18/10/2024

Najprostsze ciastka na 5 sposobów

3 min read

fot. tumblr

Czekoladowe, słodkie, kruche, gąbczaste czy słone – na jakie ciastka macie dziś ochotę? Chrupiące wypieki do porannej kawy, wieczornego seansu lub owinięte w papier śniadaniowy i podjadane podczas długiego dnia to sposób na osłodzenie codzienności. Dziś proponujemy banalnie proste przepisy, które udowodnią wam, że do osiągnięcia tej przyjemności nie potrzebujecie więcej niż 30 minut.

-1 szklanka cukru

-2 jajka

-1/2 szklanki masła

-2 szklanki mąki

-drobno pokrojona czekolada (w oryginale czipsy czekoladowe)

Przygotowanie:

Jajka ubijamy z masłem i cukrem. Masło powinno być w temperaturze pokojowej. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Dodajemy mąkę i czekoladę. Mieszamy. Przygotowujemy blaszkę do pieczenia. Ciastka formujemy w okrągłe placki. Pieczemy 10 minut. Gotowe!

Czekoladowo-czekoladowe

Składniki bazowe są prawie dokładnie takie same, różnicą jest porcja mąki. Zamiast dwóch szklanek dajemy jedną.

-1 szklanka mielonych migdałów

-2 tabliczki czekolady mlecznej

-1 tabliczka czekolady gorzkiej

-1/2 szklanki kakao

Przygotowanie:

Powtarzamy schemat z poprzedniego przepisu, wraz z mąką dodając pozostałe składniki. Czekoladę oczywiście drobno siekamy. Pieczemy w tej samej temperaturze, choć krócej – około 7 minut.

Kokos i żurawina

chocolateguruLżejsza i najbardziej chrupka wersja ciastek. Dobrze nadająca się na popołudnia, kiedy nasz metabolizm zwalnia, a wciąż potrzebujemy słodkiego doładowania energii. W porównaniu do odsłony czekolowado-czekoladowej całkiem bezpieczne wydaje się też nocne podjadanie. Słodkie, kokosowe, przełamane kwaśnym smakiem suszonej żurawiny. Lepiej pasują do herbaty niż do kawy. Smacznego!

-podstawowa baza

-1,5 szklanki wiórków kokosowych

-1/2 szklanki suszonej żurawiny

Przygotowanie:

Do bazy dodajemy kokos i żurawinę. Pieczemy 7 minut w 180 stopniach.

M&M’s

fot.tumblr

Klasyka ciastek z tumblra. Od kliku lat połączenie ciastek i M&M’sów wywołuje ślinotok wśród wielbicieli słodkości. Jednak by kolorowe kulki nie uległy zniszczeniu w trakcie pieczenia, potrzebne jest ciasto, które nie wymaga wysokiej temperatury, ani długiego wylegiwania się w piekarniku.

Składniki:

-od podstawowej bazy odejmujemy jedną szklankę mąki

-1,5 szklanki mielonych migdałów

-paczka M&M’sów

Szpinakowe

Nie każdy lubi słodkości, prawda? Nie zapominamy zatem o wielbicielach smaków wytrawnych i proponujemy ciastka ze szpinakiem i cebulą. Miękkie, gąbczaste, najlepiej smakują zaraz po wyjęciu z piekarnika. Podstawowa forma nie jest zbyt słodka, dlatego też pasuje również do słonych smaków.

-podstawowa baza

-łyżka oliwy

-ząbek czosnku

-opakowanie szpinaku

-nieduża cebula

-szczypta soli

Przygotowanie:

Siekamy drobno cebulę. Podsmażamy na patelni, aż uzyska złoty kolor. Dodajemy szpinak z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Trzymamy na patelni około 3 minut, aż liście zwiędną. Przygotowujemy ciasto. Mieszamy składniki. Układamy ciastka na blaszce i pieczemy w temperaturze 180 stopni 10-15 minut.