23/10/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Akademicka Doba Sportu: Maraton pełen energii!

4 min read
Nordic Walking UG

Fot. Ola Lewandowska

Kiedy w Gdańsku trwał turniej squasha, Warszawa grała w Badmintona. Tereny Poznania i Trójmiasta zwiedzali rowerzyści, natomiast stolicę – rolkarze. Akademicka Doba Sportu powróciła do wielu miast uniwersyteckich i porwała studentów w bardzo aktywną podróż, pełną wspólnej zabawy i integracji!

Aktywny relaks

Zaczęło się od relaksującej jogi, wykonywanej z samego rana przy kojącej muzyce. Kilka godzin później miał miejsce wyczerpujący trening outdoor, pełen adrenaliny i prawdziwej walki. Zmęczenie było widoczne na twarzach uczestniczek, ale towarzyszyła im również ogromna satysfakcja. Zaraz po tych zajęciach studenci mogli rozluźnić mięśnie dzięki spokojnej dyscyplinie, jaką jest nordic walking.

Joga Doba Sportu
fot. Ola Lewandowska

W międzyczasie odbył się jeszcze turniej piłki nożnej, a w kolejnych godzinach zawody squasha, zumba i bieganie na świeżym powietrzu. Nie mogło oczywiście zabraknąć siatkówki i koszykówki. W nocy nikt nie spał, ponieważ to właśnie wtedy trwał nocny rajd rowerowy. Po nim studenci trójmiejskich uczelni pojawili się na molo w Brzeźnie, aby zrobić poranny jogging i wskoczyć do morza, mając prawdopodobnie nadzieję, że zostaną zahartowani i nie przegapią ani jednych zajęć w tym roku akademickim!

Dla każdego coś dobrego

Właśnie tak prezentuje się Akademicka Doba Sportu, zorganizowana przez AZS Gdańsk w dniach od 15-16 października 2024 r. Maraton miał na celu „oderwać” studentów od nauki i zaprosić ich do wspólnej zabawy przy wykonywaniu różnorodnych aktywności fizycznych. Czy się udało? Zuzanna Szczepaniak z Uniwersytetu Gdańskiego zamiast porannej kawy wybrała jogę. – Zajęcia podczas Akademickiej Doby Sportu były świetnym doświadczeniem! Atmosfera była bardzo przyjazna i sprzyjająca relaksowi. Prowadząca okazała się bardzo kompetentna – doskonale potrafiła wprowadzić uczestników w różne pozycje jogi, dbając o to, aby każdy czuł się komfortowo. Całość była nie tylko relaksująca, ale i pełna pozytywnej energii – podsumowała

Trening Outdoor
fot. Ola Lewandowska

Podczas Akademickiej Doby Sportu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niektórzy wybrali rozciąganie, relaks, spokojny spacer, a inni postanowili trochę bardziej się zmęczyć. Studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Tiana Alshabrawi, zdecydowała się na trening outdoor, gdzie mogła sprawdzić się m.in. przy podnoszeniu opony. – Trening bardzo mi się podobał, jak również całe wydarzenie, które dało nam możliwość zapoznania się ze studentami z innych uczelni. Uważam, że to był świetny pomysł! – powiedziała nam uczestniczka.

Duch sportu ma znaczenie!

Całe wydarzenie to nie tylko możliwość zapoznania się z daną dyscypliną sportową, ale też ogromna integracja, czasami połączona z odrobiną rywalizacji, zwłaszcza na boisku podczas gier zespołowych. To tam liczy się umiejętność działania w drużynie, motywacja, ale i szacunek do przeciwnika, który może okazać się naprawdę wymagający.

Opowiedział nam o tym kapitan zwycięskiej drużyny, student Akademii Marynarki Wojennej, st. mat pchor. Gracjan Żeglarski. – Turniej piłki nożnej dostarczył mnóstwo emocji i rywalizacji na wysokim poziomie – podkreślał. – W zawodach wzięły udział trzy drużyny: Politechnika Gdańska, GUMed oraz nasza drużyna, składająca się głównie ze studentów wojskowych pierwszego roku Akademii Marynarki Wojennej. Już od początku turnieju nasza drużyna AMW pokazała swoje zgranie i determinację – dodawał.

Zdradził także kulisy spotkań swojego zespołu. – Pierwszy mecz przeciwko drużynie GUMedu wygraliśmy 3:0, co było efektem doskonałej organizacji w obronie i skutecznej gry w ataku – opisywał. – W drugim meczu zmierzyliśmy się z drużyną Politechniki Gdańskiej. To spotkanie okazało się bardziej wymagające – przeciwnicy grali z pasją i odwagą. Mimo tego nasza drużyna zachowała zimną krew i pokonała rywali 4:2. Walka była zacięta do samego końca, ale to my zachowaliśmy więcej sił i skuteczności w kluczowych momentach meczu. Zwycięstwo w całym turnieju było dla nas ogromną satysfakcją i nagrodą za trud włożony w krótkie, ale intensywne przygotowania. Jako kapitan jestem dumny z mojej drużyny – każdy zawodnik dał z siebie wszystko, a wspólne wysiłki zaowocowały nie tylko wygraną, ale i świetną atmosferą na boisku – podsumował.

Piłka nożna AMW
Fot. Akademia Marynarki Wojennej

Ogromne emocje, rywalizacja, pozytywna energia, pasja i odwaga – takimi słowami studenci opisują swoje wrażenia z Akademickiej Doby Sportu. Już po raz drugi Akademicki Związek Sportowy zorganizował to wydarzenie, inspirując wszystkich do działania! Po sukcesie tej edycji można być pewnym, że będą również kolejne odsłony.