15/02/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Vive l’Europe! Na Rauszu – zapowiedź spotkania

2 min read

Plakat pierwszego spotkania z cyklu "Vive l'Europe!" /grafika: Magdalena Grudzinska

Gazeta studencka CDN UG ponownie łączy siły z Kinem Kameralnym Cafe w kolenym cyklu spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Przekonajcie się co tym razem przygotowaliśmy!

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Gdy mowa o filmowych hitach, często spoglądamy za ocean, podziwiając Hollywood. Pora to zmienić! Europejskie kino od dziesięcioleci zachwyca, inspiruje i skłania do refleksji. To sztuka odzwierciedlająca językową i kulturową różnorodność Starego Kontynentu. Cykl „Vive l’Europe” (fr. Niech żyje Europa!) to wyjątkowa podróż przez największe dokonania europejskiej kinematografii. Zwiedzimy Polskę, Francję, Belgię, Holandię, Danię i Szwecję. Razem przeżyjemy opowieści o przyjaźni, problemach, wolności, życiu i śmierci. Odkryjemy także europejską sztukę utrwalania obrazu.

Nasz filmowy rejs rozpoczniemy od Danii i oscarowego hitu „Na rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga. Razem prześledzimy historię czterech nauczycieli, którzy postanawiają przeprowadzić nietypowy eksperyment. Utrzymują stały poziom alkoholu we krwi, by sprawdzić, jak wpłynie to na ich życie. Czy rzeczywiście poprawi im to nastrój i zwiększy zadowolenie z życia? A może zabawa szybko wymknie się spod kontroli? Bo jak to mówią: Jeść musisz, boś istota żywa, pić możesz, boś człowiek…

A po filmie…

Naszą filmową podróż zakończymy dyskusją w której wezmą udział:

Wojciech Kulling /fot. archiwum prywatne

Wojciech Kulling – skończył Filologię Polską na Uniwersytecie Gdańskim. Od 22 lat pracuje w szkołach średnich jako nauczyciel języka polskiego, wiedzy o kulturze i bibliotekarz. Wydał trzy książki poetyckie. Jest współautorem pełnometrażowego dokumentu o polskim szkolnictwie. W 2003 roku założył szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy, który pod nazwą „Gadające Głowy” istnieje do dzisiaj. Współpracuje z Gdyńskim Centrum Filmowym. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Trójmiejskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. Najbardziej interesuje się kinem europejskim i muzyką rockową lat siedemdziesiątych. Bardzo docenia animacje Studia Ghibli.

Kacper Słomiński – student dyplomacji Uniwersytetu Gdańskiego i Przewodniczący Koła Naukowego Nordsterna. Jego pasje koncentrują się wokół geopolityki, dyplomacji sportowej i stosunków międzynarodowych ze szczególnym naciskiem na państwa nordyckie – ich kulturę, politykę i społeczeństwo. Aktywnie angażuje się w popularyzowanie wiedzy o regionie nordyckim, co znalazło odzwierciedlenie m.in. we współprowadzeniu panelu dyskusyjnego na temat książki „Finlandia – państwo, które działa” prof. Wojciecha Woźniaka podczas Nordic Focus Festival 2024. Stale poszerza swoją wiedzę i uczestniczy w inicjatywach promujących wizerunek regionu nordyckiego.

Kacper Słomiński /fot. archiwum prywatne

Spotkanie

Pierwsze spotkanie cyklu odbędzie się 25 lutego 2025 r. o godz. 17:30 w Kinie Kameralnym Cafe (ul. Lektykarska 4).

Serdecznie zapraszamy!