierwszym singlem promującym została piosenka ,,California Gurls, w której gościnnie wystąpił m.in. Snoop Dogg, drugim – utwór tytułowy, zaś trzecim – piosenka ,,Firework”. W produkcji teledysku do ostatniej z wymienionych piosenek, wzięło udział aż 40 Polaków. Była to forma nagrody w konkursie organizowanym przez właściciela telefonii komórkowej Era. W lutym 2011 roku piosenkarka rozpoczęła swoją drugą trasę koncertową California Dreams Tour, grając dokładnie 124 koncerty. Będąc w trasie Katy przedstawiła kolejne single: czwarty – ,,E.T.”, który nagrała razem z Kanye Westem oraz piąty – ,,Last Friday Night (T.G.I.F.)”. Ponadto, w ramach współpracy z Electronic Arts pomagała przy wydaniu dodatku do The Sims 3 Zostań Gwiazdą (edycja kolekcjonerska) i The Sims 3 Słodkie niespodzianki Katy Perry.

Kolejny album „Prism” został wydany w 2013 roku. Pierwszy teledysk – Roar”, w ciągu niespełna doby dostał się na szczyty iTunes w prawie 50 krajach. Kolejne single promujące – ,,Unconditionally”, ,,Dark Horse”, ,,Birthday” i ,,This is how we do”  osiągnęły wielki sukces komercyjny (łączna ilość wyświetleń teledysków do w/w piosenek to blisko miliard 328 milionów odsłon). Od 7 maja 2014 roku trwa trzecia trasa koncertowa piosenkarki, zatytułowana The Prismatic World Tour, z którą wokalistka pojawi się w Krakowie już w ten wtorek (24 lutego).

Queen, Cyndi Lauper i Madonna

katy-perry-tour-2014-billboard-650

fot. Colin Stutz
http://www.billboard.com

Katy Perry jest najpopularniejszą osobą Twitterze – posiada ponad 60 milionów fanów. Jest uznawana przez magazyn Rolling Stone za jedną z wschodzących ikon muzyki pop. Wokalistka wspiera prawa homoseksualistów i bardzo często angażuje się w akcje charytatywne. Poza tym angażuje się także w akcje polityczne, wspierając m.in. Baracka Obamę. Największymi inspiracjami dla Perry podczas nagrywania swojego pierwszego, gospelowego albumu byli Queen i Alanis Morissette, których słuchała podczas dzieciństwa. Styl wokalistki, którzy przyniósł jej sukces komercyjny, ukształtował się gdy zaczęła interesować się Cyndi Lauper, Shirley Manson, Pat Benatar, Joan Jett oraz Madonną. Jakie będą kolejne kroki Katy? Czy uda się jej uzyskać miano królowej popu, „pokonując” w muzycznych rozgrywkach wspomnianą Madonnę, Kylie Minogue czy Lady Gagę? Zobaczymy, jedno jest pewne – Katy nie przestanie nas zaskakiwać.  

Katy Perry wystąpi we wtorek na krakowskiej Tauron Arenie. Bilety na trybuny oraz do strefy golden circle wciąż są dostępne (m.in. poprzez serwis LiveNation.pl, czy też w salonach Empik, Saturn i Mediamarkt), a ich ceny rozpoczynają się od 169 złotych. Wybieracie się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + pięć =