15/11/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

14. edycja ogólnopolskiego konkursu StRuNa

2 min read
logo konkursu StRuNa

fot. archiwum konkursu StRuNa

Do północy 25 października trwa nabór zgłoszeń do 14. edycji konkursu StRuNa. Jest to wydarzenie, skierowane do kół naukowych i innych organizacji studenckich z całej Polski. Uczestnicy będą rywalizować o możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć naukowych i promowania ich w środowisku akademickim.

StRuNa, czyli Studencki Ruch Naukowy, to konkurs ogólnopolski organizowany od 2011 roku przez fundację „Fundusz Pomocy Studentom”. Jest to niezależna organizacja pozarządowa, która dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego promuje rozwój nauki wyższej w Polsce.

Kategorie

W tym roku uczestnicy mają możliwość zaprezentowania się w dziesięciu kategoriach. Siedem z nich obejmuje konkretne przedsięwzięcia, a pozostałe trzy dotyczą działalności całorocznej.

Konkretne projekty naukowe

  • StRuNa-Tech 2024 (techniczne)
  • StRuNa-Science 2024 (naukowe)
  •  StRuNa-Med 2024 (medyczne)
  • StRuNa-Human 2024 (humanistyczne)
  • StRuNa-Art 2024 (artystyczne)
  • Konferencja Roku 2024 (najlepsza konferencja naukowa)

Działalność całoroczna

  • Koło Naukowe Roku 2024
  • Debiut Roku 2024
  • Opiekun Naukowy Roku 2024

Zgłoszenia

Bez względu na kategorię, konkurs ma charakter dwuetapowy. Data ogłoszenia wyników pierwszego etapu zależy od liczby nadesłanych zgłoszeń. Na podstawie doświadczeń z 13 poprzednich edycji konkursu można przypuszczać, że będzie to nie później niż 10 listopada.

Aby przystąpić do konkursu, należy wypełnić jeden z trzech formularzy znajdujących się na stronie organizatora.

statuetki dla zwycięzców konkursu StRuNa
fot. archiwum konkursu StRuNa

Pierwszy dotyczy siedmiu podstawowych kategorii projektowych.

Drugi służy do opisania aktywności i osiągnięć opiekunów naukowych.

Trzeci z kolei dotyczy kategorii Koło Naukowe Roku 2024 i Debiut Roku 2024.

Należy również pamiętać, że zgłoszenia można przesyłać do północy 25 października. 

Nagrody

Trzy zespoły jury rozpatrzą przesłane zgłoszenia, a w ich składzie zasiądzie ponad 20 ekspertów z różnych dziedzin nauki. To właśnie oni będą oceniać najciekawsze przedsięwzięcia studentów i doktorantów, które zostały zrealizowane w okresie od 1 października 2023 do 30 września 2024 roku.

Uroczysta gala, podczas której finaliści zostaną nagrodzeni, odbędzie się 23 listopada 2024 r. w Warszawie. Tego dnia odbędzie się również drugi etap konkursu w kategoriach projektowych, w ramach którego uczestnicy zaprezentują swoje inicjatywy. Prezentacje te będą mogły trwać maksymalnie 500 sekund.

Statuetki, nagrody, dyplomy oraz wyróżnienia zostaną przekazane co najmniej 28 kołom naukowym. W roku 2024 organizator konkursu gwarantuje, że w każdej kategorii laureat otrzyma nagrodę o wartości nie mniejszej niż 900 zł.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie organizatora.