Media-Biznes-Kultura 2023: relacja z obrad plenarnych

Fot. archiwum prywatne

W czwartkowy poranek na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Media-Biznes-Kultura. Przedsięwzięcie Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej przez najbliższe dwie doby zrzeszy ludzi ze świata mediów – studentów, wykładowców, naukowców i dziennikarzy. Panele dyskusyjne i naukowe poprzedziły obrady plenarne, podczas których wręczono nagrody i przeprowadzono rozmowę z laureatką Nagrody Pulitzera, Vasilisą Stepanenko.

9:00 – 9:20: Otwarcie konferencji Media-Biznes-Kultura i wstępne przemowy

Konferencję otworzyła dr Beata Czechowska-Derkacz. Wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych. Następnie oddała głos kolejno Pani dr. hab. i prof. UG Małgorzacie Łosiewicz oraz Panu prof. Piotrowi Stepnowskiemu, Rektorowi gdańskiej uczelni. Trwające kilka minut wypowiedzi wywołanych mówców skupiły się na wprowadzeniu zebranych słuchaczy do tematyki konferencji. Wspomniano zatem o czasie pandemii COVID-19, wojnie w Ukrainie, kryzysie klimatyczno-ekonomicznym, a także o ponownie zaostrzonym konflikcie na Bliskim Wschodzie. Przez te czynniki świat mediów, dziennikarzy i ich odbiorców, uległ nieodwracalnym zmianom.

“To trudny czas, kiedy rola mediów staje się jeszcze bardziej znacząca. Kolejne wyzwania wymagają nowych pytań, na które musimy szukać kolejnych odpowiedzi. W ciągu dwóch najbliższych dni będziemy zaangażowani w istotną dyskusję […]” – stwierdziła Dyrektor Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG, Małgorzata Łosiewicz. Rektor prof. Piotr Stepnowski wspomniał o istocie tego typu konferencji i zaprosił wszystkich do udziału w jej dalszej części.

9:20 – 9:50: Wręczenie medali Rektora Uniwersytetu Gdańskiego

Po uroczystym rozpoczęciu nagrodzono zasłużonych pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Pamiątkowe medale Rektora uczelni trafiły w ręce prof. Jolanty Maćkiewicz, redaktora Marka Ponikowskiego i Pani redaktor Aliny Kietrys (zdalny udział w obradach). Laureaci przedstawili się publiczności, a następnie podziękowali za wyróżnienie. Wieloletni wykładowcy i pracownicy skupieni wokół mediów otrzymali laudacje pochwalne, które wygłosili dr Dominik Chomik, dr Konrad Knoch i dr Beata Czechowska-Derkacz.

9:50 – 10:00: Nagrodzenie laureatów konkursu Medi@stery

Medi@stery to ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę magisterską z nauk o komunikacji społecznej i mediach. Laureatami IX edycji konkursu zostali kolejno: Wirginia Anna Wywiał, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która uplasowała się na najniższym stopniu podium za swoją pracę “Nowi ateiści kontra teiści. Ramowanie religii i Boga w debatach światopoglądowych“. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Nylec, studentka Uniwersytetu Warszawskiego napisała pracę pt. “Tożsamość narodowa w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej na przykładzie tygodnika Sieci“. Zwycięzcą konkursu został Wojciech Kułaga, także student Uniwersytetu Jagiellońskiego i autor pracy magisterskiej “Od demotywatorów do wideo-memów na TikToku. Ewolucja memów internetowych“. Oprócz tego krótką rozmowę z wygranym i jego promotorką dr. hab. Małgorzatą Lisowską-Magdziarz przeprowadził absolwent licencjackich studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Gdańskim, Stanisław Pawłowski.

10:00 – 10:10: Wręczenie nagród uczestnikom Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w chińskim Dali

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego, pod przewodnictwem prof. Karoliny Aszyk, brali udział w X edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Dali. To jeden z największych foto-festiwali na świecie, podczas którego swoje prace wystawiło ponad 100 artystów z około 20 różnych państw. Przyznanie nagród zwieńczyła przemowa Pani profesor i gromkie brawa od zgromadzonych na auli widzów.

10:10 – 11:30: Rozmowa z Vasilisą Stepanenko, laureatką Nagrody Pulitzera

Część wstępną konferencji Media-Biznes-Kultura zakończyła dłuższa rozmowa dr Dominiki Rafalskiej, opiekunki studenckiego koła naukowego i gazety internetowej CDN, z laureatką Nagrody Pulitzera, dziennikarką i producentką filmów wideo – Vasilisą Stepanenko. Wprowadzenie do wywiadu przygotowała Iryna Ivanova. Konwersacja na auli odbywała się w języku angielskim, a dotyczyła pracy ukraińskich dziennikarzy w kontekście wojny w Ukrainie. Ponadto w pewnym momencie pytania mogła zadawać również zebrana widownia. Vasilisa Stepanenko wspominała o życiu codziennym dziennikarzy w Mariupolu i ich trudach oraz wyzwaniach. Zwróciła też uwagę, że mało kto jej wróżył bujną karierę dziennikarską. Wbrew opiniom z przeszłości, osiągnęła znaczący dla siebie i swojej ojczyzny sukces.

Zachęcam do zapoznania się z programem konferencji Media-Biznes-Kultura. Tutaj znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat wystąpień i ich terminów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =