13/04/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Polki pewnie pokonują Bośniaczki

3 min read

Fot. Marek Suchwałko

4 kwietnia na Polsat Plus Arena w Gdańsku Polki podejmowały reprezentację Bośni i Hercegowiny. Mecz odbył się w ramach 3. kolejki Ligi Narodów kobiet. Polki zaprezentowały świetną grę i wygrały aż 5:1.

Remis do przerwy

Biało-Czerwone zamierzały zwyciężyć w tym spotkaniu, aby utrzymać status niepokonanych w rozgrywkach Ligi Narodów. W pierwszych minutach gospodynie tego spotkania zyskały rzut wolny, jednak po wrzutce Kamczyk jedna z Bośniaczek wybiła piłkę głową. W 9. minucie nasze reprezentantki miały fantastyczną okazję.  Do górnej piłki doszła Ewa Pajor, ale zawodniczka Barcelony uderzyła minimalnie nad bramką. Jeszcze w pierwszym kwadransie Polki dopięły swego, zdobywając pierwszego gola. Najpierw uderzyła Kamczyk, jej strzał odbiła bramkarka. Z kolei na dobitkę kapitan naszej kadry nie mogła już nic poradzić i nasze reprezentantki otworzyły wynik spotkania.

Polki nie chciały na tym poprzestać, kilka chwil później świetny strzał z rzutu wolnego oddała Ewelina Kamczyk. Bramkarka przeciwniczek stanęła na wysokości zadania. Biało-Czerwone zdecydowanie dominowały grę raz po raz stwarzając groźne sytuacje bramkowe. Widoczna była walka o każdą piłkę i każdy metr kwadratowy boiska, żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać. Podopieczne Niny Patalon miały jednak przewagę w strefie ofensywnej, co sprawiało, że z łatwością dochodziły do kolejnych okazji. W 38. minucie silny strzał z dystansu oddała Tanja Pawollek, jednak jej uderzenie nie sprawiło wielkiego problemu bośniackiej bramkarce.

Dwie minuty później rywalki doprowadziły do wyrównania, błąd Martyny Wiankowskiej bezlitośnie wykorzystała Sofija Krajsumović. To trafienie zawodniczek z Bałkanów było potwierdzeniem ich lepszej gry w drugiej części pierwszej połowy spotkania. W 44. minucie Polki stanęły przed szansą na zdobycie drugiej bramki, ale strzał Ewy Pajor z ostrego kąta nie stanowił większego zagrożenia. Pierwsza połowa zakończyła się więc remisem 1:1.

Szalona druga połowa Polek

Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy spotkania Polki ruszyły do ataku i wyszły na prowadzenie. Ewa Pajor znalazła się w polu karnym i dobijając uderzenie Kamczyk zdobyła bramkę. Nie minęły nawet dwie minuty gry, a prowadzenie się powiększyło. Po kombinacyjnej akcji lewą stroną boiska do siatki trafiła Adriana Achcińska. W 49. minucie spotkania wynik wynosił więc już 3:1. Pierwsze pięć minut po przerwie było iście piorunujące w wykonaniu zawodniczek Niny Patalon.

Później gra się uspokoiła i żadna z drużyn nie przeprowadzała huraganowych ataków. Po godzinie gry Ewa Pajor mogła mieć na koncie hattricka, ale jej strzał zatrzymała bramkarka. Pięć minut później widzowie byli świadkami dwójkowej akcji duetu Kamczyk-Pajor. W 69. minucie selekcjonerka polskiej reprezentacji postanowiła dokonać korekty w składzie. Na boisku pojawiła się Klaudia Jedlińska.

Niespełna 10 minut później Polki podwyższyły swoje prowadzenie. Zamieszanie w szeregach obronnych przeciwniczek wykorzystała wprowadzona w przerwie Klaudia Słowińska. Tą bramką reprezentantki naszego kraju praktycznie zamknęły ten mecz. Kibice chcieli jednak więcej – z trybun dało się słyszeć okrzyki zachęcające Biało-Czerwone do kolejnego trafienia. W 86. minucie spotkania Nina Patalon zdecydowała się zdjąć z boiska zdobywczynie bramek. W rezultacie boisko opuściły Pajor i Achcińska. Zaraz po wejściu na plac gry Weronika Zawistowska wywalczyła rzut karny. Do piłki ustawionej na 11. metrze podeszła Martyna Wiankowska i pewnym, mocnym strzałem w środek bramki ustaliła wynik spotkania na 5:1.

Dzięki tej przekonującej wygranej reprezentantki Polski po trzech spotkaniach w Lidze Narodów mają na swoim koncie 9 punktów. Kolejnym meczem Biało-czerwonych w ramach Ligi Narodów będzie rewanż z Bośnią i Hercegowiną 8 kwietnia. W przypadku zwycięstwa Polki mogą zapewnić sobie awans i zarazem powrót do dywizji A Ligi Narodów.

Składy obu zespołów

Polska: 1. Kinga Szemik – 3. Wiktoria Zieniewicz, 5. Oliwia Woś, 4. Paulina Dudek, 2. Martyna Wiankowska – 19. Natalia Padilla Bidas (69, 16. Klaudia Jedlińska), 23. Adriana Achcińska (87, 13. Martyna Brodzik), 11. Tanja Pawollek, 8. Ewelina Kamczyk (82, 14. Dominika Grabowska), 21. Paulina Tomasiak (46, 17. Klaudia Słowińska) – 9. Ewa Pajor (87, 10. Weronika Zawistowska).

Bośnia i Hercegowina: 12. Almina Hodžić – 4. Gloria Slišković, 3. Emma Veletanlić (90, 8. Lana Radulović), 5. Marija Milinković, 6. Melisa Hasanbegović, 19. Andrea Gavrić – 17. Sofija Krajšumović (82, 15. Alma Krajnić), 2. Đula Velagić (60, 23. Aida Hadžić), 7. Dajana Spasojević, 20. Ena Taslidža (82, 18. Nikolina Milović) – 14. Minela Gačanica (60, 10. Andrea Grebenar).